• Search form

13.07.2024 | 21:01

71. Pulski filmski festival pod vrelim nebom

71. Pulski filmski festival pod vrelim nebom

Pulski filmski festival prikazuje u 71. izdanju više od stotinu filmova, od kojih su 22 u konkurenciji za Zlatnu arenu - po 11 hrvatskih i manjinskih koprodukcija, počev od romantičnog trilera Rajka Grlića “Svemu dođe kraj”, čijom je svetskom premijerom 71. PFF svečano otvoren 11. jula u Areni.

Grlić se prisetio svog prvog učešća na Pulskom festivalu pre pola veka.

“Bila je 1964. godina prošlog stoleća. Većina vas nije se ni rodila, a jedan klinac, filmski amater, imao je strašnu sreću da je dobio nagradu na nekom festivalu. Nagrada je bila sedam dana boravka u Puli. Taj klinac je ušao u Arenu u kojoj su te godine igrali veliki filmovi. To je bila možda jedna od najuspešnijih filmskih godina. Bio je Krsto Papić, bio je Aleksandar Petrović, Dušan Makavejev, Žika Pavlović, bio je Vatroslav Mimica, Puriša Đorđević i taj klinac se zarazio filmom ovde. Taj klinac je ovde pred vama, u malo starijem obliku, i došao je da vam kaže da je Pulski filmski festival otvoren. Čestitam!”, reči su kojima je Grlić pred punom Arenom otvorio 71. Pulski filmski festival na kojem obeležava 50 godina od svog prvog dugometražnog filma prikazanog u Puli “Kud puklo da puklo”.

Glavni junak Grlićevog novog filma, nastalog u koprodukciji Hrvatske, Bugarske, Srbije i Severne Makedonije, uspešan je zagrebački advokat Maks Pinter, oslobodio je svog klijenta, bogatog i moćnog Dinka Horvata od optužnice za dvostruko ubistvo. Na proslavi, pijani Maks kaže Dinku da je hladnokrvni ubica radnika koji su samo došli pitati za svoju platu. Sukob s jednim od stubova društva Maksa će učiniti nepoželjnim; izgubiće partnera i klijente, ostaviće ga žena… Uz pomoć Nine, ljubavi iz studentskih dana, Maks će krenuti u osvetnički pohod. S druge strane, niko u toj priči nije posve nevin i svi su duboko isprepleteni...

Prvog dana 71. PFF-a svetsku premijeru imao je i “Šlager” Nevija Marasovića, prikazan u Istarskom narodnom kazalištu, a reditelj ga je opisao kao “malu misao o ljubavi, naravno romantičnoj”, ali isto tako i o ljubavi prema filmu.

Hrvatski program, uz Marasovićev "Šlager", obuhvata i filmove "Božji gnjev" Kristijana Milića i "Frka" Svebora Mihaela Jelića, koji takođe imaju svetske premijere, te "Bosanski lonac" Pava Marinkovića, "Naša djeca" Silvestara Kolbasa, "Proslava" Bruna Ankovića, "Slatka Simona" Igora Mirkovića, "Sveta obitelj" Vlatke Vorkapić i "Žena s gumenim rukavicama" Maria Šuline.

Program hrvatskih manjinskih koprodukcija, uz Grlićev novi film, obuhvata i ostvarenja: "M" Vardana Tozije iz Severne Makedonije, "Posljednji heroj" Žige Virca iz Slovenije, "Sirin" Senada Šahmanovića iz Bosne i Hercegovine, "Sunce mamino" Koste Đorđevića iz Srbije, "Živi i zdravi" Ivana Marinovića iz Crne Gore, te "Domaćinstvo za početnike" Gorana Stolevskog iz Severne Makedonije, "Ekskurzija" Une Gunjak iz Bosne i Hercegovine, "KIX" Bálinta Révésza i Dávida Mikulána iz Mađarske, "Lost Country" Vladimira Perišića iz Srbije, "Ne očekuj previše od kraja svijeta" Radua Judea iz Rumunije i "Radnička klasa ide u pakao" Mladena Đorđevića iz Srbije.

O dobitnicima Zlatnih arena odlučuje žiri u sastavu: pozorišni, televizijski i filmski glumac Goran Marković, poznat po ulogama u dugometražnim filmovima “Sigurno mesto”, “Aleksi”, “Zvizdan” i “Verujem u anđele”, producentkinja i scenaristkinja Mirta Puhlovski, čiji je debitantski dugometražni dokumentarni film “Veće od traume” prvi dokumentarac koji je osvojio Zlatnu arenu za najbolji film, filmski reditelj i dobitnik Zlatne palme za film “Čovjek koji nije mogao šutjeti” Nebojša Slijepčević, montažerka Nina Velnić, koja u dugogodišnjoj karijeri potpisuje montažu osam kratkometražnih igranih filmova te brojnih televizijskih filmova i serija, te glumica Nina Violić (predsednica), koja je zapažen rediteljski uspeh postigla i prvim dugometražnim filmom “Baci se na pod”.

Bogat filmski program predstavljen je na svečanom otvaranju u Areni videima kroz četiri ključne teme: “Filmom osećamo”, “Filmom odrastamo”, “Filmom zamišljamo” i “Filmom pamtimo”.

Predstavili su ih glumci Lana Barić i Janko Popović Volarić koji imaju naslovne uloge u “Šlageru”, dok Popović Volarić glumi i u Grlićevom “Svemu dođe kraj”, potom glumica Areta Ćurković koja igra glavnu ulogu u filmu “Žena s gumenim rukavicama”, kompozitor Alen Sinkauz, koji je sa bratom Nenadom radio muziku za nekoliko filmova u glavnom programu, te reditelj i scenarista Zrinko Ogresta, slikarka maske i majstorica specijalnih efekata za film i TV Ana Bulajić Črček, kćerka velikog redatelja Veljka Bulajića, kome je priređen omaž, te glumac Emir Hadžihafizbegović.

Otvaranje 71. PFF-a režirao je Patrik Lazić, a vodila Ida Prester, koja se osvrnula na to da se ovo festivalsko izdanje događa u godini novog uzleta i istorijskog  uspeha hrvatskog filma u Kanu, jednom od najznačajnijih filmskih festivala na svetu.

Festival se održava pod visokim pokroviteljstvom predsednika Hrvatske Zorana Milanovića, a na otvaranju su bili ministarka kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, gradonačelnik Pule Filip Zoričić, te brojne zvanice iz kulturnog i društvenog života.

Sergej Božić je, uz pratnju Slađane Čolović na gitari, izveo hrvatsku i istarsku himnu, te pesme “Samo jednom se ljubi” i “Sretan ti put” u spomen na preminule filmske umetnike.

Prošle godine, na 70. Pula film festivalu, Veliku zlatnu arenu osvojio je hrvatski dokumentarac “Veće od traume” Vedrane Pribačić o žrtavama ratnih silovanja, a i u programu manjinskih koprodukcija trijumfovao je dokumentarni film - “Dosije Labudović: Nesvrstani” rediteljke Mile Turajlić iz Srbije.

Festivalski sajt je pulafilmfestival.hr, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: PFF

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r