• Search form

  • 26. April 2018
  • 21/Oct/2017

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    170 godina Galerije Matice srpske

    ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU  - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)

    http://www.galerijamaticesrpske.rs

    25/Nov/2017

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalemegdan 5, Beograd

    SURLAŠI, DIVOVI IZ NAŠE GEOLOŠKE PROŠLOSTI - izložba (24.11.2017.-30.4.2018.)

    autori izložbe: Sanja Alaburić, viši kustos paleontolog, dr Zoran Marković, muzejski savetnik, Miloš Milivojević, viši geološki preparator

    izrada ilustracija: Dejan Vukadinović

    izrada modela mamuta Vika: akademska vajarka Julijana Protić

    http://www.nhmbeo.rs

    01/Dec/2017

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    SMRT KARAĐORĐA PETROVIĆA - izložba (30.11.2017.-31.8.2018.), povodom dvestote godišnjice od ubistva vožda Karađorđa

    autori izložbe: Vladimir Merenik, Boško Ljubojević, Nebojša Damnjanović, Borislav Korica

    dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović

    Svake subote u 13 časova stručno vođenje kroz postavku za individualne posetioce

    http://imus.org.rs

    15/Dec/2017

    MG+ | Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana / +MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    MARIJ PREGELJ (1913-1967): RETROSPEKTIVA - razstava (14.12.2017.-20.5.2018.)

    kustosinja razstave: Martina Vovk

    http://www.mg-lj.si

    13/Jan/2018

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ĐORĐE STANOJEVIĆ - ČOVEK KOJI JE OSVETLIO SRBIJU - izložba (12.1.-30.9.2018.)

    realizacija: Istorijski muzej Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku JP Elektroprivreda Srbije

    https://www.sendspace.com/file/q9yptp

    http://imus.org.rs

    27/Jan/2018

    Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split

    BRACO DIMITRIJEVIĆ (Sarajevo, 1948): OD KAMENA DO VIDEA - izložba (26.1.-29.4.2018.)

    http://bracodimitrijevic.com

    kustos: Branko Franceschi

    https://www.galum.hr

    09/Feb/2018

    Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)

     

    NIKA AUTOR

    STOJAN BATIČ

    DRAGICA ČADEŽ

    JURE DETELA

    META GRGUREVIČ

    FRANCE GRUDEN

    SERGEJ KAPUS

    JANEZ LENASSI

    KAREL PLEMENITAŠ

    KAREL PUTRIH

    DRAGO TRŠAR

    DUŠAN TRŠAR

    LUJO VODOPIVEC

    BILAL YILMAZ

    avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec

    http://www.mglc-lj.si

    23/Feb/2018

    Muzej nauke i tehnike - Beograd/Galerija 51, Dobračina 51, Beograd

    KERAMIKA - izložba, posvećena istorijskom razvoju, tehnologiji proizvodnje i upotrebi keramike na našim prostorima (22.2.-30.4.2018.)

    autor: Zoran Lević, kustos Muzeja

    http://www.muzejnt.rs

    02/Mar/2018

    Muzej Krajine Negotin, Vere Radosavljević 1, Negotin

    UTICAJI - VUK I SAVREMENICI - izložba (1.3.-30.4.2018.)

    autor: Miroslav Terzić

    http://www.muzejkrajine.org.rs

    13/Mar/2018

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    KOSOVSKI I ŠARKOSKI VEZ - KULTURNE PARALELE - izložba (12.3.-30.4.2018.)

    autorke: Irena Fileki i Marta Fuks

    https://etnografskimuzej.rs

    24/Mar/2018

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    SRBIJA 19 GODINA OD 1999 - I DOK SU BOMBE PADALE - izložba (23.3.- 11.6.2018.), povodom obeležavanja devetnaest godina od NATO agresije na SR Jugoslaviju

    autori izložbe: Tijana Jovanović Češka i dr Dušica Bojić

    umetnice/ci: Bilјana Willimon i Vladimir Veličković

    dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović

    http://imus.org.rs

    Muzej grada Beograda, Resavska 40b, Beograd

    MARIO DEL KURTO (1955, Švajcarska): PUTOVANJE PREMA... ČOVEKOVOM OZELENJAVANJU PLANETE ZEMLJE - izložba fotografija (23.3-29.4.2018.)

    http://www.mgb.org.rs

    26/Mar/2018

    Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica

    IVANA IVKOVIĆ (1979. Beograd): AMUSE ME - izložba (24.3.-5.5.2018.)

    realizacija izložbe: Savremena galerija Subotica

    kustos izložbe: Nela Tonković, istoričarka umetnosti

    autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga: Saša Tkačenko

    Izložbu prati ilustrovani katalog sa tekstom Nele Tonković, istoričarke umetnosti

    https://sgsu.org.rs

    28/Mar/2018

    Galerija NLB, Bulevar Mihajla Pupina 165v, Novi Beograd

    Figurae Feminae: KATARINA NEDELJKOVIĆ - izložba (27.3.-3.5.2018.)

    https://www.nlb.rs

    29/Mar/2018

    Galerija umjetnina · Kralja Tomislava 15 · Split

    ŽELJKO KIPKE (1953. Čakovec): DIJAGNOZA: DVOSLIKA - izložba (28.3.-29.4.2018.)

    kustos: Branko Franceschi

    https://www.galum.hr

    SANU, Beograd

    Biblioteka SANU (vitrine ispred čitaonice Biblioteke)

    DIMITRIJE TIROL (1793-1857-2018) - izložba (28.3.-27.4.2018.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    ANA SLADETĆ: TIHO GLASNO QUIETLY LOUD - izložba (28.3.-2.5.2018.)

    http://www.msu.hr

    30/Mar/2018

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    40. SALON ARHITEKTURE - izložba (29.3.-5.5.2018.) - svečano otvaranje i dodela nagrada

    kustos Salona i urednik kataloga: mr Ljiljana Miletić Abramović, kustoskinja Odseka za arhitekturu i direktor MPU

    organizacija: Muzej primenjene umetnosti

    http://mpu.rs

    31/Mar/2018

    Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor

    VLASTA ZORKO - retrospektiva (30.3.-3.6.2018.)

    kustosinja razstave: Breda Kolar Sluga

    http://www.ugm.si

    Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd

    NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti - izložba (30.3.-28.5.2018.)

    umetnici: Jin-Đu Čen (Tajvan), Džejms T. Hong (SAD/Tajvan), Bedfejt VR [Šon Gledvel (Australija/Velika Britanija) i Leo Fejber (Australija)], Dejan Grba (Srbija), Džonatan Haris (SAD), Greg Hohmat (SAD), Ron Hat (SAD), Nikola Megre (Francuska), Brendan Hauel (SAD), Keli Mark (Kanada), Julijan Palač (Austrija), Aleksander Šelov (Nemačka), Sintfarm [Vladimir Todorović (Singapur) i Andreas Šlegel (Singapur)]

    autori izložbe: Dejan Grba (Srbija), Ana Novakov (SAD), Ivon Senuf (Španija), članovi međunarodnog konzorcijuma kustosa i umetnika Provisional Art Spaces [PAS]

    http://www.msub.org.rs

    Photon - Center za sodobno fotografijo, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana

    ONKRAJ SEBE. AVTOPORTRET V ČASU DRUŽBENIH MEDIJEV / BEYOND MYSELF. SELF-PORTRAIT IN THE AGE OF SOCIAL MEDIA (30.3.-18.5.2018.)

    avtorji/ce: UROŠ DJURIĆ, G.R.A.M., DUŠAN KOCHOL, PAULA MUHR, PRIMOŽ NOVAK in NIKA OBLAK, EVELYN STERMITZ, TOMAŽ TOMAŽIN

    kuratorja razstave: Dejan Sluga in Metka Zupanič

    https://photon.si

    03/Apr/2018

    Savremena galerija Zrenjanin, Trg slobode 7, Zrenjanin

    MARKO TUBIĆ (1981, Zrenjanin) - samostalna izložba (2.4.-4.5.2018.)

    http://www.galerija.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    ZELENI KRUG - izložba radova studenata Odseka za dizajn Visoke škole strukovnih studija Beogradska politehnika (2-28.4.2018.)

    http://www.dksg.rs

    Galerija Remont, Beograd

    KATARINA POPOVIĆ (1974, Beograd): TO SE KAŽE PRVO! - izložba (2-27.4.2018.)

    producentkinja: Ksenija Đurović

    dizajner zvuka: Nikola Pavlović

    http://www.remont.net

    04/Apr/2018

    Institut Servantes, Čika-Ljubina 19, Beograd

    LUIS KAMAĆO (Španija): GRAN VIA. ODJECI GRADA - izložba fotografija (3.4.-20.6.2018.)

    http://belgrado.cervantes.es

    05/Apr/2018

    Mađarski institut u Zagrebu, Augusta Cesarca 10, Zagreb

    TEKSTILNE MINIJATURE - zajednička izložba hrvatskih i mađarskih umjetnika tekstila (4.4.-8.5.2018.)

     

    izlažu:
    Iz Hrvatske: Tatjana Grgurina Vučetić, Ajla Hebib Špoljarec, Vesna Jakić, Nataša Knežević, Vesna Kolobarić, Ljerka Njerš, Vesna Pleše, Lili Poljak, Sanja Šebalj, Gordana Špicer Šimić, Jasna Štih Kapetanić, Wanda Tudja-Strahonja

    Iz Mađarske: Edit Balog, Hajnal Baráth, Noémi Benedek, Eszter Bényi, Bea Bocz, Margit Czakó, Katalin Fóris, Ritta Háger, Zsófia Harmati, Hajnal Ipacs, Erzsébet Katona Szabó, Ágnes Kecskés, Katalin Kiss, Eszter Kneisz, Krisztina Kókay, Rozália Kozma, Klára Kuchta (Švicarska), Ida Lencsés, Indira Máder, Borjana Maevszka-Koncz, Irén Málik, Dalma Nagy (Rumunjska), Lívia Pápai, Eleonóra Pasqualetti, Judit Pázmány, Éva Sípos, Ildikó Somodi, Kornélia Surján, Verona Szabó, Marika Száraz (Belgija), Judit Székely, Nóra Tápai, Bernadett Varga, Katalin Zelenák, Dóra Zsámbokréty

     

    organizacija: ULUPUH u partnerstvu s Udruženjem mađarskih umjetnika tapiserije i Mađarskim institutom u Zagrebu

    http://www.ulupuh.hr

    Galerija likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića, Vase Stajića 1, Novi Sad

    DECEMBARSKA GRUPA (1955-1960) iz zbirke Savremene galerije Zrenjanin - izložba (4-28.4.2018.)

    Decembarska grupa: MILOŠ BAJIĆ, LAZAR VOZAREVIĆ, LAZAR VUJAKLIJA, ALEKSANDAR LUKOVIĆ, ZORAN PETROVIĆ, MIODRAG B.PROTIĆ, MLADEN SRBINOVIĆ, ALEKSANDAR TOMAŠEVIĆ, STOJAN ĆELIĆ, DRAGUTIN CIGARČIĆ

    autor izložbe: Slavica Popov, viša kustoskinja Savremene galerije Zrenjanin

    kustos izložbe: Nada Stanić, muzejska savetnica Galerije likovne umetnosti poklon zbirke Rajka Mamuzića

    http://www.galerijamamuzic.org.rs

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    MILICA OBRADOVIĆ: JAJE VOSKOM ŠARANO - izložba (4.4.-4.5.2018.) i katalog

    https://etnografskimuzej.rs

    Kulturni center Tobačna 001, Tobačna ulica 1, Ljubljana

    BORIS BEJA: DIE GRÜNE - razstava (4.4.-11.5.2018.)

    http://borisbeja.eu

    kustos: Alenka Trebušak

    http://www.mgml.si/kulturni-center-tobacna-001

    06/Apr/2018

    Centar za kulturu Lazarevac

    MEDIALA - IZBOR DELA IZ KOLEKCIJE MODERNE GALERIJE VALJEVO - gostujuća izložba (5-30.4.2018.)

    umetnici: Ljuba Popović, Vladimir Veličković, Olja Ivanjicki, Uroš Tošković, Dragan Lubarda, Igor Vasiljev, Vladimir Dunjić, Ksenija Divjak, Dušan Gavela, Ljubodrag Janković Jale...

    http://czklazarevac.rs

    Gete institut u Beogradu/Galerija Menjačnica, Knez Mihailova 50, Beograd

    ZORAN NASKOVSKI: MANDALA I KRST / dokumenti 2015-2018 - izbor dokumenata, artefakata i radova iz svog ongoing projekta (5-30.4.2018.)

    http://www.goethe.de/belgrad

    Galerija umjetnina · Kralja Tomislava 15 · Split

    ROBERT PAULETTA: APNEA - izložba (5-29.4.2018.)

    kustos: Branko Franceschi

    https://www.galum.hr

    Collegium artisticum, Terazije bb, Sarajevo

    STOP URBICIDU - izložba Asocijacije arhitekata AABIH, Udruženja likovnih umjetnika ULUBIH, Udruženja likovnih umjetnika primjenjenih umjetnosti i dizajnera ULUPUBIH Bosne i Hercegovine (5-26.4.2018.)

    http://www.collegium.ba

    Biblioteka grada Beograda

    SVET KNJIGE - izložba (5-26.4.2018.)

    autorka: kustoskinja Muzeja Vojvodine Lidija Mustedanagić

    http://www.bgb.rs

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Podroom, Trg Republike 5

    ARTTERROR (Milica Lapčević, Vladimir Šojat): FRAGMENTI DUALNOSTI - izložba (5.4.-3.5.2018)

    kustos: Vladimir Bjeličić

    http://www.kcb.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    Likovna galerija Kulturnog centra Beograda, Knez Mihailova 6

    NATAŠA TEOFILOVIĆ: DRUGA . I PRVA - izložba (5.4.-3.5.2018.)

    http://www.kcb.org.rs

    Francuski institut, Knez Mihailova 31, Beograd

    Galerija Artget (17. godina), Trg republike 5/I (Umetnički direktor Galerije Artget u 2018: Ivan Manojlović) Beograd

     

    UMEĆE POSMATRANJA - izložba (5.4.-3.5.2018.)

     

    MILENA ARSENIĆ

    BOŠKO ĐORĐEVIĆ

    TEODORA IVKOV

    MARIJANA JANKOVIĆ

    MILUTIN MARKOVIĆ

    MAJA MEDIĆ

    MATEJ MILENKOVIĆ

    MILOVAN MILENKOVIĆ

    ANĐELA PETROVSKI

    EMILIJA POPOVIĆ

    IVANA TEŠIĆ

    JELENA ŽIGIĆ

    izbor: Klaudio Sluban

    http://www.kcb.org.rs

    Center in Galerija P74, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana

    SODOBNA SLOVAŠKA UMETNOST - razstava (5-26.4.2018.)

     

    STANO FILKO (1937-2015)

    JÚLIUS KOLLER (1939-2007)

    ILONA NÉMETH (1963)

    LUCIA TALLOVA (1985)

     

    organizacija: Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. v sodelovanju z Galerijo Soda iz Bratislave in Tomasom Umrianom

    http://www.zavod-parasite.si

    Galerija Drina, Andrićev venac 4, Beograd

    DANIELA FULGOSI (1967, Beograd): MERA OPSTANKA - izložba (5.4.-5.5.2018.)

    http://drinagallery.com

    07/Apr/2018

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    FORMULA ČULA - izložba djela iz Zbirke marginalne umjetnosti i zbirki MSU-a (6.4.-15.9.2018.)

    kustosica izložbe: Daniela Bilopavlović Bedenik

    http://www.msu.hr

    11/Apr/2018

    Oris Kuća arhitekture, Kralja Držislava 3, Zagreb

    KLARXY (Zagreb): Kamo ljudi odlaze nakon smrti? (Where Do People Go After They Die?) - izložba ilustracija, grafičkog romana u obliku mape zagrobnog života (10-28.4.2018.)

    http://klarxy.com

    http://www.oris.hr

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    TOMISLAV STOŠIĆ - izložba slika (10-26.4.2018.)

    http://www.kcsombor.org.rs

    Galerija Novembar, Kursulina 22, Beograd

    ANA MILENKOVIĆ: BOGOVI SU PALI NA TEME - izložba (10.4.-3.6.2018.)

    https://www.facebook.com/GalerijaNovembar

    12/Apr/2018

    Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica

    BRANIMIR KARANOVIĆ (Beograd, 1950): DVE STRANE GRAFIKE - izložba (11.4.-7.5.2018.) i razgovor sa umetnikom

    kustos izložbe: Jasmina Jovančić Vidaković, muzejska edukatorka SGSU

    autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga: Boris Cupać, Refresh

    autorka teksta ilustrovanog kataloga: Jasmina Jovančić Vidaković

    https://sgsu.org.rs

    Klub Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd

    PROLEĆE 2018 - grupna izložba slika (11.4.-7.5.2018.)

    http://akademija28.com

    Galerija Nova, Teslina 7, Zagreb

    PRIČE, PRIVREMENE - grupna izložba (11.4.-2.6.2018.)

    Ana Dana Beroš i Matija Kralj - novi rad

    Goran Dević: Buffet Željezara - dokumentarni film

    Tonči Vladislavić, Lea Vene, Ivana Čuljak: Pričam ti priču ... iglom i koncem - projekt 

    organizacija: Galerije Nova i kustoski kolektiva WHW

    http://whw.hr

    13/Apr/2018

    Prodajna galerija Beograd, Kosancicev venac 19, Beograd

    VLADIMIR TATAREVIĆ: PORTRETI UMETNIKA - izložba fotografija (12-30.4.2018.)

    http://galerijabeograd.org

    Muzej pri Narodnog Univerziteta, Kneginje Milice 16, Trstenik

    GUSTAV KLIMT - PRETEČA MODERNE - izložba (12.4.-10.5.2018.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Galerija RTS, Takovska 10, Beograd

    PRAG I SRPSKI SLIKARI (1989-1939) - izložba (12.4.-13.5.2018.)

    http://www.rts.rs

    Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin

    UČEŠĆE JEVREJA U RAZVOJU DOBROVOLJNOG VATROGASTVA U ZEMUNU - izložba (12.4.-11.5.2018.), na dan kada se u Izraelu obeležava Dan Holokausta, ili kako ga oni nazivaju Jom Hašoa

    kustos: Biljana Dimkić Krčmar, istoričarka umetnosti u Narodnom muzeju Zrenjanin

    http://www.muzejzrenjanin.org.rs

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad

    MONIKA MOTESKA (1971, Prilep) i ROBERT JANKULOSKI (1969, Prilep): SIMULACIJE - izložba (12.4.-6.5.2018.)

    kustoskinja:  Sanja Kojić Mladenov

    http://www.msuv.org

    Oficirski dom Niš, Orlovića Pavla 28a, Niš

    ULAZ - IZLAZ - izložba aktuelne grafičke scene Bugarske (12.4.-1.5.2018.)

    kustos: dr. Desislava Hristova

    umetnici/ce: Zoran Miše, Ivan Ninov, Kamen Starčev, Sonja Kovačeva, Daniel Lekov, Cveta Petrova, Branko Nikolov, Rosen Tošev, Marija Duhteva, Sašo Stoicov, Kapka Kuneva, Elina Mihailova, Stefan Gadrovski…

    http://www.gslunis.org

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    KATARINA VELIKA - CARICA SVIH RUSA - izložba iz Državnog muzeja Ermitaž iz St. Peterburga (12.4.-29.7.2018.)

    kustosice izložbe: Natalia Bakhtareva, Iva Sudec Andreis, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana

    TOMISLAV GOTOVAC: NE SPRAŠUJTE, KAM GREMO / DON’T ASK WHERE WE’RE GOING - retrospektivna razstava (12.4.-10.6.2018.)

    kustosinji: Ksenija Orelj & Nataša Šuković

    http://www.mgml.si/mestna-galerija-ljubljana

    Dorćol Platz, Dobračina 59, Beograd

    Belgrade Photo Month

    STUDENTI AKADEMIJE UMETNOSTI U BEOGRADU SA KATEDRE FOTOGRAFIJA I KAMERA - grupna izložba (12-26.4.2018.)

    http://www.belgradephotomonth.org

    Galerija Lucida, Čika Ljubina 11/I, Beograd

    JOVAN PANTIĆ (1950, Valjevo): CRTEŽI, RETROSPEKTIVA 70-te i 80-te - izložba (12.4.-2.5.2018.)

    http://galerijalucida.rs

    Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac

    BISERKA PETROVIĆ: JEDINSTVO SUPROTNOSTI - izložba crteža (12.4.-3.5.2018.)

    http://www.muzej.org.rs

    Umetnički prostor U10, Kosovke devojke 3, Beograd

    MARIJA NIKOLIĆ (1993, Beograd): TRI GLAVNE ANALOGIJE - izložba (12-28.4.2018.)

    www.behance.net/LucyTheDiclonius

    www.linkedin.com/in/marija-n-b58037153

    www.instagram.com/mariaahnikolic

    http://u10.rs

    Filodrammatica, Korzo 28/1, Rijeka

    Skupina KairUs (Linda Kronman i Andreas Zingerle, Finska/Austrija): FORENZIČKE FANTAZIJE - izložba (12-27.4.2018.)

    http://drugo-more.hr/kairus

    14/Apr/2018

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    DAVID LYNCH: OGENJ NA ODRU - razstava (13.4.-29.7.2018.)

    kustos razstave: Božidar Zrinski

    http://www.mglc-lj.si

    UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor

    MLADININI PROGLASI IN PORTRETI - razstava (13.4.-9.5.2018.)

    20 let proglasa - angažirani oglasi v tedniku Mladina

    Uroš Abram: Dialoški portreti - portreti slovenskih sodobnih umetnikov za tednik Mladina

    http://www.ugm.si

    Opština Vračar, Njegoševa 77, Beograd

    CRNO I BELO - PRIČA O ČOKOLADI - gostujuća izložba Prirodnjačkog muzeja (13.4.-4.5.2018.)

    autori izložbe: dr Desa Đorđević Milutinović i mr Olga Vasić, muzejske savetnice Prirodnjačkog muzeja

    http://www.nhmbeo.rs

    Galerija ULUPUH, Zagreb

    BERISLAVA PICEK (Zagreb): POSMRTNO RUHO - foto-esej (13-27.4.2018.)

    http://www.ulupuh.hr

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    diSTRUKTURA (Milan Bosnić i Milica Milićević) - izložba akvarela i ulja na platnu (13.4.-5.5.2018.)

    http://www.kolarac.rs

    Italijanski institut za kulturu, Kneza Miloša 56, Beograd

    MATEO ĐIROLA: SAMO USPOMENA - izložba fotografija (13-27.4.2018.)

    http://www.belgradephotomonth.org 

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka

    JOVANA MARJANOVIĆ (1993, Beograd): BUVLJA PIJACA - samostalna izložba crteža (13-28.4.2018.)

    http://www.kulturagrocka.rs

    Muzej savremene umetnosti Beograd/Legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Rodoljuba Čolakovića 2, Beograd

    Arhitektonska grupa MEČ: MUSTAFA MUSIĆ, DEJAN EĆIMOVIĆ (1948-2002), MARJAN ČEHOVIN, STEVAN ŽUTIĆ, SLOBODAN MALDINI - retrospektivna izložba (13.4.-26.5.2018.)

    kustos izložbe: Biljana Tomić

    urednici knjige o grupi MEČ: Biljana Tomić i Zoran Erić

    dizajner knjige: Andrej Dolinka

    lektor knjige: Dušan Đorđević Mileusnić

    tekstovi u knjizi: Biljana Tomić, Miško Šuvaković, Ljiljana Blagojević, Jurij Kobe, Nikola Polak

    izložbu otvara: Ljiljana Blagojević

    http://www.msub.org.rs

    Galerija Rima, Pariska 8, Beograd

    ĐORĐE IVAČKOVIĆ (1930-2012) 1961/1962 - izložba (13.4.-25.5.2018.)

    http://www.galerijarima.com

    15/Apr/2018

    UGM, Strossmayerjeva 6, Maribor

    VLASTA ZORKO (1934, Maribor) - razstava del iz Zbirke UGM po izboru kiparke + brunch (14.4.-17.6.2018.)

    http://www.ugm.si

    Pogon Jedinstvo, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    ZIMOUN (Švicarska): ZID OD ZVUKA - site-specific zvučna instalacija (14-27.4.2018.)

    http://www.zimoun.net

    organizacija: Udruženje za razvoj kulture URK + Klub Močvara i Kontejner | biro suvremene umjetničke prakse

    partner: Pogon - Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade

    20/10 kn

    http://www.kontejner.org

    Lamparna, Labin

    Ciklus: V.I.T.R.I.O.L.

    VLADIMIR KNEŽEVIĆ: TIRANSKA PRISUTNOST PREDMETA - izložba (14-28.4.2018.)

    http://www.lamparna.hr

    17/Apr/2018

    Kulturni centar Novog Sada

    Mali likovni salon KCNS, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    GORAN JUREŠA: ODEĆA ZA LJUDE ILI KOLAŽNA DEGENERACIJA SVETA - izložba (16-28.4.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    PUTOVANJE KROZ KULTURNO NASLEĐE - izložba fotografija (16-28.4.2018.), u okviru obeležavanja Evropske godine kulturnog nasleđa

    organizacija: Delegacija EU u Srbiji i EU info centar i Zadužbina Ilije M. Kolarca

    http://euinfo.rs/evropska-godina-kulturnog-nasledja

    Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    MILICA DENKOVIĆ: IŠČAŠENI GRAD - izložba (16-27.4.2018.)

    http://suluv.org

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd

    FERMIJEVO NASLEĐE - izložba (17-30.4.2018.), posvećene začecima nuklearne fizike u Italiji, povodom Dana italijanske nauke

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    TOLERANCIJA - međunarodna izložba plakata (16.4.-16.5.2018.)

    Milton Glaser (SAD), Felipe Taborda (Brazil), Sue Coe (SAD/Velika Britanija), Saki Mafundikwa (Zimbabve), Jianping He (Kina), New Collectivism (Slovenija, država NSK), David Tartakover (Izrael), Fons Hickmann (Njemačka), Chaz Maviyane-Davies (Zimbabve), Istvan Orosz (Mađarska), Michel Bouvet (Francuska), Yuko Shimizu (Japan), Paula Scher (SAD), Sarp Sozdinler (Turska), Hamzah Abdelal (Jordan), Anette Lenz (Francuska), Tarek Atrissi (Libanon), Alejandro Magallanes (Meksiko), Manuel Estrada (Španjolska), Reza Abedini (Iran/Nizozemska), Peter Bankov (Rusija/Češka), Srđa Dragović (Crna Gora), Slavimir Stojanović (Srbija), Xiao Yong (Kina), Anur Hadžiomerspahić (Sarajevo, BiH), Niklaus Troxler (Švicarska), Katarzyna Zapart (Poljska), Hoon-Dong Chung (Koreja), Aleksandar Maćašev (Yugoslavia), Seymour Chwast (SAD), Rodrigo Sánchez (Šanjolska), Steff Geissbuhler (SAD/Švicarska), Un Mundo Feliz (Šanjolska), Drew Hodges (SAD), Dan Reisinger (Izrael), Marian Bantjes, Pekka Loiri (Finska), Ovidiu Hrin (Rumunjska), Uwe Loesch (Njemačka), Alex Jordan (Francuska), Garth Walker (Južna Afrika), Pepijn Zurburg/Gorilla (Nizozemska), Jessica Hische (SAD), Tom Geismar (SAD), Boris Bućan (Hrvatska), Kit Hinrichs (SAD), Fares Cachoux (Sirija), Alain Le Quernec (Francuska), Eric Belousov (Rusija), Nancy Stahl (SAD), Chago Garcia (Dominikanska Republika), Grafprom Studio (Ukrajina), Armando Milani (Italija), Yue Chen (Kina/SAD), Elizabeth Resnick (SAD), Edel Rodriguez (Kuba/SAD), Bob Gill (SAD), Viktor Koen (Grčka), Brandt Botes (Južna Afrika), Tomato Košir (Slovenija), Parisa Tashakori (Iran/SAD), George Tscherny (SAD), Mehmet Ali Türkmen (Turska), Shino Suefusa (Japan), Gyula Molnár (Mađarska), Srdja Dragović (Crna Gora), Ed Fella (SAD), Jose Munoz (Argentina), Yuri Gulitov (Rusija), Marshall Arisman (SAD), Dejan Kršić (Hrvatska, EU)

    http://www.msu.hr

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    ŠTA SE KRIJE U KNЈIŽEVNIM ČASOPISIMA - izložba knјiga (16-30.4.2018.)

    autor izložbe: Rastko Marković

    http://www.dksg.rs

    Galerija Lazar Vozarević Sremska Mitrovica, Gradski Park 4, Sremska Mitrovica

    JUGOSLOVENSKO SLIKARSTVO DRUGE POLOVINE XX VEKA, iz fonda Umetničke galerije Nadežda Petrović Čačak - izložba (16.4.-18.5.2018.)

    autorka izložbe: Julka Marinković, muzejska savetnica Umetničke galerije Nadežda Petrović Čačak

    Petar Lubarda, Ivan Tabaković, Milan Konjović, Stojan Ćelić, Peđa Milosavljević, Mića Popović, Vera Božičković Popović, Vladimir Veličković, Radomir Damljanović Damnjan, Predrag Nešković, Oton Gliha, Andrej Jemec, Miljenko Stančić, Edo Murtić, Zlatko Prica, Zmago Lenardič, Milovan Vidak, Vojislav Stanić, Olga Vujadinović, Đorđe Ilić, Kosa Bokšan, Ferdinand Kulmer, Velizar Krstić, Gordana Jocić, Marija Dragojlović, Branko Filipović Filo, Klavdij Tuta, Slobodan Trajković, Milan Blanuša, Miroslav Đorđević, Vladimir Dunjić, Raša Todosijević, Uroš Đurić

    http://nadezdapetrovic.rs

    Galerija Reflektor, Užice

    Sonja Jankov - Projektovana arhitektura (16-27.4.2018)

    Izložba obuhvata četiri autorska video rada koja su nastala u okviru četiri projekta koja se tiču arhitekture: Pokretni motel (2015), Pinktogrami Novog Sada (2017), GIF i arhitektura: vizuelna praksa kao kritika (od 2014) i Studija slučaja: SPENS (2014).

    https://www.facebook.com/reflektorgallery/

    Galerija SULUJ, Beograd

    IVAN KOCIĆ (1982, Trstenik): RECIKLAŽA IGRE - izložba asamblaža (16-28.4.2018.)

    https://www.facebook.com/sulujgalerija

    Galeriju Milorada Bate Mihailovića Kulturnog centra Pančeva, Žarka Zrenjanina 1, Pančevo

    ULU SVETIONIK - UMETNICI PANČEVU - izložba (16-27.4.2018.)

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    18/Apr/2018

    Galerija Principij, Pod voltun 4, Rijeka

    ŽELJKO JANČIĆ ZEC (1969, Rijeka): MEMORIES - izložba fotografija (17-28.4.2018.)

    http://fotoklubrijeka.hr

    Ruski dom, Kraljice Natalije 33, Beograd

    Beogradski mesec fotografije

    ILMAR (Rusija/Srbija): TRADICIJE SLOVENA - izložba fotografija o tradicionalnim srpskim zanatima (17-30.4.2018.)

    http://www.ilmarphoto.com

    http://www.belgradephotomonth.org

    EU Info centar, Kralja Milana 7, Beograd

    Beogradski Mesec Fotografije

    NEW TALENTS, Young Culture, our Future Heritage - izložba (17.4.-5.5.2018.) pobedničkih radova međunarodnog takimičenja Novi Talenti iz prethodne tri godine

    http://www.belgradephotomonth.org

    Univerzitetska biblioteka Nikola Tesla, Kej Mike Paligorića 2a, Niš

    ŽIVEO KAVANDOLI - izložba (17.4.-1.5.2018.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Studentski kulturni centar, Beograd

    GRAFIČKE VIZIJE 5 - izložba meksičkih umetnika (17-27.4.2018.)

    Monika Gutieres Martines (Mónica Gutiérrez Martínez)

    Eneida Ernandes Dominges (Eneida Hernández Domínguez)

    Itsel Kasimiro Krus (Itzel Casimiro Cruz)

    Dijana Morales Galisia (Diana Morales Galicia)

    Marta Munjos Aristisabal (Martha Muñoz Aristizabal)

    http://www.skc.org.rs

    Paviljon u Tvđavi, Niš

    JELENA ŠALINIĆ TEZIĆ (Kraljevo,1976) - izložba crteža (17.4.-6.5.2018.)

    ZORAN KOSTIĆ (Niš, 1963) - izložba grafika (17.4.-6.5.2018.)

    http://www.gslunis.org

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    MUZEJ KOZARA IZ PRIJEDORA - izložba iz kolekcije (17-28.4.2018.)

    http://www.ulus.rs

    HDD galerija, Boškovićeva 18, Zagreb

    TREĆI PRIMJER SA STUDIJA DIZAJNA: REŠETKE NISU PREPREKE - izložba (17.4.-3.5.2018.)

    organizatori projekta: RODA - Roditelji u akciji i Studij dizajna Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

    autorica koncepcije izložbe: Andrea Hercog

    dizajn postava: Ivana Hrabar, Ivana Bačanek, Andrea Hercog

    grafički dizajn: Ivana Hrabar, Ivana Bačanek

    fotografije: Domagoj Kunić, Ivana Zanze

    inicijator ciklusa: Marko Golub

    organizacija izložbe: Hrvatsko dizajnersko društvo / HDD galerija u suradnji sa Studijem dizajna, Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

    http://dizajn.hr

    Umetnička galerija, Majke Jugovića 12, Kruševac

    ANTANASIJE PUNOŠEVAC (1992, Kruševac): (SAMO)POSMATRANJE - izložba (17.4.-10.5.2018.)

    https://www.facebook.com/galerijakrusevac

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    PAULINA JAZVIĆ (1973, Zagreb): SWEET DREAMS - izložba (17.4.-13.5.2018.)

    http://www.msu.hr

    MMC Led Art/Šok zaDruga, Novi Sad

    NEMANJA MILENKOVIĆ (1996): VRZINO KOLO / NEPOZNATI - izložba (17.4.-5.5.2018.)

    https://sokzadruga.com/2018/04/11/nemanja-milenkovic-vrzino-kolo-nepoznati

    https://sokzadruga.com

    Bartselona koncept galerija, Čumićevo sokače 96, Beograd 

    Beogradski Mesec Fotografije

    MIODRAG BAŽDAR: MY PARIS IN POLAROIDS - izložba fotografija (17-28.4.2018.)

    http://www.belgradephotomonth.org

    19/Apr/2018

    Kulturni Centar Vršac, Sterijina 62, Vršac

    IKONOSTAS SVETLOSTI. IKONOPISNI VITRAŽ ADAMA STALONI-DOBŽANJSKOG - izložba (18-30.4.2018.)

    organizacija: Ambasada Republike Poljske u Beogradu

    www.belgrad.msz.gov.pl/sr

    http://www.kulcentar.com

    Contemporary Art Museum of Macedonia, Самоилова бб, Skopje

    ALL THAT WE HAVE IN COMMON / СÈ ШТО НИ Е ЗАЕДНИЧКО (18.4.-5.6.2018.)

    куратори на проектот: Мира Гаќина и Јованка Попова

    учесници: Ана Адамовиќ (Србија), Маја Бајевиќ (Босна и Херцеговина), Жанета Вангели (Македонија), Велимир Жерновски (Македонија), Христина Иваноска (Македонија), Славица Јанешлиева (Македонија), Ѓорѓе Јовановиќ (Македонија), Шејла Камериќ (Босна и Херцеговинa), Албан Муја (Косово), Ахмет Огут (Турција), Мариа Пападимитриу (Грција), Рената Пољак (Хрватска), Анри Сала (Албанија/Франција), Флака Халити (Косово), Ибро Хасановиќ (Босна и Херцеговина), Иштван Ист Хузјан (Словенија), Јане Чаловски (Македонија), Билјана Џурџевиќ (Србија)

    http://msu.mk

    Kibla, Maribor

    NAME: MINE IS SMALLER THAN YOURS - razstava (18.4.-5.5.2018.)

    http://www.kibla.org

    Hrvatski muzej arhitekture HAZU, Ivana Gorana Kovačića 37, Zagreb

    ZORAN HEBAR: REVITALIZACIJA PROSTORA UZ RIJEKU SAVU U ZAGREBU S OSVRTOM NA UREĐENJE TOKA U CJELINI  - izložba (18.4.-9.5.2018.) i predstavljanje knjige

    govore: akademik Branko Kincl, recenzent, Sandra Jakopec, d.i.a, Udruga hrvatskih urbanista, Zlatko Blažević, Udruga Slap, Zoran Hebar, d.i.a, autor

     

    Prezrena rijeka - dokumentarni film

    režija: Radovan Ivančević i Bogdan Žižić

    produkcija: Zagreb filma iz 2003. godine

    http://www.hazu.hr

    Centar za kulturu i obrazovanje Laktaši, Karađorđeva 58, Laktaši

    DRAŠKO BOŠNJAK (1989, Banja Luka) - izložba grafičkog dizajna (18.4.-18.5.2018.)

    https://www.facebook.com/kulturnicentarlaktasi

    Galerija ULUS, Beograd

    VLADISLAV MIŠIĆ (1965) - izložba slika (18.4.-2.5.2018.)

    http://www.ulus.rs

    Galerija ULUS, Beograd

    BRANISLAV MAKEŠ (1938, Šabac): POKLONJENJE - izložba slika (18.4.-1.5.2018.)

    http://www.ulus.rs

    Boxing Club, Mark Isaku 2, Priština

    Patricia Esquivias, "Folklor. Budućnost je bila kada?" (18.4-19.5.2018)

    Kustoskinja: Vala Osmani

     

    http://www.stacion.org

    20/Apr/2018

    Centar savremene umjetnosti Crne Gore, Dvorac Petrovića, Kruševac bb, Podgorica

    ERIH SALOMON (1886-1944) i BARBARA KLEM (1939): VREMENSKI SKOK - izložba fotografija (19.4.-16.5.2018.)

    http://www.goethe.de/belgrad

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    GALI TIBON (Izrael): LALIBELA - PUTOVANJE U JERUSALIM AFRIKE - izložba fotografija na otvorenom (19.4.-20.5.2018.)

    http://www.museumofafricanart.org

    Galerija Fakulteta umetnosti u Prištini/Zvečan, Drvarska 6, Kosovska Mitrovica

    DUŠICA PEJIĆ: KRETANJA - izložba (19.4.-3.5.2018.)

    http://www.art.pr.ac.rs

    Galerija '73, Beograd

    DUŠAN B. MARKOVIĆ (1948, Beograd): KOLIKO GORE TOLIKO DOLE - izložba skulptura i objekata (19.4.-1.5.2018.)

    http://www.galerija73.com

    Umjetnička galerija BiH, Zelenih beretki 8, Sarajevo

    Modul Memorije 2018.

    SUKI MEDENČEVIĆ (ASC): PROZORI U SVIJET, PROZORI U DUŠU / WINDOWS TO THE WORLD, WINDOWS TO THE SOUL - izložba fotografija (19.4.-5.5.2018.)

    www.sukiasc.com

    http://www.mess.ba

    Muzej grada Novog Sada, Petrovaradin, Novi Sad

    SJAJ RENESANSE - izložba (19.4.-15.6.2018.)

    organizacija: Muzej grada Novog Sada, Italijanski institut za kulturu u Beogradu i King Studio Fausta Fornazarija

    http://www.museumns.rs

    Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad

    PASTELI MARKA ČELEBONOVIĆA - izložba (19.4.-3.6.2018.)

    autori izložbe: Aleksandra Tomić, Milica Orlović Čobanov

    http://www.pavle-beljanski.museum

    21/Apr/2018

    Kulturni centar Zrenjanina

    DOBRIVOJ RAJIĆ: UNUTRAŠNJA SLIKA - izložba (20.4.-10.5.2018.)

    https://www.kczr.org

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    Grčki dani u Beogradu (20-29.4.2018.)

    ANTIČKA GRČKA U MUZEJU JUGOSLAVIJE - izložba

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka

    PUNKTUMI: ZBIRKA INOSTRANE UMJETNOSTI MSURS - izložba (20.4.-30.8.2018.)

    Oto Pine (Otto Piene), Ginter Iker (Günther Uecker) i Hajnc Mak (Heinz Mack) iz grupe ZERO, Fridensrajh Hundertvaser (Friedensreich Hundertwasser), Hans Hartung (Hans Hartung), Pjer Alešinski (Pierre Alechinsky), Stenli Vilijem Hajter (Stanley William Hayter), Žan Mesažije (Jean Messagier), Zao Vu-Ki (Zao Wou-Ki), Šoići Hasegava (Shōichi Hasegawa), Jase Tabući (Yasse Tabuchi), Antonino Virduco (Antonino Virduzzo)…

    http://www.msurs.net

    Nacionalna Galerija, Dositejeva 1, Beograd

    MILICA ŽIVADINOVIĆ (1975, Beograd): ČAROBNO DRVO - izložba (20-28.4.2018.)

    http://www.mitsi-paris.com

    https://www.milicaz.com

    http://www.nacionalnagalerija.rs/home

    11. HT NAGRADA ZA HRVATSKU SUVREMENU UMJETNOST (20.4.-13.5.2018.)

    Babić, Vanja, Rad u kutiji
    Bavoljak, Darko, Izlozi
    Bratoš, Mara, Ljubav i Život Žene/In Utero
    Deman, Tanja (aka. Tanja Freifrau Von Ketehodt), Potopljeni vrtovi
    Dragičević, Edvin, Iluzija sigurnosti
    Durić, Dajana, Boravište praznine
    Fišer, Robert, Crvotočina 2
    Golub, Momčilo, Četverokuti
    Ivković, Tea, Arhiv praznine
    Katušić, Krešimir, Spona
    Kipke, Željko, Antiprogetto turistico per l'acquatorio di Rovigno (Turistički antiprojekt za rovinjski akvatorij)
    Knežević, Vladislav, Završni krug
    Kožul, Kristian, Forensic Folklore///Pathogenesis
    Križanović, Viktorija, Three Voices
    Malčić, Ivica, Ten Years Later, 366 dnevničkih crteža od 1.1.2016.-31.12.2016.
    Martinis, Dalibor, Data Recovery - Postavljanje izložbe Daniela Burena u Gsu 1974./fragment
    Matijević, Tihomir, Platon gleda Simpsone
    Mihaljević, Niko, Need Your Love So Bad
    Mijač, Toni, Vezu ni/je moguće uspostaviti
    Mitrov, Hrvoje, Duhovi
    Pavelić, Zoran i Zlatec, Katarina, Osunčana mjesta
    Perkov, Vedran, Smetnje
    Priselac, Dino i Zaplatić, Silvia Roberta, 4 godišnja doba
    Rasol, Jasenko, Blijeda slika
    Sobota, Damir, Naan
    Šolman, Dario, Obilazak galerije s publikom
    Škofić, Goran, Na plaži
    Todorović, Predrag, Utisnuto 4
    Tudek, Ivan, Arhitektura
    Vehabović, Zlatan, Galena Sarkofagen / Tamno bijela Zemlja
    Vidmar, Vinko, „17. studeni 2017.“
    Vodopija, Mirjana, Tranzicija
    Živković Kuljiš, Loren, Studije automatskog modeliranja

    Pozvani umjetnici koji, prema odabiru stručnog povjerenstva, izravno sudjeluju na izložbi su: Mihael Giba, Dunja Janković i Zlatan Vrkljan

    http://www.msu.hr

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    3. Beogradski mesec fotografije (29.3.-30.4.2018.)

    IMAGINARNO PUTOVANЈE - PROSTORI ZA NASELJAVANЈE - izložba (20.4.-8.5.2018.)

     

    EVA BARTON (Mađarska)

    www.evabarton.com

     

    JORGE FABIÁN CASTILLO (Meksiko)

    www.jorgefabiancastillo.es

     

    JORDI VIC (Katalonija)

    www.jordivic.com

    http://www.dksg.rs

    Lutkovno gledališče Maribor, Vojašniški trg 2a, Maribor

    NATALIJA ŠERUGA GOLOB: SALVE REGINA - razstava (20.4.-19.5.2018.)

    http://www.natalijaseruga.si

    kustosinja razstave: Nataša Juvan

    http://www.ugm.si

    New Moment galerija, hilandarska 14, Beograd

    MILOŠ TOMIĆ (1976): PRECIOUS TRASH Vol.1 (DRAGOCENI OTPAD) - izložba (20.4.-20.5.2018.), u saradnji sa Ivanom Zupancom i Dejanom Živadinovićem

    kustos: Nataša Radojević

    https://www.facebook.com/NewMomentGallery

    Leskovački kulturni centar, Bulevar Oslobodjenja 101, Leskovac

    UMETNIČKA ZBIRKA SANU - LIKOVNI UMETNICI AKADEMICI - putujuća izložba (20.4.-17.5.2018.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Kibla, Maribor

    Kibla Portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    PRISOTNOSTI - skupinska razstava akademske slikarke Metke Krašovec in umetnic in umetnikov - njenih študentov na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) v Ljubljani (20.4.-1.6.2018.)

    Razstavljajo Metka Krašovec in umetniki (po abecednem redu): Karmen Bajec, Viktor Bernik, Saša Bezjak, Gigo de Brea, Andrej Brumen Čop, Mitja Ficko, Dušan Fišer, Marija Flegar, Milan Golob, Marko Jakše, Anja Jerčič Jakob, Barbara Jurkovšek, Jurij Kalan, Maja Kastelic, Aleksij Kobal, Robert Lozar, Izar Lunaček, Mojca Oblak, Rok Predin, Arjan Pregl, Irena Romih, Zvonka Simčič, Matic Sonnenwald, Natalija Šeruga, Katarina Toman Kracina, Petra Varl, Sebastijan Vojvoda, Marij Vrenko, Mojca Zlokarnik, Živa Žitnik

    kuratorja razstave: Nina Jeza (KID Kibla) in Arne Brejc (Galerija Equrna)

    http://www.kibla.org

    22/Apr/2018

    SANU, Beograd

    ISTRAŽIVAČAKA STANICA PETNICA - 35 GODINA - izložba (21-29.4.2018.)

    www.petnica.rs

    https://www.sanu.ac.rs

    Kulturni centar, Vojvode Milana Obrenovića 4, Gornji Milanovac

    14. MEĐUNARODNI BIJENALE UMETNOSTI MINIJATURE - slikarstvo, grafika, skulptura, crtež, primenjena umetnost, fotografija, intermedija (21.4.-20.6.2018.)

    organizacija: Kulturni centar Gornji Milanovac (Ustanova za kulturu, umetnost i vanškolsko obrazovanje)

    http://www.kcgm.org.rs

    IVANA KNEŽEVIĆ (1983, Čačak)

     

    18.00 Art galerija Gastro bara 20/44, Skadarska 40b, Beograd

    II deo izložbe (21-29.4.2018.)

     

    19.00 Art-kafe galerija Beti Ford, Zetska 2, Beograd

    I deo izložbe (21.4.-4.5.2018.)

     

    organizacija: Umetnička organizacija Linija i Umetnikov otisak

    https://www.facebook.com/linijaumetnickaorganizacija

    24/Apr/2018

    Studentski kulturni centar, Beograd

    LIČNO JA - izložba najboljih digitalnih radova studenata sa istoimenog konkursa Visoke škole likovnih i primenjenih umetnosti strukovnih studija iz Beograda (fotografije, digitalni kolaži, video) (23.4.-5.5.2018.)

    http://vslpu.edu.rs

    3. Belgrade Photo Month

     

    Galerija Pro3or, Koče Popovića 9

    DAVNO, DAVNO BILO JE... - RETROSPEKTIVA YU ROCK FOTOGRAFIJE NA OMOTIMA PLOČA (23-28.4.2018.)

     

    KC Grad, Braće Krsmanović 4

    RUBEN VAN DER SLEEN: INSOMNIA - izložba (23-28.4.2018.)

    http://www.belgradephotomonth.org

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Ciklus izložbi: Afirmacija mladih / Studentske izložbe

    VŠLPU Beograd: LIČNO JA - digitalni radovi (23.4.-5.5.2018.)

    stručna komisija za selekciju radova: Marja Grahovac Karan, nastavnik na studijskom programu Grafički dizajn, VŠLPU; Bojana Bojović Milošević, nastavnik na studijskom programu Grafički dizajn, VŠLPU i Igor Rill, urednik magazina National Geographic Srbija

    http://www.skc.org.rs

    Škuc galerija (Stari trg 21, Ljubljna) obeležuje štiridesetletnico delovanja

    NIKA ŠPAN: U - razstava (23.4.-6.5.2018.)

    kustosa: Vladimir Vidmar, Tjaša Pogačar

    http://www.galerijaskuc.si

    Velika galerija Doma Vojske Srbije, Braće Jugovića 19, Beograd

    TURSKO STRELIČARSTVO KEMANKEŠ - izložba istorijata turskog streličarstva, prefinjene veštine izrade lukova, strela i streličarske opreme (23.4.-5.5.2018.)

    https://etnografskimuzej.rs

    Salon na Glavnoj železničkoj stanici Beograd, Savski trg 2, Beograd

    Belgrade Photo Month

    ŽELEZNIČKO BLAGO BEOGRADA - izložba fotografija (23-27.4.2018.)

    organizacija: Medija centar Železnica Srbije ad.

    http://www.belgradephotomonth.org

    Galerija Spot, Čanićeva 6, Zagreb

    Zaboravljeno nasljeđe - europska avangardna umjetnost na mreži / Forgotten Heritage - European Avant-garde Art Online

    https://www.forgottenheritage.eu/artists

     

    PROŠIRENA FOTOGRAFIJA - izložba u tri sukcesivna segmenta predstavlja radove pojedinih hrvatskih neoavangardnih umjetnika aktivnih od sredine 1960-ih nadalje (23.4.-1.6.2018.)

     

    Forme društvenih akcija - I tematski segment (23.4.-4.5.2018.)

    Željko Borčić (1942-2015.)

    Željko Jerman (1949-2006.)

     

    kustosi: Sandra Križić Roban, Lana Lovrenčić, Jelena Pašić iz Ureda za fotografiju

    http://croatian-photography.com

    Greta, Ilica 92, Zagreb

    ŠIMUT TOLIĆ (1982, Zagreb): SLUTNJA - izložba (23-29.4.2018.)

    http://greta.hr

    25/Apr/2018

    KGZ/Galerija VN, Ilica 163a, Zagreb

    FRANE ROGIĆ: GRAD JE PUN OPASNIH LJUDI - izložba (24.4.-19.5.2018.)

    http://www.kgz.hr/hr/knjiznice/citaonica-i-galerija-vn

    Narodni muzej Zaječar, Dragoslava Srejovića 2, Zaječar

    Simonida Rajčević "Čudni talasi" (24.4-16.5.2018)

    Simonida Rajčević predstavlja slike velikog formata (200x150) iz poslednjeg ciklusa "Čudni talasi". U tim delima, umetnica se bavi unutrašnjim preispitivanjem čoveka kao ranjivog bića i njegovim unutrašnjim doživljajem otuđenosti u realnom svetu.

    Fb event

    Galerija savremene umetnosti Kulturnog centra Pančeva, Vojvode Živojina Mišića 1, Pančevo

    PAVLE JOVOVIĆ: BARE/ IN SPITE OF - izložba slika (24.4.-4.5.2018.)

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    DARKO DOZET: 20 GODINA U JEDNOJ SEKUNDI - retrospektivna izložba fotografija (24-29.4.2018.) i promocija istoimene fotomonografije, povodom 20 godina profesionalnog rada i 25 godina bavljenja fotografijom

    https://www.facebook.com/events/2024970307720850/

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    NATALIJA JOVANOVIĆ i PREDRAG MAKSIĆ: KONTINUITET PROSTORA - izložba (24.4.-8.5.2018.), povodom desetogodišnjice dizajnerskih inicijativa i projekata u studiju Pilastro, čiji su autori osnivači i vlasnici

    http://www.kcsombor.org.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    LAZAR DIMITRIJEVIĆ (1981, Bajina Bašta): 20 (ĆIRILIČKIH) TIPOGRAFSKIH PISAMA - izložba (24.4.-5.5.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti/Mali salon, Korzo 24, Rijeka

    CHRISTIAN ROMANOWSKI: ONO ME GLEDA - izložba (24.4.-27.5.2018.)

    kustosi: Filip Beusan i Leonida Kovač

    http://www.mmsu.hr

    26/Apr/2018

    SANU, Beograd

    SVETSKI DAN IMUNOLOGIJE 2018. - naučni skup

    PROGRAM

    https://www.sanu.ac.rs

    Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica

    Srbija, rat i plakat 1914-1918, u okviru obeležavanja stogodišnjice Velikog rata

    KO JE MALVINA HOFMAN - izložba (25.4.-2.5.2018.)

    autor izložbe: Vladimir Čeh

    organizacija: Institut za istoriju oglašavanja, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    Art-kino, Krešimirova 2, Rijeka

    DANI NORVEŠKOG FILMA (23-27.4.2018.)

     

    10:00 Jutro u kinu

    BLIZANCI ZAUVIJEK: VELIKO PUTOVANJE / SØSKEN TIL EVIG TID: AMERIKAREISA (Norveška, 2015., 75 min) - dokumentarni

    režija: Frode Fimland

     

    18:00 ČAVRLJANJA / SMALL TALK (Norveška, 2015., 21 min) - kratki / komedija

    režija: Even Hafnor, Lisa Brooke Hansen

    uloge: Hamza Ahmed, Eivind Bøksle, Hanne Dalane

     

    OPTIMISTI / OPTIMISTENE (Norveška/Švedska, 2013., 92 min) - dokumentarni

    režija: Gunhild Magnor

    uloge: Gerd Bergersen, Lillemor Berthelsen, Mary Holst Bremstad

    https://www.art-kino.org

    CZKD, Beograd

    SVEDOČANSTVO. KOMEMORACIJA. BLAGOSTANJE. - konferencija (20-24.4.2018.) Sarajevo | (26/27.4.2018.) Beograd

     

    Predavanja I: Svedočenje i blagostanje

     

    10:00-10:45 Sećajte se budućnosti: Nenasilna komemoracija kao predviđanje zajedničkog života

    Michael Eskin, Philosophers of the Upper West Side, Inc., SAD
     

    10:45-11:30 Tuning In, Tuning Out and Tuning Past: Svedočenje i rezonancija na Tom Satu McCarthyju „Satin Island“ i Erri De Luca „Zločin vojnika“

    Cornelia Gräbner, Univerzitet Lankaster, UK

     

    11:30-12:15 Negiranje, mistifikacija i politička instrumentalizacija početkom devedesetih. Rumunski slučaj političke rehabilitacije maršala Iona Antoneskua i negiranje i razaranja mesta masovnih ubistava. Studija slučaja Pogroma u Jašiju

    Iulian Alexandru Muraru, Univerzitet „Alexandru Ioan Cuza” u Jašiju, RU
     

    12:15-12:45 pauza za kafu
     

    12:45-14:15 Proganjanje duha - krvavi korijeni koncepta modernog blagostanja

    Ramiz Huremagić, kriminolog i pjesnik
     

    14:15-15:15 ručak

     

    Predavanja II: Komemoracija i proizvodnja društva

     

    15:15-16:00 Alternativna istina - svedočanstvo u „Komisiji za istinu“

    Jacqueline Nießer, Leibniz Institut za studije Istočne i Jugoistočne Evrope (IOS) u Regensburgu, DE

     

    16:00-16:45 “Da ponovo čujemo zvuk mašina“ - radnici DITA-e od samoupravljanja do okupacije fabrike

    Zoran Vučkovac, Univerzitet Justas Liebig u Giessenu, DE/BiH

     

    16:45-17:30 Svedočenje o nastanku kapitalizma u Jugoslaviji - Fenomenologija (pre)vladanja srednje klase ili malo/građanizacije Jugoslavije

    Dragomir Olujić Oluja, Udruženje ReEX, politikolog, novinar, komunista, Beograd, RS
     

    17:30-19:00 pauza za kafu

     

    19:00 Svedočenje, demokratija i budućnost humanističkih nauka - specijalno gostujuće predavanje

    Sara Guyer, predsednica Konzorcijuma humanističkih centara i instituta, direktor Centra za humanističke nauke Univerziteta u Viskonsinu-Medison

    http://svedocanstvo-imenovatitoratom.org

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    4. BELGRADE YOUTH FAIR 2018 (26/27.4.2018.) - najveći karijerni sajam u Srbiji

    http://youthfair.rs

    21. SLOVENSKI DNEVI KNJIGE V MARIBORU 2018 (20-26.4.2018.)

    PROGRAM / PROGRAMSKA KNJIŽICA

    http://www.mkc.si

    SANU, Beograd

    PERIODIZACIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI - naučni skup, povodom 150 godina od rođenja Pavla Popovića (25/26.4.2018.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    2. ENTER konferencija: TALKS OF TODAY, TECH OF TOMORROW (25/26.4.2018.)

     

    10.30-11.00 Registracija

     

    11.00-11.45 Nina Radojičić @Matematički fakultet: Rešavanje problema rutiranja vozila za prenos robe od velike vrednosti

     

    11.45-12.30 Branka Stojanović @Vlatacom institut: Upotreba neuralnih mreža za digitalnu obradu slike

     

    12.30-12.40 pauza za kafu

     

    12.40-13.25 Nina Lozo @IBM: Infuse AI into your business

     

    13.25-14.10 Dina Dicić @GroundLink: Data Science u marketingu

     

    14.10-14.40 pauza za ručak

     

    14.40-15.25 Nebojša Stojanović, Nenad Gligorić @DunavNet: Primena IoT-a kod proizvoda masovne potrošnje. Pravne EU regulative kod razvoja software-a prema GDPR

     

    15.25-15.40 Petar Stojanović, Stefan Živković i Jovana Sovilj @Summa Communications: WTF (Why the functional) Elixir?

     

    15.40-15.55 Zoran Milosavljević @Avisto See: Istine i zablude o profesiji softverskog testera

     

    15.55-16.05 Maja R. Kosić advokat: Tehničke i organizacione mere za implementaciju principa zaštite podataka u skladu sa Opštom uredbom o zaštiti podataka o ličnosti Evropske Unije

     

    16.05-16.15 pauza za kafu

     

    16.15-17.15 Inbound regrutacija: Hall of Fame ili Hall of Fail - panel diskusija

     

    11.00-14.30

    dr Tatjana Kecojević statističarka, data scientist @DataTeka: Responding to analysis and communication: Data science the R way - radionica

     

    organizacija: udruženje građana Spacevent u saradnji sa međunarodnom mrežom ACM (Assosiation for Computing Machinery)

    http://www.enterconference.net

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    STEPHAN LUPINO - izložba (25.4.-3.6.2018.)

    autorica stručne koncepcije i kustosica: Jasmina Bavoljak

    http://gkd.hr

    Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, Beograd

    Časopis KULTURA broj 157 - časopis za teoriju i sociologiju kulture i kulturnu politiku - predstavljanje

    MATRILINEARNOST

    KULTURA I DEVIJANTNOST

    govore: prof. dr Milana Ljubičić, urednica teme Kultura i devijantnost, prof. dr Vladislava Gordić Petković, glavna urednica časopisa Kultura i urednica teme Matrilinearnost i dr Vuk Vukićević, odgovorni urednik časopisa Kultura i direktor Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka

    http://zaprokul.org.rs

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    Gostuje dečija opera iz Novog Sada

    Šumska kraljica

    kompozitor: Franjo Štepanović

    umetnički rukovodioci dečijeg hora i solista opere: prof. Ana Kovačić i prof. Senka Nedeljković

    http://www.kccukarica.rs

    Kuća kralja Petra I, Vase Pelagića 40, Beograd

    MIODRAG JELIĆ: TESLIN KLJUČ - izložba (25.4.-10.5.2018.)

    organizacija: GO Savski venac i Kuća kralja Petra I

    http://www.kucakraljapetra.rs

    6. FLUID dizajn forum (22-26.4.2018.) Kotor/Cetinje

    PROGRAM

    http://www.fluid-forum.me

    Institut društvenih nauka, Kraljice Natalije 45/I, Beograd

    UPOTREBA I ZLOUPOTREBA LEKOVA KOJI POBOLJŠAVAJU KOGNITIVNE FUNKCIJE - predavanje

    predavač: prof. dr Nevena Divac

    organizacija: Centar za bioetičke studije u saradnji sa UNESCO Katedrom za bioetiku za Evropu i Institutom društvenih nauka

    http://www.csb.eu.com

    Galerija Zvono, Beograd

    NINA MIHALJINAC: - izložba (25.4.-5.5.2018.)

    http://www.galleryzvono.com

    Narodno pozorište, Beograd

    Svetski Dan igre

    Svečano uručenje Nagrade i Specijalne pohvale TERPSIHORA prvakinji Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu BOJANI ŽEGARAC KNEŽEVIĆ

    žiri: Milica Bezmarević, baletska umetnica i pedagog klasičnog baleta (predsednica), Lidija Pavlović Rakočević, baletska umetnica i pedagog klasičnog baleta, Iva Bojović Petković, pedagog klasičnog baleta

    Nagradu Terpsihora svake godine povodom Svetskog dana igre dodeljuje Udruženje profesionalnih baletskih igrača, koreografa i baletskih pedagoga Srbije
     

    http://baletsko-udruzenje.rs

    Univerzitetska biblioteka Nikola Tesla i Fakultet umetnosti u Nišu

    VELIKOTRNOVSKI UNIVERZITET SV. KIRIL I METODIJE - izložba radova nastavnika i saradnika (26-30.4.2018.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Klub čitalaca Geopoetike/Kuća za čitanje, Kapetan Mišina 8, Beograd

    Predstavljanje tri nova naslova:

    Pol Biti: PRODANA DUŠA - roman (Man Buker nagrada za 2016. god)

    Zoran Paunović: DOBA HEROJA - eseji o rok kulturi i književnosti

    Olga Zirojević: ISTOČNO-ZAPADNA SOFRA - mali kulturnoistorijski i kulinarski leksikon

    govore: Vladislav Bajac, direktor i glavni urednik Geopoetike, Zoran Paunović, autor i Milan Ristović, urednik izdanja

    http://www.geopoetika.com

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    APRIL - MESEC ETNOLOGIJE (5-26.4.2018.)

     

    12.00 Predstavljanje Etnografskog instituta SANU kroz izdavačku delatnost

    Sećanje na sećanja - izložba, povodom obeležavanja 70. godina rada Etnografskog instituta SANU

     

    17.00 Stručna šetnja stalnom postavkom Muzeja Vojvodine sa Ljiljanom Trifunović, muzejskom savetnicom-etnološkinjom

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    Velika galerija Doma Vojske Srbije, Braće Jugovića 19, Beograd

    TURSKO STRELIČARSTVO KEMANKEŠ - izložba istorijata turskog streličarstva, prefinjene veštine izrade lukova, strela i streličarske opreme (23.4.-5.5.2018.)

     

    13.00/17.30 Tumačenje izložbe

    https://etnografskimuzej.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    Donka Stančić: NOVI SAD OD KUĆE DO KUĆE 2 - promocija knjige

    govore: Bojan Kovačević - predsednik Akademije arhitekture Srbije, Dejan Radovanović - istoričar umetnosti, Duga Radovanov - urednica i direktorica izdavačke kuće Studio Bečkerek, Siniša Jokić - direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, i autorka

    http://www.kcns.org.rs

    Muzička škola Jovan Bandur Pančevo, Vojvode Živojina Mišića 3, Pančevo

    Školsko takmičenje gudača

    program: J.S. Bah, A. Hačaturjan, A. Vivaldi, A. Komarovski…

    http://www.muzickaskolapancevo.edu.rs

    Knjižnica Podsused, Podsusedski trg 3, Zagreb

    PETAR DOLIĆ: KRAJOLIK - izložba (25.4.-18.5.2018.)

    http://www.kgz.hr/hr/knjiznice/knjiznica-podsused/97

    Kulturni centar Novog Sada

    Američki kutak, Petra Drapšina 3, Novi Sad

    Ciklus: Svet digitalne umetnosti

    Radova sa festivala VIDEOFORME 2018, Francuska

    O festivalu i prikazanim video radovima govoriće Andrej Tišma

    http://www.kcns.org.rs

    Galerija Kvaka 22, Ruzveltova 39, Beograd

    Beogradski mesec fotografije

    POVEZANOST - izložba savremene ruske fotografije (25.4.-10.5.2018.)

    umetnici: Elena Anosova, Anna Block, Ikuru Kuwajima, Varvara Kuzmin, Dmitry Lookianov, Olga Matveeva, Ivan Petrokovich, Maria Pokrovskaya, Ekaterina Pryanichnikova, Igor Samolet, Danila Tkachenko

    kustos: Olga Matveeva

    https://www.facebook.com/artspacekvaka22

    3. BEOGRADSKI MESEC FOTOGRAFIJE (29.3.-30.4.2018.)

    PROGRAM

    http://www.belgradephotomonth.org

    SKOPJE FILM FESTIVAL (19-26.4.2018.)

     

    Кино Фросина

    17:00 САМИТ / THE SUMMIT (Argentina/France/Spain, 2017, 114 min)

    режија: Santiago Mitre

    улоги: Ricardo Darín, Dolores Fonzi, Érica Rivas, Christian Slater

     

    19:00 ДИВИ МОМЧИЊА / THE WILD BOYS (France, 2017, 110 min)

    режија: Bertrand Mandico

    улоги: Christophe Bier, Elina Löwensohn, Vimala Pons

     

    21:00 ПЕПЕРУТКИ / BUTTERFLIES (Turkey, 2018, 117 min)

    режија: Tolga Karaçelik

    улоги: Tolga Tekin, Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ

    http://www.skopjefilmfestival.com.mk

    Narodno pozorište Toša Jovanović Zrenjanin, Trg Slobode 7, Zrenjanin

    68. FESTIVAL PROFESIONALNIH POZORIŠTA VOJVODINE (23-29.4.2018.)

     

    20.00 SMRT ČOVEKA NA BALKANU - po istoimenom filmu Miroslava Momčilovića

    Kikindsko pozorište

    režija: Miroslav Momčilović

     

    prateći program

    Gradska narodna biblioteka Žarko Zrenjanin

    17.00 dr Ljubica Ristovski: Kreiranje identiteta pozorišta - promocija knjige

    izdavač: Pozorišni muzej Vojvodine

    govore: urednik dr Zoran Maksimović, prof. dr Milena Dragićević Šešić, i autorka

     

    18.00 Katalin Kaič: U slavu glumca i scenske igre - prvih 40 godina Drame na mađarskom jeziku u NP Subotica - promocija knjige

    govore: dr Ljubica Ristovski, i autorka

    http://zppv.org

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    FESTIVAL FANTASTIKE: POVRATAK U BIOSKOP 5 (20-26.4.2018.)

     

    17:00 PRITAJENO ZLO (NEM/VB, 2002)

    Resident Evil

    ul. Mila Jovović (Milla Jovovich), Mišel Rodrigez (Michelle Rodriguez)

    r. Pol Anderson (Paul W.S. Anderson)

     

    19:00 ARMIJA MRAKA (SAD, 1993)

    Army of Darkness

    ul. Brus Kembel (Bruce Campbell), Embet Dejvic (Embeth Davidtz)

    r. Sem Rejmi (Sam Raimi)

     

    21:00 ZORA ŽIVIH MRTVACA (SAD, 1978)

    Dawn of the Dead

    ul. Dejvid Emgi (David Emge), Ken Fori (Ken Foree)

    r. Džordž Romero (George A. Romero)

    http://www.kinoteka.org.rs

    28. Festival hrvatske drame i autorskog kazališta MARULIĆEVI DANI (21-28.4.2018.) Split

     

    Multimedijalni kulturni centar

    18:00 Željko Zorica Šiš: LJUBAVNI SLUČAJ FAHRIJE P.

    Teatar &TD

     

    HNK Split

    21:00 Ante Tomić - Rajko Grlić: USTAV REPUBLIKE HRVATSKE

    Satriričko kazalište Kerempuh

    http://www.hnk-split.hr

    Kulturni centar Novog Sada

    AMERIČKI UDAR NA SIRIJU, UZROCI I POSLEDICE - tribina

    autor i predavač: Nemanja Starović, istoričar

    http://www.kcns.org.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    Američki kutak Novi Sad, Petra Drapšina 3, Novi Sad

    Serija predavanja: Književni klasici na filmskom ekranu

    VELIKI GETSBI (1974) - film po romanu američkog pisca Frensisa Skota Ficdžeralda

    scenario: Frensis Ford Kopola

    igraju: Robert Redford, Mia Farou

    govore: Đorđe Randelj i Zoran Surla

    http://www.americancorners.rs

    Zavod za kulturu Vojvodine, Vojvode Putnika 2, Novi Sad

    BILJANA JEVTIĆ: LA-BUDNO OKO / JIN - JANG - izložba foto-crteža (26.4.-17.5.2018.)

    DVD video-katalog: Crteži/Drawings 1995-2015 (20. godina umetničkog rada) - video projekcija / prezentacija

    http://zkv.rs

    SANU, Beograd

    IVAN JARIĆ - violončelo

    NATALIJA MLADENOVIĆ - klavir

    program: Bah, Debisi, Jevtić, Poper

    https://www.sanu.ac.rs

    Ruski dom u Beogradu, Kraljice Natalije 33, Beograd

    Nikola Malović: ПАРУС НАДЕЖДЫ (JEDRO NADE) - promocija prevoda na ruski jezik romana

    prevod: Ana Rostokina

    izdavač: Laguna

    govore: Sanja Milić, književna kritičarka i urednica u Radio Beogradu, Vladimir Dimitrijević, književni kritičar, i autor

    http://www.laguna.rs

    Park Stara Trešnjevka, Zagreb

    RENA RÄDLE I VLADAN JEREMIĆ: TREŠNJEVAČKI MOTIVI - instalacija u javnom prostoru (pet objekata s grafikama) (26.4.-16.7.2018.)

    http://raedle-jeremic.net

    http://www.blok.hr

    Kino Valli, Giardini 1, Pula

    REVIJA SRPSKOG FILMA (20-29.4.2018.)

     

    AFTERPARTY (Srbija, 2017, 101') - koimedija

    režija: Luka Bursać

    glume: Rade Ćosić, Nikola Šurbanović, Jana Milosavljević, Vladimir Gvojić

    https://www.youtube.com/watch?v=Kmu1eoSs9_M

    IMDb

    http://www.kinovalli.net

    Kulturni centar Novog Sada

    SVE PO SPISKU - predstava

    režija: Petar Jovanović

    igraju: Marko Savić, Milijana Makević i Ervin Hadžimurtezić

    400/300 din

    http://www.kcns.org.rs

    Kino Šiška, Ljubljana

    NILS FRAHM (Berlin)

    http://www.nilsfrahm.com

    https://www.youtube.com/watch?v=xih8aiacRSk

    https://www.youtube.com/watch?v=dIwwjy4slI8

    22/25 €

    http://www.kinosiska.si

    Savremena galerija Subotica, Park Rajhl Ferenca 5, Subotica

    HVATANJE VAZDUHA: SUBOTIČKI PRIMERI SVAKODNEVNOG JUGOSLOVENSTVA PRE OSNIVANJA JUGOSLAVIJE - predavanje

    predavač: Mirko Grlica, istoričar, muzejski savetnik Gradskog muzeja Subotica

    https://sgsu.org.rs

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    LJUBODRAG JANKOVIĆ JALE (1932, Pirot) - retrospektivna izložba (26.4.-16.5.2018.)

    Izložbu će svečano otvoriti istoričar umetnosti Nikola Kusovac i pesnik Dragan Jovanović Danilov

    http://www.ulus.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    MIHAJLO PUPIN - VELIKAN STAROG I NOVOG SVETA - tribina

    autor i predavač: Milovan Balaban, istoričar

    http://www.kcns.org.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    (R)EVOLVE - premijera projekta povodom Svetskog dana igre, koji se tradicionalno obeležava 29. aprila

    Institut za umetničku igru

    http://iui.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Mišel Turnije: ZLATNA KAPLJICA - predstavlјanje romana

    prevod: Vladimir D. Janković

    izdavač: Agora, 2017

    učestvuju: Alen Bešić i Vladimir D. Janković

    http://www.dksg.rs

    Biblioteka grada Beograda

    POMORSKI PUT SVILE OD JUŽNE KINE DO ISTOČNE AFRIKE: ADMIRAL ČENG HE I PREKOOKEANSKE EKSPEDICIJE DINASTIJE MING - predavanje

    predavač: Ivana Pražić

    organizacija: BGB i Institut Konfucije u Beogradu

    http://www.bgb.rs

    Photo point, Kraljevića Marka 21, Beograd

    Belgrade Photo Month

    SONJA ŽUGIĆ (1977, Beograd): TIDAL WAVE -izložba (26.4.-11.5.2018.)

    http://www.belgradephotomonth.org

    Noćna galerija Petak, Lomina 14, Beograd

    Udruženje Kreativna fabrika: DosijeUmetnik

    JULIJA EROFEEVA (1989, Čeljabinsk) - izložba fotografija (26.4.-3.5.2018.)

    Na otvaranju svira Raleigh Bruce & Boki Dusty Hat" (USA/Srbija) - gitara & usna harmonica (klasicki američki blues, country, soul, rock muzika, originalne pesme)

    https://www.facebook.com/UdruzenjeKreativnaFabrika

    Galerija Art55, Ćirila i Metodija 17a, Niš

    MILJANA RADENKOVIĆ - izložba (26.4.-7.5.2018.)

    http://www.art55.rs

    Gradska galerija, Slanuška 10, Užice

    NIKOLA RADOSAVLJEVIĆ (1991, Užice): KULT - izložba grafika i crteža (26.4.-10.5.2018.)

    https://www.galerijauzice.org

    Akademija likovnih umjetnosti Sarajevo, Obala Maka Dizdara 3, Sarajevo

    Kavita Chhabra: BIRTH OF MODERN INDIJAN ART - lecture

    Szabolcs Toth, Rajesh Gangani, Saumya Shukla - music and dance performance

    http://www.alu.unsa.ba

    Dom omladine Beograda

    Vladan Stanković: KATOLIČKO DRUŠTVO - KULTURA, USTANOVE, RAZVOJ, POLITIKA - promocija naučne monografije

    učesnici: Goran Mitrašinović, izdavač monografije, prof. dr sci Miroljub Jevtić, prof. dr sci Velimir Abramović, i dr.sci Vladan Stanković, autor knjige

    http://www.domomladine.org

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Panorama: RUMUNJSKI FILM CEAUŞESCUOVA RAZDOBLJA (23-27.4.2018.)

     

    19:00 KAMENO VJENČANJE / NUNTA DE PIATRA (Rumunjska, 1972, c/b, 90 min)

    režija: Dan Pita

    fotografija: Iosif Demian

     

    21:00 POŽUDA ZA ZLATOM / DUHUL AURULUI (Rumunjska, 1974, c/b, 88 min)

    režija: Dan Pita

    fotografija: Iosif Demian

    http://kinotuskanac.hr

    OKC Abrašević, Alekse Šantića 25, Mostar

    Almin Kaplan: TRGANJE - promocija romana

    govore: književnici Srđan Gavrilović i Adnan Žetica, i autor

    http://okcabrasevic.org

    Centar za kulturu i obrazovanje, Karađorđeva 58, Laktaši

    dr Duško Pevulja: SUDBINA SRPSKOG JEZIKA KAO ORUĐA KULTURE - predavanje

    https://www.facebook.com/kulturnicentarlaktasi

    TURNEJA SLOBODNE ZONE 2018

    RASPORED

     

    DAN OSLOBOĐENJA (Latvia/Norveška/Slovenija, 2016, 100 min) - dokumentarni film

    režija: Morten Traavik, Uģis Olte
    uloge: Milan Fras, Janez Gabrič, Luka Jamnik, Rok Lopatič, Ivan Novak, Mina Špiler

    produkcija: VFS FILMS, Traavik.Info
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: IDFA filmski festival Amsterdam, 2016, Ljubljana internacionalni festival dokumentarnog filma, 2017, DocAviv internacionalni filmski festival, 2017, Geteborg Film Festival, 2017, Skoplje Film Festival, 2017
    www.liberationday.film

     

    ČAVELA (USA, 2017, 93 min) - dokumentarni film
    režija: Catherine Gund, Daresha Kyi
    uloge: Pedro Almodóvar, Elena Benarroch, Miguel Bosé

    producija: Aubin Pictures
    distribucija: Latido Films

    festivali i nagrade: Berlinale, 2017, Nagrada publike, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Počasna nagrada, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Nagrada publike, L.A. Outfest , 2017, Glavna nagrada žirija, L.A. Outfest , 2017, Sidnej međunarodni filmski festival, 2017, Sheffield Doc/Fest, 2017
    www.chavelavargasfilm.com

    https://www.youtube.com/watch?v=XKyj5Tzrumo

     

    ĆAMBRA (Italija/Brazil/Nemačka/Francuska/SAD/Švedska, 2017, 120 min) - igrani film

    režija: Jonas Carpignano
    uloge: Pio Amato, Koudous Seihon, Iolanda Amato, Damiano Amato

    producija: Stayblack Productions, RT Features, Sikelia Productions, Rai Cinema
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: Label Europa Cinemas, Filmski festival u Kanu, 2017, CPH PIX , 2017, International Confederation of Art Cinemas Award, Jameson CineFest - Miskolc međunarodni filmski festival, 2017, Filmski festival u Minhenu, 2017
    www.peccapics.com/product/a-ciambra

    https://vimeo.com/233382945

     

    CRVENI PAS: PRAVI PLAVI (Australia, 2016, 88 min) - igrani film

    režija: Kriv Stenders

    uloge: Jason Isaacs, Levi Miller, Bryan Brown, Hanna Mangan Lawrence, Thomas Cocquerel

    produkcija: Woss Group Film Productions
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: Nagrada udruženja filmskih kritičara Australije, 2017, Berlinale, 2017, Pula filmski festival, 2017, Sundance, 2017, Međunarodni filmski festival u Torontu, 2017
    www.facebook.com/reddogau

    https://vimeo.com/183772524

     

    500 GODINA (Guatemala, 2017, 108 min) - dokumentarni film

    režija: Pamela Yates
    montaža: Peter Kinoy
    uloge: Irma Alicia Velásquez Nimatuj, Matilde Terraza Gallego, Daniel Pascual Hernández

    produkcija: Skylight Production
    distribucija: Skylight Production

    festivali i nagrade: Traverse City Film Festival, 2017, Human Rights Watch Film Festival, London, 2017, Seattle international Film Festival, 2017, Sundance Film Festival, 2017, International Film Festival and Forum on Human Rights, Geneva, 2018
    500years.skylight.is

    https://www.youtube.com/watch?v=xvOEltvXrME

    http://freezonebelgrade.org

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Naši naučnici u svetu

    MENTALNO ZDRAVLJE I DIGITALNE TEHNOLOGIJE

    predavač: dr Vladan Starčević, profesor Univerziteta u Sidneju

    http://www.kolarac.rs

    Grad, Beograd

    SONJA SAJZOR - film i diskusija

    https://www.youtube.com/watch?v=kRiy7xD-Nq8

    učesnici diskusije: Sonja Sajzor, Agatha Đurić - aktivistkinja NVO Gayten-LGBT, Saša Đuričić - trans aktivista, Marcella Zanki - režiser dokumentarca

    http://www.gradbeograd.eu

    DVD Lopar, otok Rab

    Autorske bure - književna druženja s piscima koji borave na književnim rezidencijama

    ASJA BAKIĆ

    razgovara: Željka Horvat Čeč 

    http://rijeka2020.eu

    JAM 2018 - mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori: ŽENE U DŽEZU (3-30.4.2018.)

     

    Crnogorsko narodno pozorište, Podgorica

    HADAR NOIBERG TRIO: Hadar Noiberg (flauta), Eduardo Belo (kontrabas, gitara), Amir Bar-Akiva (bubnjevi)

    http://www.jazzartassociation.org

    Galerija Kluba Kocka, Dom mladih, Split

    MASHA GODOVANNAYA (Rusija): UZAJAMNOST BIVANJA - PEJZAŽI QUEER SRODSTVA - qizložba (26.4.-3.5.2018.)

    http://pdm.hr

    Umetnička galerija "Nadežda Petrović", Čačak

    PETAR LUBARDA 1907-1974-2017 - izložba (26.4.-20.5.2018.) povodom obeležavanja 110 godina od rođenja jednog od najznačajnijih predstavnika nacionalne moderne umetnosti XX veka

    organizacija: Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Novi Sad i Kuća legata, Beograd

    http://nadezdapetrovic.rs

    Goethe-Institut Beograd, Knez Mihailova 50, Beograd

    Književni kafe: Svetski dan knjige

    PROMETEJ 2.1 - razgovor

    učestvuju: Nebojša Barać i Maja Adžić

    http://www.goethe.de/belgrad

    UK Vuk Karadžić, Beograd

    Boris Mladenović (Jarboli): SMEŠNA MUKA - promocija zbirke pesama uz solo koncert

    izdavač: Kornet

    urednik izdanja: Marko Tomaš

    razgovor sa autorom vodi: Pavle Ćosić, izdavačka kuća Kornet

    U koncertnom delu programa Borisu će se pridružiti pijanistkinja Sonja Lončar 

    https://www.facebook.com/events/2059537714088953/

    http://www.kornet.rs

    Filmski studio Medika, Pierottijeva 11, Zagreb

    DELICATELY FURNISHED INTERIORS - predstava, nastala tijekom rezidencijalnog boravka autora Jean-Lorina Steriana, u travnju, u Medici

    koncept: Jean-Lorin Sterian
    tekst: Ana Majtak, Anna Ghallo, Esther Davies, Luka Baresic, Jean-Lorin Sterian
    igraju: Ana Majtak, Anna Ghallo, Esther Davies, Luka Baresic
    produkcija: SubScena

    https://www.facebook.com/events/164827730836655/

    http://attack.hr/subscena

    Narodno pozorište Mostar, Brkića 2, Mostar

    15. Međunarodni festival komedije MOSTARSKA LISKA 2018 (20-27.4.2018.)

     

    Aleksandar Galin: SIRENA I VIKTORIJA

    Ferzeng teatar Beograd

    režija: Radoslav Milenković

    igraju: Tatjana Kecman, Milena Pavlović, Radoslav Milenković

    http://www.npm.ba

    Centar za kulturu Smederevo

    35. NUŠIĆEVI DANI (16-28.4.2018.)

     

    Dragoslav Nenadić: POD ŽRVNJEM (90 min)

    Jugoslovensko Dramsko Pozorište

    režija, adaptacija: Egon Savin

    igraju: Boris Isaković, Anita Mančić, Marko Janketić, Jelena Petrović, Amar Ćorović, Bojan Lazarov, Nebojša Milovanović, Vesna Stanković, Milica Gojković, Miodrag Dragičević, Nenad Jezdić, Nebojša Ljubišić

    dramaturg: Miloš Krečković

    scenograf: Vesna Popović

    kostimograf: Bojana Nikitović, Stefan Savković

    izbor muzike: Egon Savin

    scenski govor: Ljiljana Mrkić Popović

    dizajn svetla: Dejan Draganov

    http://www.sdkultura.org.rs

    Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana, Erjavčeva 1, Ljubljana

    Anton Tomaž Linhart: TA VESELI DAN ALI MATIČEK SE ŽENI - premiera

    režiser: Janusz Kica

    dramaturginja: Mojca Kranjc

    scenografinja: Karin Fritz

    kostumografinja: Bjanka Adžić Ursulov

    skladatelj: Kyrre Kvam

    lektor: Arko

    asistentka režiserja: Maša Pelko

    igrajo: Marko Mandić, Polona Juh, Gregor Baković, Nina Ivanišin, Nik Škrlec, Igor Samobor, Ivo Ban, Bojan Emeršič, Eva Jesenovec, Rok Vihar, Zvone Hribar, Sabina Kogovšek, Lucija Harum

    http://www.drama.si

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    LEDENE-DOKTRINE - VARIJACIJE NA TEMU NACISTIČKE RETORIKE - predstava

    Metanoia Artopedia, Segedin

    reditelј/scenarista: Zoltan Perovič

    saradnici: Andrea Erdelј Perovič, Agneš Krasnahorkai, Vera Varga, Silard Sokol, Kopanj Jerkuš, Dora Varga Sič, Mate Virag

    kostimi: Ana Čuri

    kartonske figure pripremio: Atila Kiš Etele

    sociološki upitnik: Đula Lenčeš

    montaža zvuka i živa naracija: Zoltan Lenđel

    saradnik reditelјa/urednika: Andrea Erdelј Perovič

    http://www.dksg.rs

    Narodno pozorište Sombor, Trg Koste Trifkovića 2, Sombor

    VAN GOGH - akustični koncert

    http://www.npozoristeso.co.rs

    Svečana sala Skupštine Grada, Dragoslava Jovanovića 2, Beograd

    Omaž Neveni Popović

    MANLIO PINTO (Italija) - klavir

    program: Volfgang Amadeus Mocart: Fantazija u de-molu, KV 397; Ludvig van Betoven: Sonata u De-duru, op. 10/3 (Presto, Largo e mesto, Menuetto - Allegro, Rondo - Allegro); Franc Šubert: Imprompti u Es-duru , op. 90/2, Imprompti u As-duru , op. 90/4; Klod Debisi: Četiri Slike (Reflets dans l’eau (Andantino molto), L. 105/1, Hommage à Rameau (Lent et grave), L. 105/2, Cloches à travers les feuilles (Lent), L. 120/1, Poissons d’or (Animé), L. 120/3)

    http://www.kcb.org.rs

    Bitef teatar, Skver Mire Trailović 1, Beograd

    Torsten Buhštajner: SEVEROISTOK - druga repriza, uz prisustvo pisca i razgovor

    Bitef teatar i Beo art

    režija: Jana Maričić

    scena: Jasmina Holbus

    kostim: Adrijana Pajić

    kompozicije: Boža Obradinović

    igraju: Katarina Žutić, Jovana Gavrilović i Milica Janevski

    http://www.bitef.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    Ciklus: Šekspir na filmu

    HAMLET (Velika Britanija,1948, 155’)

    režija: Lorens Olivije

    igraju: Lorens Olivije, Bazli Sidni, Ajlin Herli, Norman Vuland…

    besplatno

    https://www.kczr.org

    Zagrebački plesni centar, Ilica 10, Zagreb

    Međunarodni dan plesa povodom rođendana Jean-Gorgesa Noverrea, začetnika modernog baleta i jednog od najvećih svjetskih plesnih reformatora

    NEDOSTUPNO - premijera plesne predstave

    koreografija: Zrinka Lukčec Kiko

    http://www.zagrebackiplesnicentar.hr

    UK Vuk Karadžić, Beograd

    BORIS MLADENOVIĆ (Jarboli): SMEŠNA MUKA - promocija zbirke pesama u vidu solo koncerta

    Razgovor sa autorom vodi: Pavle Ćosić, izdavačka kuća Kornet

    http://ukvuk.org.rs

    CK13, Novi Sad

    Književno veče sa Srđanom Gagićem i Ognjenom Aksentijevićem

    Srđan Gagić (1988): PRELAZNO DOBA - druga zbirka pesama

    Ognjen Aksentijević (1994): UM ZA MOREM, SMRT ZA VRATOM - debitantska zbirka poezije

    izdavač: Treći Trg

    moderator: Đorđe Majstorović

    http://ck13.org

    43. NOMUS 2018 (19-26.4.2018.) Novi Sad

     

    Sinagoga, Jevrejska 9

    Kelemen Quartet & Aleksandar Madžar

    KELEMEN QUARTET (Mađarska)

    ALEKSANDAR MADŽAR (Srbija/Belgija) - klavir

    program: J. Haydn: Gudački kvartet u D-duru, op.20, br.4; R. Schumann: Gudački kvartet u A-duru, op.41 br.3   ****   A.Dvořak: Kvintet br.2, op.81 u A-duru, za 2 violine, violu, violončelo i klavir

    800 din

    http://www.muzickaomladina.org

    23. MODUL MEMORIJE (30.3.-9.5.2018.) Sarajevo

    http://www.mess.ba

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Beogradska filharmonija

    FILHARMANIJA(K) 4

    dirigent: Gabrijel Felc

    solista: Benjamin Šmid

    program: A. Borodin: Polovecke igre, P.I. Čajkovski: Koncert za violinu i orkestar, I. Stravinski: Posvećenje proleća

    organizacija: Beogradska filharmonija

    http://www.bgf.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    Reformatska crkva Zrenjanin, Narodne omladine 2/1, Zrenjanin

    DUO BRAVE SAMBA (Vesna Vučurević - flauta, Branko Barnić - gitara): MINIJATURE LATINSKE AMERIKE - koncert

    specijalni gosti: Ana Aleksić Šajrer - vokal i Vladimir Stojković - udaraljke

    https://www.kczr.org

    Cirkulacija 2, Tobačna Ljubljana

    John Duncan: The TELL - kratkovalovna skladba

    http://www.johnduncan.org

    https://en.wikipedia.org/wiki/John_Duncan_(artist)

    Yelena De Luca Mitrjushkina (Elena De Luca)

    http://www.creazina.it

    Ivan Pjevcevic (Bologna/ Italija)

    http://www.johnduncan.org/video/terra_amara.html

    sodelujoči na strani Cirkulacije 2: Stefan Doepner, Borut Savski, Boštjan Leskovšek

    http://www.cirkulacija2.org

    Beogradsko dramsko pozorište

    NA TRAGU - premijera

    http://www.bdp.rs

    Boogaloo, Zagreb

    MICHALE GRAVES (ex - Misfits)

    REPTILE

    CLOCKWORK PSYCHO

    http://www.twilight-mag.net

    Kino Europa, Varsavska 3, Zagreb

    REGIONAL STAND UP FEST 2018 (26-28.4.2018.)

     

    26.4.

    Josip Škiljo (Hr)

    Marko Dejanović (BiH/Hr)

    Ana Zlatanović (Srb)

    Nenad Stefanovski (Mk)

    Martina Ipša (Slo)

    kroz večer vodi: Tin Sedlar (Hr)

     

    27.4.

    Aleksandar Perišić (Srb)

    Miranda Lončar (BiH/Hr)

    Tihomir Psihomir Paravina (Hr)

    Igor Drljo (BiH)

    Tin Vodopivec (Slo)

    kroz večer vodi: Goran Vinčić (Hr/Srb)

     

    28.4.

    Andrej Težak Tešky (Slo)

    Dušan Jokić (BiH)

    Lucija Ćirović (Slo)

    Tomislav Primorac (Hr)

    Nikola Silić (Srb)

    kroz večer vodi: Marina Orsag (Hr)

    http://www.kinoeuropa.hr

    SKCNS Fabrika, Bulevar despota Stefana 5, Novi Sad

    THE EXPLOITED (Veika Britanija) - punk

    http://www.the-exploited.net/

    https://www.facebook.com/TheExploited/

    + gosti

    2500/3000 din

    http://www.skcns.org/fabrika

    Orto bar, Ljubljana

    19. ORTO FEST 2018 (29.3.-28.4.2018.)

     

    THE TOASTERS (ZDA)

    10 €

    http://www.orto-bar.com

    Channel Zero - AKC Metelkova, Ljubljana

    BJØRN TORSKE (official) (Smalltown Supersound)

    Ule Nakova (Cosmic Pint Glass, Mimoza)

    Ichisan (Bordello A Parigi, Mimoza)

    8/10 €

    http://www.ch0.org

Video
23.04.2018 | 21:26

Suočavanje s prošlošću

Sarajevo film festival (SFF), u saradnji sa Hartefakt produkcijom, predstavlja putujući filmski program “Suočavanje s prošlošću” 28. i 29. aprila u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu, uz besplatan ulaz.