• Search form

27.12.2010 | 09:12

Baletski gala koncert

Solisti Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu i baletski umetnici iz Ljubljane i Maribora učestvuju 27. decembra na novogodišnjem baletskom gala koncertu u Beogradu, a izvešće ostvarenja klasične i savremene umetničke igre.

Novogodišnji baletski gala koncert organizuju u Narodnom pozorištu u Beogradu udruženja baletskih umetnika Srbije i Slovenije, a planirano je da se takvi koncerti održavaju jednom godišnje u Beogradu, Novom Sadu, Ljubljani ili Mariboru, radi trajnog regionalnog povezivanja scena klasične i savremene umetničke igre.

Baletski gala koncert

Solisti Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu i baletski umetnici iz Ljubljane i Maribora učestvuju 27. decembra na novogodišnjem baletskom gala koncertu u Beogradu, a izvešće ostvarenja klasične i savremene umetničke igre.

Novogodišnji baletski gala koncert organizuju u Narodnom pozorištu u Beogradu udruženja baletskih umetnika Srbije i Slovenije, a planirano je da se takvi koncerti održavaju jednom godišnje u Beogradu, Novom Sadu, Ljubljani ili Mariboru, radi trajnog regionalnog povezivanja scena klasične i savremene umetničke igre.

Umetnici će igrati u parovima, a program obuhvata delove baleta “Uspavana lepotica” koreografa Vladimira Logunova (igraju Bojana Žegarac i Jovica Begojev), “Radio i Juliet” Edvarda Cluga (Tijuana Križman Hudernik i Matjaž Marin), “Dama s kamelijama” Lidije Pilipenko (Ana Pavlović i Jovan Veselinović), “The Story We Tell” Nastje Bremec i Michaila Rynia (Nastja Bremec, Michail Rynia), “Bajadera” Mariusa Petipe (Galina Čajka i Rainer Krenstetter), “Ko to tamo peva” Staše Zurovca (Dalija Imanić i Milan Rus, “Kraljica Margo” Krunislava Simića (Mila Dragičević i Milan Rus), “Ne me quite pas” Freda Lasserea (Nastja Bremec i Michal Rynia), “Interval” Maše Kolar i Zorana Markovića (Tamara Ivanović i Jovica Begojev), “Plamen Pariza” Vasilya Vainonena (Corrine Verdeil i Rainer Krenstetter), “Smrt labuda” Mikhaila Fokinea (Galina Čajka), “Žizela” Rafaela Avnikjana (Tijuana Križman Hudernik i Matjaž Marin) i “Don Kihot” Vladimira Vasiljeva (Ana Pavlović i Jovan Veselinović, Ivana Kozomara i Dušanka Đorđević).

Prema navodima predsednice Udruženja baletskih umetnika Srbije Sonje Lapatanov, cilj novogodišnje baletske manifestacije je nastavak tradicije koncerata koji su održavani u obe zemlje i predstavljali su dobro prepoznatljiv oblik prezentovanja baletske umetnosti Srbije i Slovenije.

U Srbiji dve decenije ne postoje baletski koncerti takvog tipa, na kojima bi stvaraoci iz zemlje i regiona, savremenog i klasičnog umetničkog izraza, imali priliku da se predstave javnosti.

U najširem smislu stoga koncert ima za cilj kontinuirano promovisanje srpske kulture u oblasti umetničke igre u regionu i kontinuiranu uključenost u međunarodne projekte i plesne tokove, navela je Soja Lapatanov.

Koncert je organizovan uz podršku Ministarstva kulture Slovenije i Turističke organizacije Beograda.

Sajt Narodnog pozorišta je www.narodnopozoriste.co.rs

(SEEcult.org)

  • 19.06.2018 | 10:00

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    06.10.2018 | 10:00

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    16.10.2018 | 10:00

    Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd

    POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-26.1.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda

    autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    19.10.2018 | 10:00

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)

    http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija

    19.10.2018 | 10:00

    UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor

    TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)

    http://www.ugm.si

    07.11.2018 | 11:00

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    Dan muzeja primenjene umetnosti Beograd

    KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU

    konzervacija: Milan Andrić

    grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko

    arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić

    muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov

    http://mpu.rs

    08.11.2018 | 11:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    ČAROBNA MILENA - izložba Milene Pavlović Barili (7.11.2019.-31.3.2019.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    09.11.2018 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    NIKOLA REISER: SENZIBILNI POETA SLIKARSTVA - retrospektivna izložba (8.11.2018.-3.2.2019.)

    kustosica izložbe: Danijela Marković

    autori tekstova: Akademik Tonko Maroević, Iva Körbler, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    10.11.2018 | 10:00

    SANU, Beograd

    MARKO ČELEBONOVIĆ (1902-1986) - izložba (9.11.2018.-30.1.2019.)

    https://www.sanu.ac.rs

    10.11.2018 | 10:00

    Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica

    ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA „MIHAJLO PUPIN“ - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (9.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe: Ivan Stanić, kustos Muzeja nauke i tehnike - Beograd

    organizacija: Gradski muzej Subotica i Muzej nauke i tehnike - Beograd

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    http://www.muzejnt.rs

Video
25.12.2018 | 18:27

VOĐENJE: Ilija Šoškić - Akcione forme

Vođenje kroz izložbu Ilije ŠoškićaAkcione forme” koja je održana istovremeno u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom