• Search form

  • 16. January 2019
  • Dom kulture Studentski grad, Beograd

    NOVA GODINA - NOVI SRPSKI ANIMIRANI FILM - projekcija i proslava filmova

    Bio dvaput jedan kralj - Vojin Vasović

    Eho -  Kosta Rakićević, Boriša Simović

    U plavom ključu - Jelena Bešir

    Neputovanja - Ana Nedeljković, Nikola Majdak Mlađi

    Pig on the Hill - Krater studio

    Muzičke traume - Miloš Tomić

    http://www.dksg.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Galerija SKC Novi Beograd

    DANICA TEŠIĆ (1987. Beograd): ZEMLJA JE I DALJE PLODNA - izložba crteža

    http://www.skc.org.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Koncert studenata Katedre za gudačke instrumente FMU

    http://www.skc.org.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    ALEKSANDAR MITROVIĆ: SOUND OF SILENCE - izložba crteža (16-26.1.2019.)

    http://www.skc.org.rs

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    Akademski ciklus

    MUZIKA ZA KLAVIR ČETVORORUČNO - koncert studenata Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu

    program: K.Sen-Sans: Persijske melodije, Povetarac, Prazan sjaj, Usamljen, Sablja u ruci, Na groblju, Vrtlog: E. Sati: Tri

    komada u obliku kruške, U maniru početka, Produžetak istog, I komad i II komad

    besplatno

    http://www.kccukarica.rs

    Kulturni centar Baraka, Nušićeva, Beograd

    Poučni bioskop - izbor Crni Zub

    18:30 i 21:00 Nevinost bez zaštite, Dušan Makavejev

    Ulaz uz donaciju

    https://www.facebook.com/kulturnicentarbaraka/

    20.00 Sava centar, Beograd

    21.00 Cineplexx Ušće, Beograd

    TAKSI BLUZ - premijera filma

    režija: Miroslav Stamatov

    igraju: Andrija Milošević, Milena Predić, dečak Todor Jovanović, Aleksandra Tomić, Nikola Đuričko, Sergej Trifunović, Boris Milivojević, Bojan Dimtrijević, Aleksandar Jovanović, Boris Komnenić, Nikola Pejaković, Miloš Samolov…

    scenario: Marko Backović i Marko Jocić

    fotografija: Luka Milićević

    scenografija: Sanja Bulat i Katarina Plavša

    kostimografija: Jelena Đorđević

    montaža: Davor Bosankić

    muzika: Igor Perović i Vladimir Krkljuša

    produkcija: Viktorija film i Klan Production

    producenti: Marko Jocić i Andrija Milošević

    distribucija: Art Vista

    http://artvista.rs

    Grad, Beograd

    LIRA VEGA: DUHOVI IZ PROŠLOSTI - film/ audio-vizuelni zapis koncerta 16.01.2016. u KC Grad

    http://www.gradbeograd.eu

    Dom omladine Beograda

    VLADIMIR SEKULIĆ (Krupanj, 1981): DEČAK U CRVENOM PRSLUKU - izložba crteža (15.1.-1.2.2019.)

    Umetnik će sa urednicom likovnog programa DOB-a i kustoskinjom izložbe Jelenom Pavićević održati 26. januara u 13 sati vođenje kroz izložbu.

    http://www.domomladine.org

    Kulturni centar Novog Sada

    VELIKA SRBIJA ILI JUGOSLAVIJA - STAV BRITANIJE - tribina

    autor i predavač: Milovan Balaban, istoričar

    http://www.kcns.org.rs

    Muzej Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad

    Gerhard Milhram (kustos Muzeja Grada Beča): BITI IZBEGLICA: EVROPSKI NARATIV - ISKUSTVA I IZAZOVI PROJEKTA - predavanje

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    Narodno pozorište, Beograd

    Đuzepe Verdi: TRAVIJATA

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Nikola Moravčević: ALEKSANDAR II KARAĐORĐEVIĆ - Prilozi za biografiju - razgovor o knjizi

    učestvuju: Dragoljub Acović i autor

    http://www.kolarac.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    JOVANA ČAJOVIĆ (1994, Krealjevo): BOJA, FORMA, FUNKCIJA - izložba (15.1.-2.2.2019.)

    http://www.kolarac.rs

    Pogon Jedinstvo, Kneza Mislava 11, Zagreb

    KSENIJA TURČIĆ: ICONOPHILIA GLOW - izložba (15-20.1.2019.)

    organizacija: Galerija 90-60-90

    http://pogon.hr/program/ksenija-turcic-iconophilia-glow

    Galerija ULUS, Beograd

    KARAN - promocija monografije MLADENA KARANA

    govore: Mladen Karan, Ivana Žigon i Dragana Lukić, grafički urednik knjige

    http://www.ulus.rs

    Gradski muzej Sombor, Trg Republike 4, Sombor

    ZA SRPSKU VOJSKU - JEDNA ZABORAVLJENA PRIČA - izložba (15.1.-10.2.2019.)

    autorka izložbe: dr Mila Mihajlović istoričarka, novinarka, publicistica

    organizacija: Gradski muzej Sombor i Italijanski institut za kulturu iz Beograda

    http://gms.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    16.30 VONGAR / WONGAR (Srbija, 2018, 60 min) - dokumentarni film

    režija: Andrijana Stojković

    fotografija: João Ribeiro

    zvuk: Ben Travers

    montaža: Andrijana Stojković & M. Cem Öztüfekçi

    kompozitor: Vladimir Kolarić

    dizajner zvuka: Aleksandar Protić

    izvršni producent: Jelena Stanković

    ko-producenti: Jelena Stanković & Andrijana Stojković (All Inclusive Films, Beograd)

    producent: Miroslav Mogorović (Art&Popcorn Motion Picture Company, Beograd)

    https://www.youtube.com/watch?v=uV4DvYLv714

     

    18.30 DŽULIJET / JULIET, NAKED (USA, 2018, 97 min) - komedija, romantični/ljubavni

    režija: Jesse Peretz

    glumci: Rose Byrne, Ethan Hawke, Chris O'Dowd

    https://www.youtube.com/watch?v=F1nNWXhBWLw

    https://www.youtube.com/watch?v=jKbC61aKPZw

     

    20.30 NA PLAŽI ČESIL / ON CHESIL BEACH (Ujedinjeno Kraljevstvo, 2018, 110 min) - drama, romansa

    režija: Dominic Cooke

    scenario: Ian McEwan

    glumci: Saoirse Ronan, Emily Watson, Anne-Marie Duff

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=xPZVze4yyB0

    http://www.kolarac.rs

    Hotel Moskva/sala Balkanska, Terazije 20, Beograd

    Simonida Milojković: DIJAGNOZA: LJUBAV - promocija knjige

    izdavač: Laguna

    govore: Bojana Ranković, psiholog, Ljubivoje Ršumović, pisac, prof. dr Ratko Božović, sociolog, dr Jovan Marić, psihijatar, Radomir Andrić, pisac i Branislav Bjelica, novinar i pisac

    odlomke čita: glumac Aleksandar Dunić

    http://www.laguna.rs

    Francuski institut u Srbiji, Knez Mihailova 31, Beograd

    SAPUTNICI / CO-TRAVELLERS - međunarodna street art izložba (15.1.-11.2.2019.) inspirisana ulogom životinja u razvoju ljudske civilizacije i kulture

     

    TKV (Beograd)

    https://www.facebook.com/tkvone/
    https://www.facebook.com/tkv.tkvkraljicavila

     

    SANJA STOJKOV (Sombor)

    https://www.behance.net/gallery/61277445/Super-Klaster-illustrations-Vol-l

    http://www.designed.rs/intervju/sanja_stojkov

     

    ALEKSANDAR BUNČIĆ (Novi Sad)

    https://aleksandarbuncic.weebly.com/

     

    POLAR BEAR STENCIL (Pariz)

    https://www.polarbearstencils.com/on-street-walls

    https://www.facebook.com/polarbearstencils/

     

    autor koncepta i komesar izložbe: Vladimir Palibrk

    Izložba je realizovana kao deo projekta Publika u fokusu, podržanog od strane Fondacije Novi Sad 2021, EPK, a kroz partnersku saradnju i podršku MSUV, Francuskog Instituta u Srbiji, pariske street art galerije Lithium, platforme Street Art Rezidenture Udruženja Elektrika i Ministarstva Kulture Republike Srbije

    http://www.institutfrancais.rs

    Oris Kuća arhitekture, Kralja Držislava 3, Zagreb

    DA, voDA! - izložba radova pristiglih na natječaj za dizajn predmeta namijenjenih konzumaciji zagrebačke vode (15-26.1.2019.)

    http://www.oris.hr

    Biblioteka grada Beograda

    DAN BIBLIOTEKE I DODELA NAGRADA, povodom 88 godina od osnivanja

    Marija Ilić-Agapova

    Gligorije Vozarović

    Čitalac godine

    http://www.bgb.rs

    Galerija Haos, Dositejeva 3, Beograd

    JOŠKIN ŠILJAN (1953, Pirot) - izložba crteža (15.1.-8.2.2019.) u saradnji sa Muzejem naivne i marginalne umetnosti iz Jagodine

    Izložbu otvara Nina Krstić, direktorka Muzeja naivne i marginalne umetnosti

    https://www.facebook.com/galerija.haos

    SANU, Beograd

    Ciklus predavanja: JUGOSLAVIJA I INFORMBIRO 1948-1956

     

    16.1.

    12.00 Čedomir Štrbac: SUKOB JUGOSLAVIJE I INFORMBIROA

     

    30.1.

    12.00 Dragan Bogetić: JUGOSLAVIJA I ZAPAD

    13.00 Vojislav Pavlović: SAD I JUGOSLOVENSKI SUKOB SA INFORMBIROOM

     

    13.2.

    12.00 dr Vojislav Pavlović: SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE I JUGOSLOVENSKI SUKOB SA INFORMBIROOM

    13.00 prof. dr Milan Ristović: JUGOSLAVIJA, INFORMBIRO I GRAĐANSKI RAT U GRČKOJ

     

    27.2.

    12.00 prof. dr Aleksandar Životić: DA LI SE SPREMALA VOJNA AGRESIJA NA JUGOSLAVIJU

     

    13.3.

    12.00 dr Srđan Cvetković: GOLI OTOK U SISTEMU DRŽAVNE REPRESIJE U SOCIJALISTIČKOJ JUGOSLAVIJI

     

    27.3.

    12.00 dr Ondrej Vojtihovski: JUGOSLOVENSKA INFORMBIROVSKA EMIGRACIJA

     

    10.4.

    12.00 dr Dragomir Bondžić: BEOGRADSKI UNIVERZITET I SUKOB SA INFORMBIROOM 1948.

    13.00 dr Milan Terzić: INFORMBIRO I VOJSKA

     

    24.4.

    12.00 dr Slobodan Selenić: SUKOB SA INFORMBIROOM I JUGOSLOVENSKA DIPLOMATIJA

    13.00 dr Mile Bjelajac: JUGOSLOVENSKA NARODNA ARMIJA I SUKOB SA INFORMBIROOM 1948-1953

     

    8.5.

    12.00 dr Andrej Edemski: OD KONFLIKTA KA NORMALIZACIJI (1948-1953)

    13.00 akademik Ljubodrag Dimić: POMIRENJE, NEPOVERENJE, RAZOČARENJE (JUGOSLAVIJA I SOVJETSKI SAVEZ 1953-1956)

     

    22.5.

    12.00 dopisni član SANU Mira Radojević: SUKOB S INFORMBIROOM U SRPSKOJ KNJIŽEVNOSTI

    https://www.sanu.ac.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    IVANA JELIĆ (1991, Šabac) - izložba slika (15.1.-2.2.2019.)

    http://www.kcsombor.org.rs

    Mećavnik na Mokroj Gori

    12. Međunarodni filmski i muzički festival KÜSTENDORF (11-16.1.2019.)

    PROGRAM

    http://www.kustendorf-filmandmusicfestival.org

    Aksioma | Projektni prostor, Komenskega 18, Ljubljana

    CÉSAR ESCUDERO ANDALUZ: KRITIČNI SPROŽILCI - samostojna razstava (16.1.-15.2.2019.)

    https://aksioma.org/critical.triggers/index_slo.html

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Portreti: JAPANSKI KLASIČNI FILM KENJIJA MIZOGUCHIJA (16-22.1.2019.)

     

    16.1.

     

    19:00 INTENDANT SANSHO / SANSHÔ DAYÛ (Japan, 1954, c/b, 124')

    režija: Kenji Mizoguchi

    fotografija: Kazuo Miyagawa

     

     

    17.1.

     

    19:00 ULICA SRAMA / AKASEN CHITAI (Japan, 1956, c/b, 87')

    režija: Kenji Mizoguchi

    fotografija: Kazuo Miyagawa

     

    21:00 PRIČA POSLJEDNJE KRIZANTEME / ZANGIKU MONOGATARI (Japan, 1939, c/b, 148')

    režija: Kenji Mizoguchi

    fotografija: Yozô Fuji, Minoru Miki

     

     

    18.1.

     

    19:00 LEGENDA O UGETSUU / UGETSU MONOGATARI (Japan, 1953, c/b, 96')

    režija: Kenji Mizoguchi

    fotografija: Kazuo Miyagawa

     

    21:00 ŽIVOT O'HARU, GALANTNE ŽENE / SAIKAKU ICHIDAI ONNA (Japan, 1952, c/b, 133')

    režija: Kenji Mizoguchi

    fotografija: Yoshimi Hirano

     

     

    19.1.

     

    19:00 LEGENDA O RASPETIM LJUBAVNICIMA / CHIKAMATSU MONOGATARI (Japan, 1954, c/b, 102')

    režija: Kenji Mizoguchi

    fotografija: Kazuo Miyagawa

     

    21:00 GOSPOĐICA OYU / OYÛ-SAMA (Japan, 1951, c/b, 94')

    režija: Kenji Mizoguchi

    fotografija: Kazuo Miyagawa

     

     

    20.1.

     

    19:00 PET ŽENA OKO UTAMARA / UTAMARO O MEGURU NO ONNA (Japan, 1945, c/b, 106')

    režija: Kenji Mizoguchi

    fotografija: Minoru Miki

     

    21:00 SESTRE IZ GIONA / GION NO SHIMAI (Japan, 1936, c/b, 95')

    režija: Kenji Mizoguchi

    fotografija: Minoru Miki

     

     

    21.1.

     

    19:00 GLAZBENICI IZ GIONA / GION BAYASHI (Japan, 1953, c/b, 85')

    režija: Kenji Mizoguchi

    fotografija: Kazuo Miyagawa

     

    21:00 PRINCEZA YANG KWEI-FEI / YÔKIHI, JAPAN (Hong Kong, 1955, boja, 98')

    režija: Kenji Mizoguchi

    fotografija: Kôhei Sugiyama

     

     

    22.1.

     

    19:00 ŽENA O KOJOJ SE PRIČA / UWASA NO ONNA (Japan, 1954, c/b, 83')

    režija: Kenji Mizoguchi

    fotografija: Kazuo Miyagawa

     

    21:00 ELEGIJA IZ OSAKE / NANIWA EREJI (Japan, 1936, c/b, 90')

    režija: Kenji Mizoguchi

    fotografija: Minoru Miki

    http://kinotuskanac.hr

    Art-kino, Krešimirova 2, Rijeka

    SAM SAMCAT (2018, 88 min) - premijera obiteljske i intimističke drame

    režija, scenario: Bobo Jelčić

    uloge: Rakan Rushaidat, Miki Manojlović, Snježana Sinovčić Šiškov

    fotografija: Erol Zubčević

    montaža: Vladimir Gojun

    glazba: Fons Merkies

    produkcija: Dart Film & Video, Spiritus Movens

    https://www.art-kino.org

    Dom omladine Beograda

    KAKO JA OVO SINU DA OBJASNIM? - predstava

    koncept i režija: Vojkan Arsić

    igraju: Dejan Maksimović, Ema Muratović, Jelena Simić i Rade Maričić

    izvedbeni tekst i dramaturgija: Filip Grujić

    scenski pokret: Andreja Kulešević

    autorska muzika: Irena Popović Dragović;

    dizajn scene i kostima: Đurđina Samardžić;

    foto i video: Bojan Stekić;

    PR i protokol: Milica Kravić Aksamit;

    konsultanti/kinje: Maja Maksimović, Vanja Ristić i Branko Birač

    podrška: CARE, Austrijska agencija za međunarodni razvoj, OAK fondacija, Ambasada SAD u Srbiji, Kulturni centar LAB, Omladinska prestonica Evrope 2019 - OPENS, Kancelarija za mlade Novi Sad

    http://www.domomladine.org

    Kulturni centar Zrenjanina

    Ciklus filmova BERNARDA BERTOLUČIJA (9-31.1.2019.)

     

    KONFORMISTA / IL CONFORMISTA (1970, 111’)

    igraju: Stefania Sandrelli, Dominique Sanda…

    besplatno

    https://www.kczr.org

    Art Centar Beograd

    XIII LIKOVNI SALON 30X30: EVOLUCIJA DOBRA - EVOLUCIJA ZLA Kulturnog centra Zrenjanin

    autor projekta: Milutin Mićić

    https://www.kczr.org

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Moj izbor: LAZAR ŠEĆEROVIĆ (16-20.1.2019.)

     

    16.1.

     

    17.30 PARIŽANKA (ITA/FRA, 1957)

    Une Parisienne

    uloge: Brižit Bardo (Brigitte Bardot), Šarl Boaje (Charles Boyer)

    režija: Mišel Boaron (Michel Boisrond)

     

    20.00 LJUBAV PO PODNE (SAD, 1957)

    Love in the Afternoon

    uloge: Gari Kuper (Gary Cooper), Odri Hepbern (Audrey Hepburn)

    režija: Bili Vajlder (Billy Wilder)

     

     

    17.1.

     

    17.30 IGRAČICE (SAD, 1957)

    Les Girls

    uloge: Džin Keli (Gene Kelly), Mici Gejnor (Mitzi Gaynor)

    režija: Džordž Kjukor (George Cukor)

     

    20.00 VARALICE (FR/IT, 1958)

    Les tricheurs

    uloge: Paskal Peti (Pascale Petit), Andrea Parizi (Andréa Parisy)

    režija: Marsel Karne (Marcel Carné)

     

     

    18.1.

     

    17.30 IZNENADA PROŠLOG LETA (VB/SAD, 1959)

    Suddenly, Last Summer

    uloge: Elizabet Tejlor (Elizabeth Taylor), Montgomeri Klift (Montgomery Clift), Ketrin Hepbern (Katharine Hepburn)

    režija: Džozef L. Mankevic (Joseph L. Mankiewicz)

     

    20.30 PONOĆNI KAUBOJ (SAD, 1969)

    Midnight Cowboy

    uloge: Džon Vojt (John Voight), Dastin Hofman (Dustin Hoffman)

    režija: Džon Šlesindžer (John Schlesinger)

     

     

    19.1.

     

    17.30 DEVOJKA SA KOFEROM (IT/FR, 1961)

    La ragazza con la valigia

    uloge: Klaudija Kardinale (Claudia Cardinale), Žak Peren (Jacques Perrin)

    režija: Valerio Curlini (Valerio Zurlini)

     

    20.00 GEPARD (ITA/FRA, 1963)

    Il Gattopardo

    uloge: Bert Lankaster (Burt Lancaster), Alen Delon (Alain Delon)

    režija: Lukino Viskonti (Luchino Visconti)

     

     

    20.1.

     

    17.30 KOŽA (IT/FR, 1981)

    La pelle

    uloge: Marčelo Mastrojani (Marcello Mastroianni), Bert Lankaster (Burt Lancaster)

    režija: Lilijana Kavani (Liliana Cavani)

     

    20.00 BERI LINDON (VB/SAD/IR, 1975)

    Barry Lyndon

    uloge: Rajan O’Nil (Ryan O’Neal), Mariza Berenson (Marisa Berenson)

    režija: Stenli Kjubrik (Stanley Kubrick)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Nova pošta, Robbova 15, Ljubljana

    DAN PO

    režija: Nina Ramšak 

    produkcija: magistrski program Gledališka režija in dramska igra AGRFT

    zasedba: Miranda Trnjanin, Mia Skrbinac, Stane Tomazin, Žan Koprivnik

    https://mladinsko.com

    Muzej primenjenih umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    4. POMERANJE GRANICA - izložba (20.12.2018.-20.1.2019.)

     

    PREPLET - okrugli sto Sekcije za kritiku, istoriju i teorijuumetnosti ULUPUDS-a

    Ana Mihailović: Gotfrid Semper: tehnika izrade tekstila i pitanje odnosa strukture i ornamenta u arhitekturi

    dr Čedomila Marinković: Tekstil kao strukturni okvir arhitekture: Miškan, Semper i subotička sinagoga

    dr Mirjana Gligorijević Maksimović: Preplet u srpskoj srednjovekovnoj umetnosti

    dr Zoja Bojić: Preplet u umetnosti evropske antike

    http://www.ulupuds.org.rs

    Francuski institut u Srbiji, Knez Mihailova 31, Beograd

    Kinoklub za decu i mlade

    LUDA IDEJA (2016, 79’) - dokumentarni (specijalna projekcija namenjena profesorima)

    http://www.institutfrancais.rs

    HDD galerija / Hrvatsko dizajnersko društvo, Boškovićeva 18, Zagreb

    DUŠAN BEKAR: DIZAJNER IZ SJENE - izložba (18.12.2018.-18.1.2019.)

    autori koncepcije, vizualnog identiteta i postava izložbe: Duško Bekar Jr. i Alira Hrabar Oremović

    tekstovi: Alira Hrabar Oremović

    organizacija i produkcija izložbe: HDD galerija / Hrvatsko dizajnersko društvo

    voditelj galerije: Marko Golub

    asistentica voditelja: Jana Gamilec

    http://dizajn.hr

    Mala galerija ULUPUDS, Uzun Mirkova 12, Beograd

    MINIJATURA 3 (crtež, akvarel, grafika, kolaž, mozaik, keramika, skulpture…) - izložba (18.12.2018.-31.1.2019.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Kapsula, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana

    AVTORSKE EDICIJE - razstava (6.12.2018.-20.1.2019.)

    Mladen Stilinović, Vlado Martek, Sanja Iveković, Tadej Pogačar, Boris Cvjetanović, Dalibor Martinis, Jesper Fabricius, Antonio Muntadas, Josef Dabernig, Polonca Lovšin, Špela Škulj

    http://www.zavod-parasite.si

    Srpsko lekarsko društvo, Džordža Vašingtona 19, Beograd

    SANITETSKI BRIGADNI GENERAL DR VLADIMIR STANOJEVIĆ (1886-1978) - ŽIVOT I DELO - izložba (6.12.2018.-7.4.2019.) posvećena osnivaču Muzeja Srpskog lekarskog društva, koji je od 2007. godine u sastavu Muzeja nauke i tehnike kao posebno odeljenje.

    organizacija: Muzej nauke i tehnike - Beograd

    http://www.muzejnt.rs

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    VLADIMIR BECIĆ - izložba (6.12.2018.-10.3.2019.)

    http://gkd.hr

    Bratcelona gallery, Design District, Beograd  

    NEVENA (ISIDORA) MARKOVIĆ (1985, Beograd) - izložba fotogravija (14-26.1.2019.) nastalih u manastirima Beočin, Svete Trojice (Ljubovija) i Ribnica, Bogorodičnoj crkvi i Hramu Svetog Oca Nikolaja u Zemunu, povodom 8 vekova autokefalnosti Srpske Pravoslavne Crkve

    https://www.facebook.com/bartcelonakoncept

    https://www.bartcelona.net

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Podroom, Trg republike 5/-1

    PREDRAG TERZIĆ (Srbija) / IVAR VERMAE (Estonija) - izložba crteža, video i audio instalacija (14.1.-7.2.2019.)

    www.predragterzic.com
    www.ivarveermae.com

    http://www.kcb.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    Likovna galerija, Knez Mihailova 6

    Kritičari su izabrali 2019

    UMETNIK (NI)JE PRISUTAN - izložba (14.1.-7.2.2019.)

    autorka izložbe: Danijela Purešević

    umetnici: DEJAN ANĐELKOVIĆ I JELICA RADOVANOVIĆ, DEJAN ATANACKOVIĆ, MIOMIR GRUJIĆ FLEKA, MILOVAN DESTIL MARKOVIĆ, STEVAN MARKUŠ, BORIS MILJKOVIĆ, PREDRAG NEŠKOVIĆ, IGOR STEPANČIĆ, JUSUF HADŽIFEJZOVIĆ

    http://www.kcb.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Artget, Trg republike 5/I

    VESNA PAVLOVIĆ: FABRICS OF SOCIALISM - izložba fotografija (14.1.-7.2.2019.)

    http://www.kcb.org.rs

    Grad, Beograd

    DRAGAN SRDIĆ: ZID PLAČA / VIŠE OD NADREALIZMA, VIŠE OD ZENITIZMA - izložbe (14-27.1.2019.)

    https://www.facebook.com/events/382445589226978

    http://www.gradbeograd.eu

    Galerija Collegium artisticum, Terezije bb (Centar Skenderija) Sarajevo

    7. SARAJEVSKI SALON - izložba (10-26.1.2019.)

     

    Admir Mujkić

    Aleksandar Saša Bukvić

    Alisa Čaber

    Alma Ajanić-Gavrić

    Amela Hadžimejlić

    Amer Bakšić

    Amer Hadžić

    Avdo Žiga

    Bojana Mikulić

    Borko Močević

    Braco Dimitrijević

    Daniel Premec

    Darko Šobot

    Džeko Hodžić

    Dževad Hozo

    Edin Numankadić

    Elma Alić

    Emir Osmić

    Enes Sivac

    Fikret Libovac

    Halil Tikveša

    Hamzalija Muhić

    Ilonka Jasak

    Indira Bešlić

    Izet Alečković

    Lejla Ćehajić

    Marko Frančešević

    Mehmed Klepo

    Mia Bučan

    Muhamed Ćeif

    Nedim Đikić

    Nela Hasanbegović

    Renata Papišta

    Salim Obralić

    Samir Sućeska

    Savka Krčmar

    organizacija: Udruženje likovnih umjetnika Kantona Sarajevo

    http://www.collegium.ba

    Dorćol Plac, Dobračina 59, Beograd

    100 NAJLEPŠIH SLIKA SRBIJE - izložba (10-18.1.2018.)

    https://www.instagram.com/slikesrbije

    https://www.facebook.com/slikesrbije

    https://www.slikesrbije.rs

    KomBank Art hol, Trg Politika 1, Beograd

    MINI AKT Vol. 4 - izložba (10-24.1.2019.)

    organizacija: KomBank Art hol i Udruženje Široka staza

    http://www.kombank.com

    Collegium Hungacirum Beograd, Gracanicka, 15, Beograd

    Nedelja mađarske kulture

    IMRE SZABÓ (1956, Mokrin): VATERPOLISTI - ŽONGLERI - izložba fotografija (10-28.1.2019.)

    https://www.facebook.com/events/580263615728580

    www.artlink.rs

    https://www.bartcelona.net

    Center in Galerija P74, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana

    NEŽA KNEZ (1990, Ljubljana): KVADRAT - razstava (10-30.1.2019.)

    http://www.zavod-parasite.si

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    JOSEF I ANNI ALBERS: PUTOVANJE KROZ SLIJEPO ISKUSTVO - multisenzorna izložba (10.1.-21.4.2019.) jednih od pionira modernizma 20. stoljeća te ključnih ličnosti za razvoj apstraktne umjetnosti i umjetničke edukacije u svijetu (Josef Albers (Bottrop 1888. – New Haven 1976.) Anni Albers (Annelise Elsa Frieda Fleischmann, Berlin 1899. – New Haven 1994.), povodom obilježavanja 100. obljetnice Bauhausa

    http://www.msu.hr

    Galerija ULUS, Beograd

    ISTORIJSKI MOMENTI IZ ŽIVOTA UMETNIČKOG PAVILJONA CVIJETA ZUZORIĆ 1928-1945 - dokumentarna izložba (24.12.2018.-22.1.2019.) povodom devedeset godina od otvaranja UMETNIČKOG PAVILJONA CVIJETA ZUZORIĆ

    autorka koncepcije i izložbe: istoričarka umetnosti Olivera Vukotić

    http://www.ulus.rs

    Galerija Kancelarije za mlade u Zemunu, Kosovska 9, Zemun/Beograd

    KULTURNI I ZABAVNI ŽIVOT ZEMUNA IZMEĐU DVA SVETSKA RATA - izložba (5.11.2018.-30.1.2019.)

    autor izložbe: Ljiljana Aćimović, viša kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    Galerija SC, Savska 25, Zagreb

    Igor Eškinja: Proces bez subjekta (11-26.1.2019)

    videoinstalacija

     

    *radno vreme Galerije SC - radnim danom od 12-20, subotom 10-13 sati

    https://www.facebook.com/galerijasczg

    Galerija VN, Ilica 163-a, Zagreb

    SILVIO FORETIĆ (Split, 1940): ZVUK - izložba (11.1.-8.2.2019.)

    kustos: Darko Fritz - siva) (zona

    http://sivazona.hr/events/zvuk2

    Kibla, Maribor

    BORIS BEJA: I BEG YOUR PARDON, I NEVER PROMISED YOU A ROSE GARDEN - razstava (11.1.-9.2.2019.)

    http://www.kibla.org

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova ulica 3, Ljubljana

    NEZANESLJIVA OKOLJA: 17 PRIMEROV SODOBNE FOTOGRAFIJE V SLOVENIJI - razstava (9.1.-17.3.2019.)

    UROŠ ABRAM, JAKA BABNIK, GORAN BERTOK, VANJA BUČAN, JON DERGANC, TOMAŽ GREGORIČ, KLEMEN ILOVAR, PETER KOŠTRUN, BORUT KRAJNC, TANJA LAŽETIĆ, PETER RAUCH, MATJAŽ RUŠT, BOJAN SALAJ, JANE ŠTRAVS, ALEKSANDRA VAJD IN HYNEK ALT, TADEJ VAUKMAN, TANJA VERLAK

    kustosinja: Ana Mizerit

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/2508/nezanesljiva-okolja

    SANU, Beograd

    Biblioteka SANU

    SLOBODAN JOVANOVIĆ (1869-1958-2019) - izložba (9.1.-1.2.2019.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Narodni muzej u Beogradu, Trg Republike 1a, Beograd

    SVA LICA KULTURE: SLIKARSTVO I ŽIVOT UČENJAKA DREVNE KINE - izložba Nacionalnog muzeja Kine iz Pekinga (14.12.2018.-14.2.2019.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    Galerija Meander, Trg Nikole Tesle 12, Apatin

    ALEKSANDAR M. LUKIĆ - izložba vitraža, skulptura i nakita od stakla (14.12.2018.-24.1.2019.)

    http://www.kulturaapatin.com

    Muzej rudarstva i metalurgije Bor, Moše Pijade 19, Bor

    Dan Muzeja rudarstva i metalurgije

    POKLONI I OTKUPI - izložba (14.12.2018.-31.1.2019.)

    autorka: Danijela Matović

    http://www.muzejrudarstvaimetalurgije.rs

    Photon - Center for Contemporary Photography, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana

    REBUS VOL. 6 (Matjaž Wenzel in Rene Maurin) - razstava (14.12.2018.-18.1.2019.)

    https://photon.si

    UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor

    MANICA K. MUSIL: ŠIVARIJE - razstava (14.12.2018.-23.2.2019.)

    kustosinja razstave: Mojca Štuhec

    http://www.ugm.si

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    Kulturni centar Novog Sada

    VELIKI RAT KROZ NOVOSADSKE SPOMENIKE - izložba (27.12.2018.-19.1.2019.)

    autori izložbe: Đorđe Srbulović, istoričar-konzervator, mr Siniša Jokić, istoričar, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, Milan Konjević, fotograf, Aleksadar Ružičić, dizajn

    http://www.kcns.org.rs

    Centar za kulturu i obrazovanje Laktaši, Karađorđeva 58, Laktaši

    NEMANJIĆI - RAĐANJE KRALJEVINE - izložba kostima i rekvizita iz istoimene serijue Radio-televizije Srbije (27.12.2018.-27.1.2019.)

    autor izložbe: Petar Đinović, direktor galerije RTS-a

    https://www.facebook.com/kulturnicentarlaktasi

    Gradski muzej Kosovska Mitrovica, Lole Ribara 19, Kosovska Mitrovica

    POBEDITI VIDLJIVO - 40 godina umetničkog rada ZVONKA PAVLIČIĆA - izložba (26.12.2018.-26.1.2019.)

    autori: dr Jelena Pavličić, dr Dragana Bulatović

    https://www.facebook.com/muzejkm

    Prodajna galerija Beograd, Kosančićev venac 19, Beograd

    NOVOGODIŠNJA PRODAJNA IZLOŽBA (26.12.2018.-31.1.2019.)

    specijalni popusti

    http://www.galerijabeograd.org

    Arhiv Vojvodine, Žarka Vasiljevića 2a, Novi Sad

    BAČKI MONOŠTOR, BISER SPECIJALNOG REZERVATA PRIRODE GORNJEG PODUNAVLJA - izložba fotografija (26.12.2018.-20.1.2019.)

    autori: Darko Dozet, Dušan Kozoderović, Goran Barać, Goran Mulić, Ištvan Virag, Jaroslav Pap, Jovan Đikić, Lidijo Andrejev, Nenad Mihajlović, Petar Zambo, Radivoje Hadžić, Robert Getel, Slađana Pantelić, Snežana Lerh (fotografi Foto kluba Rada Krstić iz Sombora i Foto asocijacije Vojvodine iz Novog Sada)

    http://www.fotoasocijacija.org

    Galerija Singidunum, Knez Mihailova 40, Beograd

    TONKA ALUJEVIĆ (Hvar): OD JEDRA POD KOJIN SAN PLOVILA - izložba (26.12.2018.-20.1.2019.)

    http://www.galerijasingidunum.com

    Klub Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd

    LIKOVNI KLUB ĐURO SALAJ: ZIMA 2018/19 - kolektivna izložba članova (26.12.2018.-28.1.2019.)

    http://akademija28.com

    Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac

    NEBOJŠA BEŽANIĆ (1964, Čačak): LIZARD IN THE SOUL - izložba slika i crteža (25.12.2018.-20.1.2019.)

    organizacija: Umetnička galerija Nadežda Petrović Čačak i Kuća legata Beograd

    https://sr-rs.facebook.com/narodnimuzejkragujevac.kragujevac

    http://www.muzej.org.rs

    Galerija RTS, Takovska 10, Beograd

    OTO LOGO (1931, Beograd) - izlozba (25.12.2018.-25.1.2019.)

    izbor dela: istoričarka umetnosti Ljiljana Porčić

    govore: Nikola Mirkov, predsednik Saveta za likovno stvaralaštvo RTS i istoričari umetnosti Dušan Milovanović i Ljiljana Porčić

    http://www.rts.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    ŽARKO ALEKSIĆ: UMETNOST SKIDA KILAŽU - instalacija (fotografija, crtež, tekst, kolaž), 2018. (25.12.2018.-26.1.2019.)

    http://www.dksg.rs

    Hestia Art Residency & Exhibitions Bureau, Topličin Venac 14/9/IV Beograd

    VANGJUSH VELLAHU: FRAGMENTS I - izložba (15.12.2018-24.2.2019)

    kustos izložbe: Maja Ćirić

    *Otvoreno četvrtak-nedelja: 12-18 h

    https://www.facebook.com/hestiabelgrade/

    Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin

    VASA POMORIŠAC - OD TRADICIJE DO MODERNE - izložba (15.12.2018.-15.2.2019.) povodom 125 godina od rođenja slikara (1893-1961)

    autori izložbe: viši kustos-istoričar umetnosti Olivera Skoko i kustos-istoričar umetnosti Ivana Arađan

    http://www.muzejzrenjanin.org.rs

    Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica

    NIKOLA MARKOVIĆ (1979, Kopar/Beograd): REPETITIVNE MATRICE / ISMÉTLŐDŐ MATRICÁK - izložba (15.12.2018.-16.1.2019.)

    https://www.flickr.com/photos/nikola_markovic

    kustos izložbe: Jasmina Jovančić Vidaković, viša kustoskinja SGSU

    ilustrovani katalog sa tekstom Ane Bogdanović

    https://sgsu.org.rs

    Narodni muzej Vranje, Baba Zlatina 9, Vranje

    ANASTAS JOVANOVIĆ - UMETNOST I NOVI MEDIJI - izložba (21.12.2018.-19.1.2019.)

    autorka: Danijela Vanušić

    organizacija: Narodni muzej Vranje i Muzej grada Beograda

    http://www.muzejvranje.rs

    Laufer galerija, Svetozara Radića 4, Beograd

    NINA SIMONOVIĆ: SEMI-MATHEMATICAL EQUATIONS, II - izložba (21.12.2018.-8.2.2019.)

    https://lauferart.com

    Kulturni centar Beograda

    Dvorana Kulturnog centra Beograda, Kolarčeva 6

    NEBOJŠA GLOGOVAC - izložba fotografija (21.12.2018.-5.3.2018.)

    priredila: Maja Medić

    Razgovor na otvaranju izložbe: filmski reditelj Rajko Grlić i fotografkinja Maja Medić

    Posle razgovora besplatna projekcija filma Ustav Republike Hrvatske

    organizacija: Kulturni centar Beograda u saradnji s Jugoslovenskim dramskim pozorištem

    http://www.kcb.org.rs

    Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija/Fakultet likovnih umetnosti, Pariska 16, Beograd

    KALENDAR CENTRA ZA GRAFIKU ZA 2019. - promocija i izložba (21.12.2018.-31.1.2019.)

    autor: NEMANJA NIKOLIĆ: UNCONTAINED IMAGES

    http://www.fluc.org

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad

    MOJA UMETNOST JE MOJA STVARNOST - izložba (21.12.2018.-.3.2.2019.)

    umetnici/e: Gili Avissar, Andreja Kulunčić sa kolektivnom ISTE, Robert Jankuloski, Romeo Kodra, Stevan Kojić, Siniša Labrović, Valerie Leray, Monika Moteska, Branislav Nikolić, Vessna Perunovich, André Jenö Raatzsch, Emília Rigová, Selma Selman, Irena Sladoje, Andrej Strehovec, Nina Todorović, Selman Trtovac

    kustoskinja: Sanja Kojić Mladenov

     

    SPOT - izložbe, akcije i verbalno preparirani predmeti (21.12.2018.-3.2.2019.)

    Među nama: malo pepela, malo dima i...mnogo kestena.

    umetnici/e: Marina Abramović, Mihajlo Arsovski, Christian Boltanski, Boris Bućan, Roman Cieslewicz, Petar Dabac, Vlasta Delimar, Braco Dimitrijević, Alain Fleischer, Ivan Ladislav Galeta, Gorgona, Tomislav Gotovac, Grupa šestorice autora, Vladimir Gudac, Sanja Iveković, Vladimir Jakolić, Željko Jerman, Jagoda Kaloper, Laszlo Kerekeš, Enes Midžić, Tomislav Mikulić, Vlado Martek, Dalibor Martinis, Vladimir Petek, Friederike Pezold, Ivan Picelj, Sandor Pinczehelyi, Podroom, Ivan Posavec, Zabunyan Sarkis, Mladen Stilinović, Josip Stošić, Marijan Susovski, Davor Tomičić, Goran Trbuljak, Jiři Valoch

    kustoskinje: Jasna Jakšić, Ivana Kancir

    http://www.msuv.org

    Eugster || Belgrade, Viline Vode bb, Belgrade

    SCHAULAGER #2 (20.12.2018.-23.2.2019.)

    Ivana Ivković

    Marta Jovanović

    Vladimir Miladinović

    Emir Šehanović

    :mentalKLINIK

    Saša Tkačenko

    http://www.eugster-belgrade.com

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    NIKOLA KOSIĆ I KATARINA JOCIĆ - izložba skulptura velikog formata studenata sa Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu (21.12.2018.-26.1.2019.)

    http://www.dksg.rs

    Univerzitetna knjižnica Maribor, Gospejna 10, Maribor

    SLAVKO TIHEC: CANKARJEV SPOMENIK - razstava (13.12.2018.-31.1.2019.)

    http://www.ugm.si

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske/Galeriji Plus, Trg srpskih jenaka 2, Banja Luka

    TEHNOLOŠKI FAKULTETI UNIVERZITETA U BANJA LUCI - novogodišnja prodajna izložba studenata i profesora (13.12.2018.-26.2.2019.)

    http://www.msurs.net

    Goethe-Institut Beograd, Knez Mihailova 50, Beograd

    MILAN BLANUŠA (1943, Jagodina): GDE SI SA SVOJOM UMETNOŠĆU, KOLEGA? - izložba (13.12.2018.-2.2.2019.)

    http://www.goethe.de/belgrad

    Institut za suvremenu umjetnost, Trg kralja Tomislava 20, Zagreb

    MATEJ KNEŽEVIĆ: NEKE VISCERALNE STVARI - izložba (20.12.2018.-19.3.2019.) dobitnika Nagrade Radoslav Putar 2017.

    www.matejknezevic.com

    https://www.facebook.com/ICA.Zagreb

    Galerija Miroslav Kraljević, Šubićeva 29, Zagreb

    ANKLE BITER: JAAKKO PALLASVUO /  ANNI PUOLAKKA / TARWUK (Bruno Pogačnik Tremow i Ivana Vukšić) - izložba (20.12.2018.-19.01.2019.)

    www.annipuolakka.com

    www.jaakkopallasvuo.com

    www.tarwuk.com

    http://www.g-mk.hr

    Zbirka Richter, Vrhovec 38, Zagreb

    Iz arhiva arhitekta: VILA ZAGORJE - izložba nekadašnje zagrebačke rezidencije Josipa Broza Tita (20.12.2018.-24.2.2019.)

    autorice izložbe: dr. sc. Vanja Brdar Mustapić, muzejska savjetnica MUO-a i Vesna Meštrić, viša kustosica MSU-a

    http://www.msu.hr

    Muzej primenjenih umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    4. POMERANJE GRANICA - izložba (20.12.2018.-20.1.2019.)

    autorski koncept izložbe: Snežana Pešić Rančić i Maja Gecić

    organizacija izložbe: Snežana Pešić Rančić, Sekcija TiSO (Tekstil i savremno odevanje) ULUPUDS-a i MPU

    http://www.ulupuds.org.rs

    SANU, Beograd

    Galerija nauke i tehnike SANU, Đure Jakšića 2, Beograd

    ASTEROIDI, MALI KAMENI SVETOVI - izložba (20.12.2018.-9.2.2019.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    MARIJA MOJCA PUNGERČAR: TRI BOTANIČNE ZGODBE - razstava (20.12.2018.-18.4.2019.)

    kustos: Miha Colner

    http://www.3via.org/trivia/?p=2113

    Kulturni center Tobačna 001, Tobačna ulica 1, Ljubljana

    DANTE BUU (Rožaje, Črna gora): NOČEM, DA GRE MOJ LJUBIMEC NA DELO / I DO NOT WANT MY LOVER TO GO TO WORK - razstava (19.12.2018.-18.1.2019.)

    kustosica: Alenka Trebušak

    https://mgml.si/sl/center-tobacna

    Hrvatski muzej arhitekture HAZU, Ivana Gorana Kovačića 37, Zagreb

    BUDIMIR PERVAN - IZ ARHIVA ARHITEKTA - izložba (19.12.2018.-1.2.2019.)

    https://www.facebook.com/events/2005373296236144

    http://www.hazu.hr

    Mali likovni salon, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    MLS: 50 GODINA IZLAGAČKOG PROGRAMA - izložba povodom 50 godina od prvih izložbi galeriji Mali likovni salon (17.12.2018.-18.1.2019.)

    http://www.kcns.org.rs

    Galerija savremene umetnosti Smederevo, Trg republike 5, Smederevo

    ANA MARKOVIĆ: UBRZANJA - PUTOVANJA / ACCELERATIONS - JOURNEYS - izložba (11.12.2018.-18.1.2019.)

    https://www.facebook.com/gsusmederevo

    https://mus.org.rs/galerija-savremene-umetnosti-u-smederevu

    Institut Servantes u Beogradu, Čika Ljubina 19, Beograd

    OTKRIJTE SEFARAD - izložba fotografija sefardskim Jevrejima (11.12.2018.-15.2.2019.)

    organizacija: Mreža jevrejskog nasleđa Španije - Putevi Sefarda

    http://belgrado.cervantes.es

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    Atelijer Kožarić - Laboratorij za oživljavanje

    PEP VIDAL: PI / π - izložba (8.12.2018.-10.02.2019.)

    kustosica izložbe: Jasna Jakšić

    http://www.msu.hr

    Galerija Novembar, Kursulina 22, Beograd

    SELMA SELMAN: VIVA LA VIDA - izložba (10.12.2018.-30.1.2019.)

    https://www.facebook.com/GalerijaNovembar

    http://novembargallery.com

    Savremena galerija Zrenjanin, Trg slobode 7, Zrenjanin

    63. SAZIV UMETNIČKE KOLONIJE EČKA - SLIKA 2018. - izložba (10.12.2018.-17.1.2019.)

    učesnici: Karkatag kolektiv (Srbija), Zoran Todorović (Srbija), Aleksandra Jovanić (Srbija), Isidora Todorović (Srbija), Saša Spačal (Slovenija)

    selektor i kustos: Sunčica Lambić-Fenjčev

    http://www.galerija.rs

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd

    DRAGAN PETROVIĆ: VESELI SVET - izložba (7.12.2018.-11.2.2019.)

    http://www.msub.org.rs

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka

    Grupa IRWIN (Slovenija): Was is Kunst Bosnia and Herzegovina / Heroji 1941-1945 - izložba (29.11.2018.-22.2.2019.)

    http://www.msurs.net

    MGLC, Ljubljana

    NATHALIE DU PASQUIER: FAIR GAME - razstava (30.11.2018.-3.3.2019.)

    kustosinja: Kate Sutton

    http://www.mglc-lj.si

    Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor

    NE GLEJ NAZAJ, OKEJ? - mednarodna razstava mladih in uveljavljenih vizualnih umetnikov (30.11.2018.-17.3.2019.)

    umetniki: Adel Abdessemed, Sarah Abu Abdallah, Allora & Calzadilla, Mounira Al Solh, Francis Alÿs, Nika Autor, Morten Barker, Nataša Berk, Ana Dana Beroš, Jasmina Cibic, Cao Fei, Vadim Fiškin, Tanja Lažetić, Nina Mangalanayagam, Emeka Ogboh, Agnieszka Polska in Witek Orski, Hrair Sarkissian, Massinisa Selmani

    kustosinja: Simona Vidmar

    asistent kustosinje: Jure Kirbiš

    http://www.ugm.si

    Palata Srbija, Novi Beograd

    DAN VREDAN VEKA - izložba (1.12.2018.-28.4.2019.) Muzeja Jugoslavije povodom 100 godina od formiranja prve Jugoslovenske države (ujedinjenje Srba, Hrvata i Slovenaca)

    autorski tim izložbe: Radovan Cukić, kustos, Veselinka Kastratović Ristić, muzejska savetnica, Marija Vasiljević, kustoskinja (Muzej Jugoslavije) i dr Zoran Bajin, istoričar (Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    ANDRIJA MAUROVIĆ: IZMEĐU POLITIČKIH IDEOLOGIJA I PORNOGRAFIJE - studijska izložba (28.11.2018.-24.2.2019.)

    autor izložbe: Frano Dulibić

    kustosica izložbe: Radmila Iva Janković

    vizualni identitet izložbe: Igor Kuduz - D72

    http://www.msu.hr

    MGLC, Ljubljana

    MILTON GLASER (1929, New York): PLAKATI / POSTERS - razstava (23.11.2018.-3.3.2019.)

    http://www.mglc-lj.si

    SANU, Beograd

    MARKO ČELEBONOVIĆ (1902-1986) - izložba (9.11.2018.-30.1.2019.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica

    ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA „MIHAJLO PUPIN“ - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (9.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe: Ivan Stanić, kustos Muzeja nauke i tehnike - Beograd

    organizacija: Gradski muzej Subotica i Muzej nauke i tehnike - Beograd

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    http://www.muzejnt.rs

    Muzej suvremene umjetnosti, Skopje, Samoilova bb, Skopje

    JANE ČALOVSKI i HRISTINA IVANOSKA: EPILOG (OBLIK RASPRAVE) - izložba (10.11.-11.2.2019.)

    kustosica: Branka Benčić

    organizacija: Muzej suvremene umjetnosti Skopje, Apoteka - Prostor za suvremenu umjetnost (Vodnjan), Tihomir Milovac, MSU - Muzej suvremene umjetnosti Zagreb, Nomad Zagreb, Press to Exit Project Space Skopje

    www.facebook.com/ApotekaProstorZaSuvremenuUmjetnost

    http://www.msu.mk

    Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana

    DRAGO TRŠAR: MONUMENT - EROTIČNA SKULPTURA (22.11.2018.-20.1.2019.)

    kustos: dr. Sarival Sosič

    https://mgml.si

    Galerija Nova, Nikole Tesle 7, Zagreb

    ŽELIMIR ŽILNIK - GRAĐANI IZ SJENE - izložba (22.11.2018.-2.2.2019.)

    www.zilnikzelimir.net

    kustosice: kolektiv Što, kako i za koga / WHW

    https://www.facebook.com/galerijanova

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Ljubljana

    MESTA TRAJNOSTI. PAVILJONI, MANIFESTI IN KRIPTE - razstava (15.11.2018.-17.2.2019.)

    Umetniki in kolektivi

    Kolektivne akcije / Collective Actions (Andrej Monastirski / Andrei Monastyrski)
    ČIPke (Kikimore, Sara Šabjan, Mojca Založnik)

    Walter de Maria

    EXAT 51 (Ivan Picelj, Zvonimir Radić, Božidar Rašica, Vjenceslav Richter, Aleksandar Srnec)

    György Galántai v sodelovanju z / with the participation of Julia Klaniczay and Guglielmo Achille Cavellini

    Gorgona

    Grupa šestorice avtorjev / Group of Six Artists (Boris Demur, Željko Jerman, Vlado Martek, Mladen Stilinović, Sven Stilinović)

    Janez Janša, Janez Janša, Janez Janša

    Jarosław Kozłowski

    Neue Slowenische Kunst (IRWIN, Laibach, Gledališče sester Scipion Nasice / Scipion Nasice Sisters Theatre, Novi kolektivizem / New Collectivism)

    [Nove] Tendence / [New] Tendecies (Marc Adrian, Giovanni Antonio Costa, artist group Gruppo N, Gianni Colombo, artist group Gruppo T, Compos 68, Charles Csury, Juraj Dobrović, Willam Allan Fetter, Hiroshi KawanoManfred Mohr, François Morellet, artist group GRAV, Frieder Nake, Ivan Picelj, Vjenceslav Richter, Manfred Robert Schroeder, Zdeněk Sýkora, Goran Trbuljak, Edvard Zajec)

    Skupina OHO / OHO Group (Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Marko Sančanin Đurovski

    Mladen Stilinović

    Razgradnja umetnosti – ponovno  / The Unmaking of Art – Revisited

    Jiří Valoch

    Josip Vaništa

    Westeast​

    Franci Zagoričnik

    Vadim Zaharov

    kustosinja: Zdenka Badovinac

    kustosinja asistentka: Ana Mizerit

    postavitev in izbor del za [Nove] tendence: Darko Fritz

    izbor del za Grupo šestorice avtorjev: Branka Stipančić 

    razstavna instalacija: Azra Akšamija - Oblikovanje razstavnih konstrukcij

    http://www.mg-lj.si

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    STRADANJE I OPSTAJANJE 1918-2018: NEUNIŠTIVI MUZEJ - izložba (15.11.2018.-31.1.2019.) povodom obeležavanja stogodišnjice primirja u Prvom svetskom ratu

    https://etnografskimuzej.rs

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Krešimirova 26c, Rijeka

    Risk Change: BIJEG / ESCAPE - medjunarodna grupna zložba (16.11.2918.-25.1.2019.)

    umjetnici: Manon Avram & Pierre Audouard, Pavlica Bajsić Brazzoduro & Dino Brazzoduro, Nisrine Boukhari, Lana Čmajčanin, Tomislav Čeranić, Aleksandar Garbin, Ibro Hasanović, Siniša Labrović, Lukas Marxt & Jakub Vrba, Nika Oblak & Primož Novak, Alicja Rogalska, Sara Salamon & Hrvoje Spudić, Tao G. Vrhovec Sambolec

    http://www.mmsu.hr

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    KRAJ VELIKOG RATA 1917-1918 - reprezentativna izložba (12.11.2018.-13.11.2019.)

    autori izložbe: dr Dušica Bojić, Nebojša Damnjanović, Tijana Jovanović Češka i dr Andrej Vujnović

    autori koncepta i producent izložbe: Marko Savić i Stanislav Staša Tomić

    autor interaktivnih instalacija: Marko Todorović

    dizajneri izložbe: Saša Ivanović i Izabela Martinov Tomović

    saradnici u realizaciji: Boško Ljubojević, Štefica Radmanović, Ana Ćuk Dragomirović, Vesna Dragović Pop-Lazić, Katarina Mitrović, Aleksandra Kolaković  i Iva Jotić Lubura

    http://imus.org.rs

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    NIKOLA REISER: SENZIBILNI POETA SLIKARSTVA - retrospektivna izložba (8.11.2018.-3.2.2019.)

    kustosica izložbe: Danijela Marković

    autori tekstova: Akademik Tonko Maroević, Iva Körbler, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    ČAROBNA MILENA - izložba Milene Pavlović Barili (7.11.2019.-31.3.2019.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    Dan muzeja primenjene umetnosti Beograd

    KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU

    konzervacija: Milan Andrić

    grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko

    arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić

    muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov

    http://mpu.rs

    UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor

    TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)

    http://www.ugm.si

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)

    http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija

    Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd

    POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-26.1.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda

    autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

Video
25.12.2018 | 18:27

VOĐENJE: Ilija Šoškić - Akcione forme

Vođenje kroz izložbu Ilije ŠoškićaAkcione forme” koja je održana istovremeno u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom