• Search form

18.03.2015 | 23:10

Konkurs Međunarodnog fonda za kulturnu raznolikost Uneska

Konkurs Međunarodnog fonda za kulturnu raznolikost Uneska

Unesko je objavio novi poziv za finansiranje projekata iz Međunarodnog fonda za kulturnu raznolikost, koji podržava širok spektar aktivnosti - od izgradnje/jačanja kapaciteta i kulturnog mapiranja, preko analize praktičnih politika i njihovog razvoja, do podrške preduzetništvu i jačanju kulturnih industrija.

Na konkursu mogu da učestvuju javne institucije i organizacije civilnog društva.

Maksimalni iznos koji može biti dodeljen za programe/projekte je 100.000 američkih dolara, a krajnji rok za konkurisanje 15. april 2015. godine (do ponoći).

Međunarodni fond za kulturnu raznolikost je formiran na osnovu člana 18. Konvencije o zaštiti i unapređenju raznolikosti kulturnih izraza. Konvencija prepoznaje doprinos kulturnih industrija ekonomskom i društvenom razvoju, promoviše integraciju kulture u održiv razvoj i ohrabruje međunarodnu saradnju u cilju olakšavanja mobilnosti umetnika i razmene kulturnih dobara i usluga.

Kulturna raznolikost je jedan od ključnih pojmova na kojima se temelji uticaj kulture u programima održivog društvenog razvoja, kao i borba protiv negativnih efekata ekonomske, tehnološke i političke globalizacije. Ovaj pojam takođe afirmiše kulturnu politiku baziranu na poštovanju ljudskih prava, promociju interkulturnog dijaloga, borbu protiv svih oblika diskriminacije, zaštitu jezika, kulturnog nasleđa i kulturnih izraza manjinskih naroda, grupa i zajednica, multikulturalnost i jezičku raznolikost.

Cilјevi i prioriteti konkursa

Međunarodni fond za kulturnu raznolikost podržava širok spektar aktivnosti – od izgradnje/jačanja kapaciteta i kulturnog mapiranja, preko analize praktičnih politika i njihovog razvoja, do podrške preduzetništvu i jačanju kulturnih industrija. Dodatne informacije o projektima koji su podržani od Fonda i njihovim dostignućima, mogu se naći u okviru trećeg izdanja brošure Fonda

Izbor projekata koji će biti podržani sastoji se iz dve faze: prva, pre-selekcioni proces podrazumeva nacionalni nivo i izbor predloga projekata od strane komisije koja se formira posebno za tu priliku od strane nadležnog ministarstva (Ministarstva kulture i informisanja) i Nacionalne komisije za Unesko.

Komisije za izbor projekata su zadužene da urade pregled i ocenu pristiglih projekata, kako bi utvrdile da li su prijavlјeni projekti relevantni, tehnički zadovolјavajući, da li ispunjavaju predmetne prioritete, kao i da ispitaju njihovu održivost. Država ima pravo da kandiduje maksimalno četiri projekta iz Srbije (najviše dve aplikacije popunjene od strane javnih institucija i najviše dve aplikacije iz civilnog sektora). Po izboru predloga projekata komisija ih šalјe Sekretarijatu Uneska i time kandiduje za konačnu selekciju koju vrši Uneskova stručna komisija, odnosno panel eksperata.

Kako konkurisati
• 2015. godina donosi novinu u načinu prijavlјivanja projekata za podršku Međunarodnog fonda za kulturnu raznolikost. Naime, kreirana je internet (on-line) platforma za prijavu predloga projekata na koju se postavlјaju (upload-uju) elektronski popunjeni aplikacioni formulari. U prilogu ovog obaveštenja nalazi se detalјan Vodič za pristupanje i način popunjavanja on-line aplikacije (Annotated Guide). Svaki aplikant će najpre morati da seregistruje za korišćenje on-line platforme preko internet adrese (link-a) dostupne na 5. strani Vodiča (Annotated Guide, nakon čega dobija lozinku putem koje se prijavlјuje na svoj nalog (account), odnosno na elekstronsku aplikaciju (on-line application form) koji zatim popunjava prema pravilima dobijenim u Vodiču (Annotated Guide).
• Formular popuniti u elektronskoj formi na engleskom jeziku.
• Obavezno potpisati i datirati aplikaciju što je poslednji korak u elektronskoj formi na sajtu za prijavu projekata
• Obavezno elektronski priložiti dokumenta (upload-ovati) koja dokazuju status aktera (potvrda iz Agencije za privredne registre, statut organizacije/institucije ili izvod iz statuta (ukoliko je isti preopširan). Sva dokumenta potrebno je priložiti u originalu na srpskom, i dokument preveden na engleski jezik.

Kriterijumi vrednovanja
Prijave će se ocenjivati od strane panela međunarodnih eksperata na osnovu kriterijuma koje je utvrdio Međuvladin komitet i Konferencija članica o korišćenju sredstava Fonda.
Prilikom popunjavanja formulara treba imati u vidu:
• Maksimalni iznos za koji se aplicira kod Fonda za programe/projekte je 100.000 američkih dolara,
• Navedene kriterijume o tome koju vrstu projekata Fond podržava,
• Ograničenja po pitanju broja reči u polјima u formularu treba poštovati,
• Struktura budžeta trebalo bi da bude jasna i detalјna
• Treba da postoji koherentnost između planiranih aktivnosti, očekivanih rezultata i budžeta
• Sufinansiranje i sopstveni doprinos projektu (co/self-funding) nije obavezno, ali se izrazito podržava kao instrument koji obezbeđuje održivost projekta, i u tom slučaju poželјno je priloži potvrdu u pisanoj formi.

Više informacija o konkursu možete naći na sajtu Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka.

Za pomoć i konsultacije u vezi sa popunjavanjem aplikacija moguće je obratiti se putem imejla ili telefona Bojani Subašić (bojana.subasic@zaprokul.org.rs, 011 2637 565), kao i Ivani Zečević (ivana.zecevic@kultura.gov.rs; 011 3398 908). Konsultacije se mogu obaviti i u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka (Rige od Fere 4), ponedeljkom i petkom od 14 do 16 časova. Sastanak je neophodno zakazati na broj telefona 011/2637 565.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav