• Search form

11.04.2017 | 20:59

Art + Science

Art + Science

Centar za promociju nauke (CPN) najavio je od 27. aprila u Kulturnom centru Beograda i jos nekoliko lokacija izložbu “Art & Science” sa radovima dvadesetak domaćih i stranih umetnika, među kojima su prvi put i autori dalekih kultura i senzibiliteta, poput Južne Koreje i Perua, kao i pobednici jednog od četiri poziva na globalnom nivou – nemačka grupa Kvadrature (Quadrature).

Izložba “Art & Scienceprvi put je održana u Beogradu 2016. godine, a već u drugom izdanju, kako su najavili organizatori, prerasta u svojevrsni festival umetnosti i nauke. Zasnovana je na ideji da poveže dosad retko ili teško povezive pojave, te da detektuje i prikaže koncepte aktuelne za vreme i društvene okvire u kojima živimo.

U okviru projekta Evropske mreže digitalne umetnosti i nauke (European Digital Art and Science Network), čiji je CPN jedan od partnera, umetnici aktivni na širokom polju digitalne umetnosti, studenti umetničkih fakulteta i oni koji eksperimentišu u radu s novim medijima, pozvani su bili tokom 2016. godine da se prijave za četvrti krug konkursa.

Dok je na globalnom nivou glavna nagrada boravak u Evropskoj svemirskoj agenciji (ESA) – na lokalnom nivou biraju se kreativni i autentični radovi koji će biti producirani i izloženi na izložbi “Art + Science” u KCB-u.

Pobednici drugog ciklusa nacionalne selekcije su mladi umetnici Isidora Todorović i Marija i Milan Ličina, koji će, uz pomoć CPN-a, dobiti finansijsku i mentorsku podršku za realizaciju svog umetničkog rada inspirisanog naučnim fenomenima.

Uz mentorsku podršku docentkinje Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu dr Dragane Ilić, Marija i Milan Ličina predstaviće rad “Dalekima…”, zamišljen kao audio-vizuelno iskustvo neograničenog trajanja koje se bavi mogućom komunikacijom na međucivilizacijskom nivou. Publika je postavljena u izolovani, izvanvremenski i izvandimenzionalni prostor, suočena sa sistemom za slanje poruka intelgentinim bićima u svemiru. Kroz analizu i proučavanje neverbalnih oblika komunikacije, autori postavljaju pitanja na koji način svesna bića mogu ostvariti smisleni kontakt i univerzalno razumevanje. U likovnom smislu, njihov rad je triptih koji čine kombinacija generativne vizuelne i muzičke umetnosti, te svetlosne instalacije.

Rad koji će predstaviti Isidora Todorović, “Herologium nocturnum”, interaktivna je instalacija zamišljena kao mešavina koncepata vodenog sveta (klepsidre) i Nokturnal mernog instrumenta, gde voda postaje merna jedinica određenog fenomena, stvarna i simbolička. Svaki objekat prikazuje verovatnoću dešavanja tri događaja – rast globalne temperature, učestalost NEO pojava (Near Earth Object – komete, meteori i slično) i učestalost određenih manifestacija na Suncu.

Pored dva premijerna rada nacionalne selekcije, biće izloženo i petnaestak radova gostujućih umetnika, a publika će moći da ih vidi u galerijama Podroom i Artget KCB-a, te u Galeriji nauke i tehnike SANU i na drugim lokacijama u nekoliko gradova Srbije.

Među atraktivnim stranim radovima je i projekat “Face to Facebook”, čiji su autori Paolo Ćirio i Alesandro Ludoviko, koji su u žižu svetske javnosti došli zahvaljujući svojoj hakerskoj trilogiji, umetničkoj (zlo)upotrebi interneta i dostupnih podataka, a prvi put u Srbiji predstaviće rad zasnovan na najvećoj globalnoj društvenoj mreži.

Program drugog izdanja “Art & Science” obuhvata i posetu eksperimentalnom umetničkom prostoru ITS-Z1 umetnika Dragana Ilića, koji će tom prilikom izvesti performans sa svojim visoko-tehnološkim robotom Kuka K210+DI, sa kojim je učestvovao prošle godine i na festivalu Ars elektronika u Lincu, koji je i koordinator projekta Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke.

Kao najava izložbe “Art + Science”, koja će biti otvorena do 25. maja, u izlogu novootvorenog Naučnog kluba Beograd (Kralja Petra 46) izložen je rad “Posle sigurnosti” umetničke grupe Karkatag iz Beograda koja je takodje učestvovala 2016. na festivalu Ars elektronika, a premijerno je predstavila projekat “Uvežbavanje - interaktivnu monumentalnu skulpturu koja funkcioniše kao generator koreografija sinhronog plivanja.

Pored Ars elektronike i CPN-a, partneri u projektu Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke su i Sajens galerija iz Dablina (Science Gallery), DžiVi Art iz Londona (GV Art), Laboral iz Hihona (LABoral), Etopija iz Saragose (Etopia), galerija Kapelica iz Ljubljane i DIG galerija iz Košica.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav