• Search form

28.05.2015 | 21:09

19. Festival koreografskih minijatura

19. Festival koreografskih minijatura

Festival koreografskih minijatura (FKM) biće održan od 5. do 13. juna na četiri beogradske scene, a uz takmičenje učesnika iz deset zemalja, premijerno će predstaviti u revijalnom delu koreografije umetnika koji su nagrađeni proteklih godina, dok će u pratećem programu i ove godine ponuditi osvrt na jednu od gorućih tema u oblasti umetičke igre – plesnu i baletsku kritiku.

U organizaciji Udruženja baletskih umetnika Srbije (UBUS), 19. FKM počinje takmičarskim programom 5. i 6. juna na Sceni “Raša Plaović” Narodnog pozorišta, a predstaviće koreografe i igrače iz zemlje i inostranstva sa premijerno izvedenim desetominutnim koreografijama, odabrane na osnovu konkursa.

Za nagrade se takmiče koreografi iz deset zemalja - Izraela (Sally Anne Friedland, Me and Mai), Nemačke (Laura Witzleben, Girl with Elephant), Mađarske (Balazs Baranyai, LML), Rusije (Tatiana Zaskalko, Time Out), Slovenije (Tina Dobaj, Out of Frame), Češke (Martin Talaga, BOI), Slovačke (Simona Machovičová, Note In Her), Poljske (Karol Miękina, Homo Religiosus) i Burkine Faso (Yam-Ka-Ni, Macardey Louba 2).

Iz Srbije učestvuju Ina Madžar, Nina Draganović, Tamara Stojkov i Ena Entina Gucunski (Cover Colors), Miloš Isailović (It’s Not Me, It’s Me), Marko Milić (anymore), Katarina Stojković i Branko Mitrović (Linije, a u nama boje), Igor Koruga (Impasse - public feeling) i Miona Petrović (Play Game).

Stručni međunarodni žiri, koji čine igrač, koreograf i umetnički direktor Tarinof Dance Company iz Japana Mamoru Sakata, poljski koreograf Maćej Kuzminski (Maciej Kuźmiński), umetnička direktorka School for New Dance Development u Amsterdamu Bojana Mladenović, igrač savremene igre i pedagog Ana Ignjatović Zagorac i solista Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu Sanja Ninković, odabraće finaliste koji će se takmičiti za tri glavne festivalske nagrade, kao i za plaketu “Aleksandar Izrailovski” za najupečatljiviji segment koreografske minijature.

Žiri kritike (dramaturg i kritičarka umetničke igre Jelena Kajgo, plesna kritičarka Milica Cerović i pozorišni kritičar Ivan Medenica) takođe će dodeliti nagradu, kao i publika, čiju nagradu dobijaju takmičari koji dobiju najveći aplauz. UBUS dodeljuje nagradu “Ohrabrenje” u znak podrške domaćim stvaraocima, a podrazumeva produkciju premijerne celovečernje predstave.

Prvi put u okviru FKM-a biće prikazano čak pet plesnih premijera u koreografiji nagrađivanih umetnika prethodnih festivalskih izdanja.

U Narodnom pozorištu 7. juna će predstavu “Hai” (Boja sive) izvesti prošlogodišnji nosioci prve nagrade, Maiko Hasegava i Mamoru Sakata iz Japana, a iste večeri predstaviće se i trupa MASA Dance iz Hrvatske, laureati FKM-a i pobednici alžirskog festivala savremene igre 2014, koji će izvesti predstavu “Ti”, u koreografiji Aleksandre Mišić i Ognjena Vučinića.

     Pobednička koreografija 18. FKM-a “Nisya” (Maiko Hasegawa i Mamoru Sakata)

Dobitnici nagrade “Ohrabrenje” 2013. godine, Miloš Kecman i Milan Bačkulja, premijerno će izvesti 9. juna u Domu omladine komad “Mesto za nas”, dok će mladi umetnik Saša Pavić, koji stvara u Nemačkoj, a dobitnik je “Ohrabrenja” 2014. godine, predstaviti 11. juna u Jugoslovenskom dramskom pozorištu celovečernjim predstavom “Grounding Soil” (Prizemljenje zemljišta), u produkciji UBUS-a.

U završnici 19. FKM-a, 13. juna, na sceni Ustanove kulture “Vuk Karadžić” biće izvedena predstava “Search of the invisible” (Istraživanje nevidljivog) u kojoj će nastupati igrači beogradske plesne scene, u koreografiji Portugalca Rikarda Freirea (Ricardo Campos), dobitnika nagrade publike 2014.

Prateći festivalski program počeo je već 28. maja obeležavanjem 60 godina profesionalnog rada Milice Zajcev, kritičarke umetničke igre i publicistkinje, a obuhvata seminar “Kritičke prakse u oblasti umetničke igre 2” koji čine niz predavanja, razgovori i radionice sa stručnjacima.

      Milica Zajcev

Kao i 2014. godine, kada je pokrenut, cilj seminara je da kroz predavanja, radionice i diskusije zainteresuje mlade, svestrane i obrazovane lјude za buduću generaciju kritičara u oblasti umetničke igre, kao i da profesionalcima iz sveta umetničke igre približi kritičke prakse, a lјudima od pera poeziju pokreta.

Radionice bazirane na takmičarskom i revijalnom festivalskom programu vodiće 8. i 12. juna Jelena Kajgo, dramaturg i kritičarka umetničke igre, član žirija kritike FKM-a i moderator celog seminara.

Plesna kritičarka Milica Cerović održaće predavanje 30. maja, a pozorišni kritičar i profesor FDU Ivan Medenica 4. juna u Muzeju Narodnog pozorišta.

Za 14. jun najavljena je završna debata i diskusija polaznika sa afirmisanim kritičarima, urednicima i novinarima.

U okviru pratećeg programa, biće organizovana i edukativana plesna radionica koju će od 7. do 9. juna u Pozorištu na Terazijama voditi poljski igrač i koreograf Maćej Kuzminski, član ovogodišnjeg žirija.

FKM je osnovan 1997. godine kao međunarodni plesni festival čija je misija da promoviše umetničku igru u najširem smislu i da upozna stručnu i širu javnost sa aktuelnim i nastupajućim trendovima, stavljajući akcenat na novo i inovativno koreografsko stvaralaštvo.

Idejne i koncepcijske obrasce FKM-a postavila je grupa baletskih umetnika, okupljenih oko tadašnje predsednice UBUS-a Višnje Đorđević. FKM je potom razvijan na čelu sa Ristom Mihićem, te Sonjom Lapatanov i od 2013. godine Anđelijom Todorović.

Uloga FKM-a u razvoju i podsticaju domaće plesne scene posebno je značajna, kako ističe UBUS, i zbog toga što koreografi u Srbiji nemaju mogućnost zvanične edukacije, kao ni prostor za predstavljanje umetničkog rada. Mnogim takmičarima učešće na FKM-u omogućilo je da krenu u dalji samostalni koreografski rad, a neki od laureata tog festivala danas su afirmisani koreografi i van granica Srbije.

Prošle godine najboljom predstavom 18. FKM-a proglašena je japanska “Nisya” (Maiko Hasegawa i Mamoru Sakata), drugu nagradu osvojila je slovačka “She She” (Simona Machovičova), a treću izraelska “Tracy” (Naama Ityel).

Plaketu “Aleksandar Izrailovski” dobio je Luka Lukić za plesni komad “Hakstum” koji sam i izvodi na turbo folk muziku, a nagrada “Ohrabrenje” pripala je Saši Paviću za predstavu “Rabbit in Human Habit”.

FKM je organizovan uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Sekretarijata za kulturu Grada Beograda.

Festivalski sajt je fkmbelgrade.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav