• Search form

02.12.2013 | 12:08

Breda Beban u Rijeci

Breda Beban u Rijeci

Izložba “Avantura stvarnog” Brede Beban (1952-2012), jedne od najznačajnijih umetnica sa prostora bivše Jugoslavije, biće otvorena 3. decembra u Galeriji Kortil u Rijeci, u saradnji sa Galerijom SIZ i kustosom Brankom Frančeskim (Franceschi).

Na izložbi će biti predstavljena serija fotografija “Arte Vivo” (2008-2011), petokanalna video instalacija “My Funeral Song” (2010), filmovi “Jason’s Dream” (1997), “Let’s Call It Love” (2000), “Walk of Three Chairs” (2003) i “How to Change Your Life in a Day” (2004) i slika “Unutrašnje oko” (1983).

Fotografska serija “Arte Vivo” jedan je od poslednjih ciklusa Brede Beban koja je prerano preminula u aprilu 2012. u Londonu, a njene samostalne izložbe održane su u međuvremeni i u Trstu, Ljubljani, Zagrebu, Osijeku i planirane su u još nekoliko gradova u regionu.

Serija fotografija “Arte Vivo” (u boji, 54x75 cm), snimljenih u periodu od 2008. do 2011. godine na lokacijama u Buenos Airesu, Trstu, Tbilisiju, Londonu i Atini, nadahnuta je imaginacijom i sećanjima Brede Beban iz detinjstva, kao i ciklusom performansa “Vivo Dito” (Živi prst) koje je 1962. godine izvodio argentinski konceptualni umetnik Alberto Greko (Greco), vodeći se sloganom: “Živi (umetnikov) prst je avantura stvarnog”.

Fotografije prikazuju parove koji se u zagrljaju ljube u različitim gradovima u svetu. Breda Beban tim fotografijama određuje univerzalnost gesta poljupca i emociju kao esencijalno ljudska obeležja. U skladu s Grekovim programom, Breda Beban kao treći član kompozicije ukazuje na zaljubljeni par kao vrhunsko umetničko delo.

Kako je naveo Branko Frančeski u tekstu “Avantura emocije” povodom tog rada, Breda Beban je odradila još jednu deonicu svoje misije da emocije i strasti, teme koje publika razume i voli intuitivno, vrati u domen referentne umetnosti i tako stvori još jednu od neprekidno potrebnih veza elitne umetnosti i nasleđa neoavangarde sa širokom publikom.

Njen je opus, kako je istakao Frančeski, konzistentno fokusiran na narative pojedinaca sudbinski uhvaćenih u društveno-političke drame svog okruženja nad kojima nemaju ni uticaja, niti kontrole. Te male ljudske priče, na koje se u suštini oslanja sudbina ljudske vrste, svoj vrhunac nalaze u intimnoj figuri poljupca, koji kao sjedinjenje dve razdvojene duše stvara onu celovitost za kojom čovečanstvo traga od svojih početaka kao ključno ljudskom dimenzijom svog postojanja.

“Očigledno su civilizacijske tekovine demokratije i liberalne seksualnosti istakle intimu poljupca kao matičnu umetničku temu, ali nije slučajno da je upravo vivo dito jedne umetnice ukazao na univerzalnu i suštinski emancipacijsku prirodu njegove javnosti. Upravo su, naime, umetnice, zahvaljujući rakursu rodne pozicije, ukazale na prosejavanje mehanizama polne represije u ikonografiji prikaza ljubavi i činjenici potiskivanja teme seksualnosti u domenu pornografije. Iako ima nešto klasično u impostaciji koja se iz dodira jezika i položaja glave razvija u Bredinim figurama poljubaca, sugerišući spiralno kretanje koje će ljubavnike uistinu propelirati u nebo poput prikaza uznesenja baroknih svetaca, poljubac je u njenom Arte Vivo uzdignut na nivo političkog stava i to ne samo prema društvenoj zbilji, već i prema univerzalnom poretku stvari”, naveo je Frančeski.

Greko je 1965. godine izvršio samoubistvo u Barseloni, nazivajući ga u oproštajnoj poruci svojim konačnim umetničkim delom. Breda Beban umrla je u Londonu 2012. godine boreći se do kraja za intenzitet življenja kakvog je promovisala svojom umetnošću, naveo je Frančeski, ističući da je to dvoje aktivista sudbina spojila u velikoj naraciji o smislu i ulozi umetnosti koja je obeležila kulturu 20. veka.

Breda Beban, vizuelna umetnica, rediteljka i producentkinja u kulturi, rođena je u Novom Sadu, a odrasla i živela u Makedoniji i Hrvatskoj. Slikarstvo je studirala na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu. Karijeru je započela kao slikarka i performerka, a kada je sredinom 80-ih upoznala partnera i saradnika Hrvoja Horvatića, počela je da stvara u mediju videa, filma i fotografije. Po izbijanju rata u Jugoslaviji, sa Horvatićem je iz Zagreba izbegla u London, gde su nastavili saradnju do njegove smrti 1997.

Izbor njihovih filmova biće prikazan, inače, 17. decembra u prostoru Hackney Picturehouse u Londonu.

Breda Beban predavala je medijsku umetnost na Univerzitetu Šefild Halam.

Između ostalog, od 2005. godine bila je i kustoskinja i voditeljka projekta “Imagine Art After”, koji je uspostavljao dijalog među umetnicima koji su, kao i ona, emigrirali u London, sa umetnicima koji su ostali u svojim zemljama. Prvo izdanje tog projekta predstavljeno je u Tejt Britan (2007-2008) u Londonu.

Breda Beban je poslednje izložbe održala u Kalfayan galeriji u Atini, Kamden umetničkom centru u Londonu, Bijenalu u Veneciji, Tejt Britan i u Muzeju moderne i savremene umetnosti u Rijeci.

Svetsku slavu zasnovala je na umetničkoj praksi koja se zasnivala na transmisiji savremenog shvatanja subjektivnosti i emocija koje bujaju na marginama velikih priča o koliziji geopolitike i ljubavi.

Nena se dela nalaze u zbirkama mnogih muzeja, među kojima su Tejt u Velikoj Britaniji, Weltkunst fondacija u Švajcarskoj, muzeji savremene umetnosti u Srbiji i Hrvatskoj, Speed Art muzej u SAD…

Izložba u Galeriji Kortil u Rijeci organizovana je zahvaljujući saradnji sa Trieste Contemporanea, Galerijom Kalfayan (Atina-Solun) i ljubaznosti umetničine porodice. Galerija SIZ posebno je zahvalila Dubravki Cherubini, prijateljici i saradnici Brede Beban, kao i Muzeju moderne i savremene umetnosti u Rijeci koji je pozajmio za izložbu sliku “Unutrašnje oko”.

Ovogodišnji program galerije SIZ vode Fokus Grupa i umetnik Nemanja Cvijanović, uz podršku gradske uprave za kulturu Rijeke i Ministarstva kulture Hrvatske.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i