-
- 10:00 Arsenije Teodorović i srpska crkva u Budimu, NS
-
Galerija Matice srpske, Novi Sad
170 godina Galerije Matice srpske
ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)
- 12:00 Smrt Karađorđa Petrovića, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
SMRT KARAĐORĐA PETROVIĆA - izložba (30.11.2017.-31.8.2018.), povodom dvestote godišnjice od ubistva vožda Karađorđa
autori izložbe: Vladimir Merenik, Boško Ljubojević, Nebojša Damnjanović, Borislav Korica
dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović
Svake subote u 13 časova stručno vođenje kroz postavku za individualne posetioce
- 09:00 Đorđe Stanojević - čovek koji je osvetlio Srbiju, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
ĐORĐE STANOJEVIĆ - ČOVEK KOJI JE OSVETLIO SRBIJU - izložba (12.1.-30.9.2018.)
realizacija: Istorijski muzej Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku JP Elektroprivreda Srbije
- 10:00 Švicarija: skupnost, umetnost in narava, LJ
-
Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)
NIKA AUTOR
STOJAN BATIČ
DRAGICA ČADEŽ
JURE DETELA
META GRGUREVIČ
FRANCE GRUDEN
SERGEJ KAPUS
JANEZ LENASSI
KAREL PLEMENITAŠ
KAREL PUTRIH
DRAGO TRŠAR
DUŠAN TRŠAR
LUJO VODOPIVEC
BILAL YILMAZ
avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec
- 09:00 Srbija 19 godina od 1999 - I dok su bombe padale, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
SRBIJA 19 GODINA OD 1999 - I DOK SU BOMBE PADALE - izložba (23.3.- 11.6.2018.), povodom obeležavanja devetnaest godina od NATO agresije na SR Jugoslaviju
autori izložbe: Tijana Jovanović Češka i dr Dušica Bojić
umetnice/ci: Bilјana Willimon i Vladimir Veličković
dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović
- 10:00 Valovi: 50 let umetniškega delovanja Milenka Matanoviča, LJ
-
+MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana
VALOVI: 50 LET UMETNIŠKEGA DELOVANJA MILENKA MATANOVIČA (1947, Ljubljana) - razstava (29.3.-24.6.2018.)
kustos razstave: Igor Španjol
- 10:00 Vlasta Zorko, MB
-
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor
VLASTA ZORKO - retrospektiva (30.3.-3.6.2018.)
kustosinja razstave: Breda Kolar Sluga
- 12:00 NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti, BG
-
Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd
NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti - izložba (30.3.-18.6.2018.)
umetnici: Jin-Đu Čen (Tajvan), Džejms T. Hong (SAD/Tajvan), Bedfejt VR [Šon Gledvel (Australija/Velika Britanija) i Leo Fejber (Australija)], Dejan Grba (Srbija), Džonatan Haris (SAD), Greg Hohmat (SAD), Ron Hat (SAD), Nikola Megre (Francuska), Brendan Hauel (SAD), Keli Mark (Kanada), Julijan Palač (Austrija), Aleksander Šelov (Nemačka), Sintfarm [Vladimir Todorović (Singapur) i Andreas Šlegel (Singapur)]
autori izložbe: Dejan Grba (Srbija), Ana Novakov (SAD), Ivon Senuf (Španija), članovi međunarodnog konzorcijuma kustosa i umetnika Provisional Art Spaces [PAS]
- 12:00 Luis Kamaćo, BG
-
Institut Servantes, Čika-Ljubina 19, Beograd
LUIS KAMAĆO (Španija): GRAN VIA. ODJECI GRADA - izložba fotografija (3.4.-20.6.2018.)
- 11:00 Formula čula, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
FORMULA ČULA - izložba djela iz Zbirke marginalne umjetnosti i zbirki MSU-a (6.4.-15.9.2018.)
kustosica izložbe: Daniela Bilopavlović Bedenik
- 12:00 Ana Milenković, BG
-
Galerija Novembar, Kursulina 22, Beograd
ANA MILENKOVIĆ: BOGOVI SU PALI NA TEME - izložba (10.4.-3.6.2018.)
- 12:00 Priče, privremene, ZG
-
Galerija Nova, Teslina 7, Zagreb
PRIČE, PRIVREMENE - grupna izložba (11.4.-2.6.2018.)
Ana Dana Beroš i Matija Kralj - novi rad
Goran Dević: Buffet Željezara - dokumentarni film
Tonči Vladislavić, Lea Vene, Ivana Čuljak: Pričam ti priču ... iglom i koncem - projekt
organizacija: Galerije Nova i kustoski kolektiva WHW
- 11:00 Tomislav Gotovac, LJ
-
Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana
TOMISLAV GOTOVAC: NE SPRAŠUJTE, KAM GREMO / DON’T ASK WHERE WE’RE GOING - retrospektivna razstava (12.4.-10.6.2018.)
kustosinji: Ksenija Orelj & Nataša Šuković
- 11:00 Katarina Velika - carica svih Rusa, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
KATARINA VELIKA - CARICA SVIH RUSA - izložba iz Državnog muzeja Ermitaž iz St. Peterburga (12.4.-29.7.2018.)
kustosice izložbe: Natalia Bakhtareva, Iva Sudec Andreis, Danijela Marković
- 10:00 David Lynch, LJ
-
Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
DAVID LYNCH: OGENJ NA ODRU - razstava (13.4.-29.7.2018.)
kustos razstave: Božidar Zrinski
- 12:00 Đorđe Ivačković, BG
-
Galerija Rima, Pariska 8, Beograd
ĐORĐE IVAČKOVIĆ (1930-2012) 1961/1962 - izložba (13.4.-25.5.2018.)
- 12:00 Arhitektonska grupa MEČ, BG
-
Muzej savremene umetnosti Beograd/Legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Rodoljuba Čolakovića 2, Beograd
Arhitektonska grupa MEČ: MUSTAFA MUSIĆ, DEJAN EĆIMOVIĆ (1948-2002), MARJAN ČEHOVIN, STEVAN ŽUTIĆ, SLOBODAN MALDINI - retrospektivna izložba (13.4.-26.5.2018.)
kustos izložbe: Biljana Tomić
urednici knjige o grupi MEČ: Biljana Tomić i Zoran Erić
dizajner knjige: Andrej Dolinka
lektor knjige: Dušan Đorđević Mileusnić
tekstovi u knjizi: Biljana Tomić, Miško Šuvaković, Ljiljana Blagojević, Jurij Kobe, Nikola Polak
izložbu otvara: Ljiljana Blagojević
- 10:00 Vlasta Zorko, MB
-
UGM, Strossmayerjeva 6, Maribor
VLASTA ZORKO (1934, Maribor) - razstava del iz Zbirke UGM po izboru kiparke + brunch (14.4.-17.6.2018.)
- 09:00 All That We Have in Common, SK
-
Contemporary Art Museum of Macedonia, Самоилова бб, Skopje
ALL THAT WE HAVE IN COMMON / СÈ ШТО НИ Е ЗАЕДНИЧКО (18.4.-5.6.2018.)
куратори на проектот: Мира Гаќина и Јованка Попова
учесници: Ана Адамовиќ (Србија), Маја Бајевиќ (Босна и Херцеговина), Жанета Вангели (Македонија), Велимир Жерновски (Македонија), Христина Иваноска (Македонија), Славица Јанешлиева (Македонија), Ѓорѓе Јовановиќ (Македонија), Шејла Камериќ (Босна и Херцеговинa), Албан Муја (Косово), Ахмет Огут (Турција), Мариа Пападимитриу (Грција), Рената Пољак (Хрватска), Анри Сала (Албанија/Франција), Флака Халити (Косово), Ибро Хасановиќ (Босна и Херцеговина), Иштван Ист Хузјан (Словенија), Јане Чаловски (Македонија), Билјана Џурџевиќ (Србија)
- 10:00 Sjaj renesanse, NS
-
Muzej grada Novog Sada, Petrovaradin, Novi Sad
SJAJ RENESANSE - izložba (19.4.-15.6.2018.)
organizacija: Muzej grada Novog Sada, Italijanski institut za kulturu u Beogradu i King Studio Fausta Fornazarija
- 10:00 Pasteli Marka Čelebonovića, NS
-
Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad
PASTELI MARKA ČELEBONOVIĆA - izložba (19.4.-3.6.2018.)
autori izložbe: Aleksandra Tomić, Milica Orlović Čobanov
- 10:00 Punktumi: Zbirka inostrane umjetnosti MSURS, BL
-
Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka
PUNKTUMI: ZBIRKA INOSTRANE UMJETNOSTI MSURS - izložba (20.4.-30.8.2018.)
Oto Pine (Otto Piene), Ginter Iker (Günther Uecker) i Hajnc Mak (Heinz Mack) iz grupe ZERO, Fridensrajh Hundertvaser (Friedensreich Hundertwasser), Hans Hartung (Hans Hartung), Pjer Alešinski (Pierre Alechinsky), Stenli Vilijem Hajter (Stanley William Hayter), Žan Mesažije (Jean Messagier), Zao Vu-Ki (Zao Wou-Ki), Šoići Hasegava (Shōichi Hasegawa), Jase Tabući (Yasse Tabuchi), Antonino Virduco (Antonino Virduzzo)…
- 12:00 Natalija Šeruga Golob, MB
-
Lutkovno gledališče Maribor, Vojašniški trg 2a, Maribor
NATALIJA ŠERUGA GOLOB: SALVE REGINA - razstava (20.4.-2.6.2018.)
kustosinja razstave: Nataša Juvan
- 15:00 Prisotnosti, MB
-
Kibla, Maribor
Kibla Portal, Valvasorjeva 40, Maribor
PRISOTNOSTI - skupinska razstava akademske slikarke Metke Krašovec in umetnic in umetnikov - njenih študentov na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) v Ljubljani (20.4.-7.7.2018.)
Razstavljajo Metka Krašovec in umetniki (po abecednem redu): Karmen Bajec, Viktor Bernik, Saša Bezjak, Gigo de Brea, Andrej Brumen Čop, Mitja Ficko, Dušan Fišer, Marija Flegar, Milan Golob, Marko Jakše, Anja Jerčič Jakob, Barbara Jurkovšek, Jurij Kalan, Maja Kastelic, Aleksij Kobal, Robert Lozar, Izar Lunaček, Mojca Oblak, Rok Predin, Arjan Pregl, Irena Romih, Zvonka Simčič, Matic Sonnenwald, Natalija Šeruga, Katarina Toman Kracina, Petra Varl, Sebastijan Vojvoda, Marij Vrenko, Mojca Zlokarnik, Živa Žitnik
kuratorja razstave: Nina Jeza (KID Kibla) in Arne Brejc (Galerija Equrna)
- 10:00 14. Međunarodni bijenale umetnosti minijature, GM
-
Kulturni centar, Vojvode Milana Obrenovića 4, Gornji Milanovac
14. MEĐUNARODNI BIJENALE UMETNOSTI MINIJATURE - slikarstvo, grafika, skulptura, crtež, primenjena umetnost, fotografija, intermedija (21.4.-20.6.2018.)
organizacija: Kulturni centar Gornji Milanovac (Ustanova za kulturu, umetnost i vanškolsko obrazovanje)
- 11:00 Christian Romanowski, RI
-
Muzej moderne i suvremene umjetnosti/Mali salon, Korzo 24, Rijeka
CHRISTIAN ROMANOWSKI: ONO ME GLEDA - izložba (24.4.-27.5.2018.)
kustosi: Filip Beusan i Leonida Kovač
- 11:00 Stephan Lupino, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
STEPHAN LUPINO - izložba (25.4.-3.6.2018.)
autorica stručne koncepcije i kustosica: Jasmina Bavoljak
- 10:00 Rena Rädle i Vladan Jeremić, ZG
-
Park Stara Trešnjevka, Zagreb
RENA RÄDLE I VLADAN JEREMIĆ: TREŠNJEVAČKI MOTIVI - instalacija u javnom prostoru (pet objekata s grafikama) (26.4.-16.7.2018.)
- 10:00 Miloš Šobajić, NS
-
Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad
MILOŠ ŠOBAJIĆ (1945, Beograd): BEŽANJE I GUŠENJE - izložba (27.4.-25.5.2018.)
tekst: Slavko Timotijević
- 10:00 Maja Dragićević Roganović, PG
-
JU Muzeji i galerije, Marka Miljanova 4, Podgorica
MAJA DRAGIĆEVIĆ ROGANOVIĆ: FOTOGRAFI NA CRNOGORSKOM DVORU - izložba (27.4.-25.5.2018.)
http://podgorica.me/2018/04/27/izlozba-fotografi-na-crnogorskom-dvoru-autora-maj...
- 10:00 Jožef Pehan, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
JOŽEF PEHAN - UMETNIK NA PREKRETNICI VEKOVA - izložba dela iz fonda Gradskog muzeja u Vrbasu i kolekcije Mandić (27.4.-16.6.2018.)
organizacija: Narodni muzej Zrenjanin, Gradski muzej Vrbas
- 09:00 Ben Cain, VO
-
Apoteka, Trgovačka/Merceria 22, Vodnjan
BEN CAIN: SMALL SUBJECT FACTORY - izložba (28.4.-3.6.2018.)
http://www.supplementgallery.co.uk/artists/ben_cain
www.facebook.com/ApotekaProstorZaSuvremenuUmjetnost
Apoteka obilježava 5 godina rada
- 10:00 Od ćelije do domena - evolucija života na Zemlji, BG
-
Muzeja nauke i tehnike - Beograd, Dobračina 51, Beograd
OD ĆELIJE DO DOMENA - EVOLUCIJA ŽIVOTA NA ZEMLJI - izložba posvećena naučnoj teoriji evolucije i savremenim otkrićima (3.5.-3.6.2018.)
organizacija: Muzej nauke i tehnike - Beograd, Srpsko evoluciono društvo i Prirodnjački muzej u Beogradu
- 10:00 Moć bilja, BG
-
SANU, Beograd
Galerija nauke i tehnike SANU, Đure Jakšića 2, Beograd
MOĆ BILJA - izložba povodom obeležavanja 70 godina Instituta za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić” (3-25.5.2018.)
- 10:00 Milutin Garašanin (1843-1898-2018), BG
-
SANU, Beograd
Biblioteka SANU (u vitrinama ispred čitaonice)
MILUTIN GARAŠANIN (1843-1898-2018) - izložba (3-25.5.2018.)
- 11:00 Majska izložba grafike beogradskog kruga, BG
-
Grafički kolektiv, Obilićev venac 27, Beograd
MAJSKA IZLOŽBA GRAFIKE BEOGRADSKOG KRUGA (3-24.5.2018.) i dodela nagrade Veliki pečat Grafičkog kolektiva
- 10:00 Upute za gledanje - Što bi tijelo htjelo, RI
-
Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Krešimirova 26c, Rijeka (70. rodjendan)
UPUTE ZA GLEDANJE - ŠTO BI TIJELO HTJELO? - izložba (4.5.-1.7.2018.)
Umjetnici: Getulio Alviani, Vojin Bakić, Alberto Biasi, Jakov Brdar, Ivan Čižmek, Tomislav Ćurković, Vlasta Delimar, Boris Demur, Juraj Dobrović, Igor Eškinja, Ivan Faktor, Ivo Gattin, Nina Ivančić, Sanja Iveković, Olga Jančić, Željko Jerman, Marijan Jevšovar, Duje Jurić, Ivo Kalina, Željko Kipke, Ivan Kožarić, IRWIN, Julije Knifer, Vlado Kristl, Ferdinand Kulmer, Mirna Kutleša, Stevan Luketić, David Maljković, Marijan Molnar, Vlado Martek, Dalibor Martinis, Paula Muhr, Edo Murtić, Dan Oki, Hermann J. Painitz, Goran Petercol, Ivan Picelj, Božidar Rašica, Igor Rončević, Franc Rotar, Aleksandar Srnec, Damir Stojnić, Robert Šimrak, Miroslav Šutej, Nikola Ukić, Josip Vaništa, Victor Vasarely, Vilko Žiljak; Pozvani umjetnici: Marija Ančić, Tajči Čekada, Kata Mijatović, Ivana Pegan Baće, Davor Sanvincenti
kustosice: Vilma Bartolić, Ksenija Orelj, Sabina Salamon, Nataša Šuković
- 10:00 Anamarija Vartabedijan, BG
-
Biblioteka grada Beograda
ANAMARIJA VARTABEDIJAN (1974, Beograd): U POTRAZI ZA SVETIM ZNAKOM - izložba slika (4-24.5.2018.) i knjiga umetnika
- 12:00 Damjan Kovačević, BG
-
Galerija TransformArt, Svetog Save 8, Beograd
DAMJAN KOVAČEVIĆ (1983, u Bihać): OPSERVATORIJA DUHA - izložba (4-25.5.2018.)
organizacija: Galerija TransformArt, Beograd, Galerija Boris, Pariz
- 14:00 Vesna Pavlović, BG
-
Galerija Laufer, Svetozara Radića 4 (Savamala), Beograd
VESNA PAVLOVIĆ: SITES OF MEMORY - samostalna izložba (4.5.-18.6.2018.) i otvaranje galerije Laufer
- 10:00 Izbrala Vlasta Zorko, MB
-
UGM, Strossmayerjeva 6, Maribor
IZBRALA VLASTA ZORKO - druga postavitev del iz zbirke UGM po izboru kiparke (5.5.-17.6.2018.)
- 10:00 Sanja i Milan Radosavljević, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
SANJA RADOSAVLJEVIĆ (1971. godine u Negotin) i MILAN RADOSAVLJEVIĆ (1964, Negotin): DIGITALNI OTISCI NA PLATNU - izložba (7-28.5.2018.)
- 11:00 Tatjana Strugar, BG
-
Galerija Remont, Beograd
TATJANA STRUGAR: O VULGARNOM - izložba (7-25.5.2018.)
- video projekcije, crteži i fotografije -
Izložba O vulgarnom bavi se emocijama, strahom, željom, moći i nemoći, ženi kao drugom polu, tabuima. Osmišljena je da uputi na odnose kako u umetnosti tako i u životu pojedinca, umetnika prema društvenim očekivanjma, zahtevima, vrednostima, tj uklapanja u opšte prihvaćene norme društva.
- 10:00 Forma, primena, umetnost, BG
-
Muzej grada Beograda, Resavska 40b, Beograd
FORMA, PRIMENA, UMETNOST - izložba (8-26.5.2018.) Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu povodom 70 godina
postojanja
- 10:00 Drvene romaničke vratnice splitske katedrale, ST
-
Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split
DRVENE ROMANIČKE VRATNICE SPLITSKE KATEDRALE - ISTRAŽIVANJE, RESTAURIRANJE I ZAŠTITA - izložba (8.5.- 8.6.2018.) i međunarodni znanstveno-stručni skup
autorica konzervatorsko-restauratorskog programa i izložbe: Žana Matulić Bilač
znanstveni savjetnik: Joško Belamarić
suradnici na programu: Charles Indekeu, Franko Ćorić, Arsen Duplančić, Mladen Čulić, Smiljan Glušćević, Jasenka Govorčin, Jelena Trajković, Neli Ružić, Cristina Thieme
kustos: Branko Francheschi - 10:00 Anđela Micić, BG
-
Galerija NLB Banke, Bulevar Mihajla Pupina 165v, Novi Beograd
Figurae Feminae
ANĐELA MICIĆ (1992, Kragujevac) - prodajna izložba (8.5.-21.6.2018.)
- 11:00 Mice Poptsis, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
MICE POPTSIS - izložba skulptura (8-26.5.2018.)
- 11:00 Zavihajmo rokave, CE
-
Likovni salon Celje, Trg celjskih knezov 9, Celje
ZAVIHAJMO ROKAVE - razstava (8.5.-10.6.2018.)
umetniki in umetnice: Ana Čigon, Saša Spačal, Ida Hiršenfelder, Lenka Đorojević, Matej Stupica, Tomaž Furlan, IVAN (Iva Tratnik in Andreja Džakušič), Neža Knez, Polonca Lovšin, Sašo Sedlaček
kustosice: Vesna Bukovec (sodelavka Postaje DIVA pri SCCA-Ljubljana) in Maja Hodošček (kuratorka Centra sodobnih umetnosti Celje / Likovni salon)
- 12:00 Gordana Drinković, ST
-
Kapela sv. Arnira, Ulica kralja Tomislava, Split
GORDANA DRINKOVIĆ: SUZE OKRENUTE PREMA NEBU - izlozba (8.5.-6.6.2018.)
- 10:00 Mihael Milunović, KG
-
Galerija Rima, Branka Radičevića 20, Kragujevac
MIHAEL MILUNOVIĆ (1967, Beograd): SLIKE - izložba (9.5.-4.6.2018.)
- 10:00 63. Majski susreti, BG
-
Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd
63. MAJSKI SUSRETI - izložba slika (9.5.-11.6.2018.)
- 10:00 Usitnjavanje - priča o avanu, BG
-
Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd
USITNJAVANJE - PRIČA O AVANU - izložba (9.5.-4.6.2018.)
organizacija: Etnografski muzej u Beogradu, Muzej nauke i tehnike, Farmaceutski fakultet
- 10:00 Veljko Lalić, BG
-
Goethe institut/Galerij Menjačnica, Knez Mihailova 50, Beograd
VELJKO LALIĆ (1955): GRUPNI PORTRETI SNOVA / BEOGRADSKI MATRIKS / 1:1, 1:10, 1:100, I… - izložba (10.5.-3.6.2018.)
- 10:00 Milan Miletić, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
Ciklus: Strip i ilustracija
MILAN MILETIĆ (Gornji Milanovac): KONJANICI - izložba stripa i ilustracije (10-24.5.2018.)
- 10:00 Sanja Iveković, ZG
-
HDD galerija, Boškovićeva 18, Zagreb
SANJA IVEKOVIĆ: DVOSTRUKI ŽIVOT: DIZAJN, UMJETNOST, AKTIVIZAM - izložba (10.5.-1.6.2018.)
kustosi izložbe: Marko Golub i Dejan Kršić
- 10:00 Sv Spiridon - zaboravljeni čudotvorac, NS
-
Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad
SV SPIRIDON - ZABORAVLJENI ČUDOTVORAC - izložba (10.5.-10.7.2018.)
autori: Suzana Milovanović, muzejska savetnica, istoričarka i Aleksandar Petijević, muzejski savetnik, etnolog
- 10:00 Savremena crnogorska likovna umetnost, NI
-
Oficirski dom, Orlovića Pavla 28a, Niš
SAVREMENA CRNOGORSKA LIKOVNA UMETNOST - izložba (10-30.5.2018.)
autorka izložbe: Maja Dedić, kustoskinja Centra savremene umjetnosti Crne Gore iz Podgorice
umetnici/ce: Bojana Bogavac, Tijana Dujović Liščević, Nada Kažić, Biljana Keković, Ljiljana Kolundžić, Tijana Gordić, Nataša Đuranović, Vladimir Đuranović, Nataša Đuović, Milena Mijović Durutović, Ratko Odalović, Jelena Pavićević, Ivanka Vana Prelević, Adin Rastoder, Željko Reljić, Maja Šofranac, Nenad Šoškić, Ivana Tiodorović, Ivana Tiodorović, Vlatka Vujošević, Vukčević Nina
- 10:00 Mediji su u vazduhu, pod zemljom, nad vodom, u vatri, NS
-
Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad
MEDIJI SU U VAZDUHU, POD ZEMLJOM, NAD VODOM, U VATRI - izložba (10.5.-3.6.2018.)
umetnici: ANNA DOT (Esp), REGINA DE MIGUEL (Esp), VAHIDA RAMUJKIĆ (Ser), KOMŠILUK IZ DETELINARE / DETELINARA'S NEIGHBORS (Ser), KUDA.ORG (Ser) & MIREIA SALLARÈS (Esp), KATARINA ŠEVIĆ (Ser/Hu), LEA VIDAKOVIĆ (Ser)
kustosi: Núria Solé Bardalet, Oriol Fontdevila, Gordana Nikolić, Sanja Kojić Mladenov
produkcija: Muzej savremene umetnosti Vojvodine, u saradnji sa: Fundació Antoni Tàpies
- 11:00 Klaus Mertens, BG
-
Nacionalna galerija, Dositejeva 1, Beograd
KLAUS MERTENS - izložba drvoreza i objekata (10-24.5.2018.)
- 12:00 1. Rijeka mini art 2017 - nagrađeni autori
-
Galerija Juraj Klović, Verdijeva 19b, Rijeka
1. međunarodni salon umjetnosti minijature, RIJEKA MINI ART 2017. - izložba nagrađenih autora (10-24.5.2018.)
Nagradu u vidu priznanja i izložbe dobili su sljedeći autori:
Josip Mijić, Hrvatska - za kiparstvo i dobitnik Grand prixa
Žarko Vučković, Srbija - za crtež
Sara Matejčić, Hrvatska - za slikarstvo
Ana Radosavljević, Srbija - za grafiku
Iva Šarić, Hrvatska - za fotografiju
- 12:00 Fabricio Belomo, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Podroom, Trg republike 5
FABRICIO BELOMO (1982, Bari): MECCANICISMO / MEHANICIZAM - izložba (10-31.5.2018.)
kustos: Mario Margani
- 12:00 BINA 2018 u Kulturnom centru Beograda
-
Kulturni centar Beograda
Likovna galerija, Knez Mihailova 6
BINA 2018 u Kulturnom centru Beograda (10-31.5.2018.)
LISABON NASTUPA - izložba
koncept i organizacija: Lisabonski trijenale arhitekture, Portugal
učesnici: Studio aspa, Studio Barbas Lopes Architects, Studio can ran, Studio Miguel Marcelino, Studio PLCO Architects, Studio site specific, architecture
LISABON NASTUPA - film
režija: Pedro Kabelejra
scenario: Patrisija Portela
fotografija: Katarina Boteljo
NAGRADE I KONKURSI 2017-2018
urednik: DAB, BINA
- 12:00 1 na 1 Kustosi : Umetnici, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Artget (17. godina) Trg republike 5/I
Umetnički direktor Galerije Artget u 2018: Ivan Manojlović
1 NA 1 Kustosi : Umetnici (10-31.5.2018.)
IVAN MANOJLOVIĆ : NIKOLA RADIĆ LUCATI
JELENA MATIĆ : IVA KONTIĆ I MAJA MAKSIMOVIĆ
ANDREA PALAŠTI : SLOBODAN ŠUŠNJEVIĆ
ANA PANIĆ : ANDREJ ĐERKOVIĆ
SLAĐANA PETROVIĆ VARAGIĆ : STEFANA SAVIĆ
- 12:00 Žarko Aleksić, ZG
-
Galerija Miroslav Kraljević, Šubićeva 29, Zagreb
ŽARKO ALEKSIĆ (1985, Knjaževac): PLIVANJE PROTIV STRUJE SVIJESTI - izložba (10.5.-2.6.2018.) i performans
Žarko Aleksić: Brain Pictures - predavanje i predstavljanje umjetnikovog višegodišnjeg multidisciplinarnog istraživačkog projekta
- 08:00 diSTRUKTURA, SU
-
Savremena Galerija Subotica, Park Rajhl Ferenca 5, Subotica
diSTRUKTURA (Milan Bosnić i Milica Milićević): We are living in a beautiful wOURld - Austria - izložba (11.5.-11.6.2018.)
kustosica: Nela Tonković
organizacija: Savremena Galerija Subotica
- 10:00 Miroslav Munižaba, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
MIROSLAV MUNIŽABA (1949, Sremska Mitrovica) - izložba (11-24.5.2018.) dobitnika druge nagrade Likovnog salona 30X30 za 2017. godinu
- 12:00 Razstava nominirancev Nagrade skupine OHO 2018, LJ
-
Center in Galerija P74, Trg Prekomorskih brigad 1, Ljubljana
Razstava nominirancev NAGRADE SKUPINE OHO 2018 (11-25.5.2018.) in razglasitev letošnjega zmagovalca
NANA WOLKE
ĐEJMI HADROVIĆ
DANILO MILOVANOVIĆ
NEŽA KNEZ
- 12:00 Goran Prodan i Vladimir Bugarin, LB
-
Lamparna, Labin
GORAN PRODAN I VLADIMIR BUGARIN: LAŽA FOTOMONTAŽA - retrospektivna izložba ilustracija - fotomontaža (11-24.5.2018.) objavljenih u posljednjih 10 godina u „La kosti“, popularnom satiričkom prilogu Glasa Istre
- 10:00 19. Bijenale studentske grafike Srbije, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
19. BIJENALE STUDENTSKE GRAFIKE SRBIJE (12-31.5.2018.)
Izlažu studenti i postdiplomci sa:
Fakulteta likovnih umetnosti iz Beograda
Fakulteta primenjenih umetnosti iz Beograda
Akademije umetnosti iz Novog Sada
Fakulteta umetnosti iz Niša
Fakulteta umetnosti iz Zvečana - Kosovska Mitrovica
Filološko-umetničkog fakulteta iz Kragujevca
Kraljevske akademije lepih umetnosti iz Antverpena, Belgija, gosti Bijenala
Nagrade Bijenala:
Jovana Jovanović, III godina, FLU Beograd
Milena Vasojević, IV godina, FPU Beograd
Nikola Garović, III godina, FILUM Kragujevac
Vidan Ristović, IV godina, FILUM Kragujevac
Ana Karolina Multas (Ana Karolina Multas), master, Kraljevska akademija lepih umetnosti iz Antverpen
Maarće Meert (Maartje Meert), master, Kraljevska akademija lepih umetnosti iz Antverpen
Pohvale:
Dragana Kovačević, IV godina, AU Novi Sad
Marko Zajić, III godina, AU Novi Sad
Vanja Pašić, IV godina, FULIM Kragujevac
žiri: Maja Simić, magistar likovnih umetnosti, grafičar (predsednica), Marija Backić, istoričar umetnosti, Viktor Mijatović, magistar likovnih umetnosti, grafičar
Nagrada Bijenala se sastoji u organizovanju samostalne izložbe nagrađenom autoru u Galeriji Doma kulture Studentski grad
- 10:00 Majska skupština 1848 - 170 godina posle, NS
-
Galerija Matice srpske, Novi Sad
Muzeji za 10
MAJSKA SKUPŠTINA 1848 - 170 GODINA POSLE - izložba (13.5.-1.9.2018.)
autorka izložbe: dr Snežana Mišić
- 08:00 Obnova srpske umetnosti posle 1950. godine, ZR
-
Savremena galerija Zrenjanin, Trg slobode 7, Zrenjanin
Muzeji za 10
OBNOVA SRPSKE UMETNOSTI POSLE 1950. GODINE: BEOGRADSKA GRUPA, GRUPA 57, UMETNICI IZVAN GRUPA - izložba radova iz zbirke Savremene galerije Zrenjanin (14.5.-6.7.2018.)
autor i kustos izložbe: Sunčica Lambić-Fenjčev
- 10:00 Vilmoš Harmoš Vili, NS
-
Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
VILMOŠ HARMOŠ VILI (1954, Novi Sad) - izložba crteža (14-25.5.2018.)
- 10:00 Žensko stvaralaštvo u arhitekturi i dizajnu: evropski i lokalni kontekst, BG
-
Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
ŽENSKO STVARALAŠTVO U ARHITEKTURI I DIZAJNU: EVROPSKI I LOKALNI KONTEKST - 3 izložbe (14.5.-2.6.2018.)
100 DELA | 100 ŽENA | 100 GODINA, Evropske žene u arhitekturi i dizajnu 1918-2018 (deo evropskog projekta MoMoWo)
MoMoWo - putujuća izložba fotografija sa međunarodnog konkursa na temu kuća i stanova žena dizajnera
NJEN KRUG - Žensko stvaralaštvo u arhitekturi XX veka u Srbiji i Crnoj Gori
autorke: Milena Zindović, Andrea Tamaš Dačić i Ivana Stanojeva
organizacija: Muzej primenjene umetnosti i Žensko arhitektonsko društvo ŽAD
- 10:00 Smederevo: grad i ljudi u umetnosti 20. veka, SD
-
Muzej u Smederevu, Omladinska 4, Smederevo
Muzeji za 10
SMEDEREVO: GRAD I LJUDI U UMETNOSTI 20. VEKA - izložba (14.5.-30.6.2018.)
autorka izložbe: mr Snežana Cvetković, visa kustoskina Muzejau Smederevu
- 14:00 Stijepo Brbora, BG
-
БартcелонаBelgrade Design District, 1 Sprat, lokal 96
STIJEPO BRBORA: GLORY HOLES - photography exhibition (14-26.5.2018.)
- 10:00 Bane Milenković, ST
-
Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split
BANE MILENKOVIĆ (1963, Novi Sad): SALON CIPELA - izložba (15.5.-3.6.2018.)
kustosica: Iva Körbler
- 10:00 Mihailo Petrović Alas, BG
-
SANU, Beograd
MIHAILO PETROVIĆ ALAS - izložba povodom 150 godina od rođenja Mihaila Petrovića Alasa (15.5.-22.6.2018.)
autori: Žarko Mijajlović, Marija Šegan Radonjić, Maja Novaković i Stevan Mićić
- 10:00 Aleksandar Bajunović, BG
-
Art galerija Gasto bara 20/44, Skadarska 40b, Beograd
Umetnička organizacija Linija
ALEKSANDAR BAJUNOVIĆ (1995, Šabac) izložba (15.5.-15.6.2018.)
- 10:00 Predrag Pedja Milosavljević, BG
-
Dvorska Galerija, Dragoslava Jovanovića 7, Beograd
PREDRAG PEDJA MILOSAVLJEVIĆ (1908-1989) - izložba (15-26.5.2018.) povodom 110.godišnjece njegovog rodjenja
- 10:00 Nesnovna kulturna dediščina Srbije, LJ
-
Slovenski etnografski muzej, Metelkova 2, Ljubljana
NESNOVNA KULTURNA DEDIŠČINA SRBIJE / NEMATERIJALNO KULTURNO NASLEĐE SRBIJE - izložba (15.5.-4.6.2018.) Centra za nematerijalno kulturno nasleđe Srbije pri Etnografskom muzeju u Beogradu
- 10:00 Tatjana Koraksić, BG
-
Fakultet likovnih umetnosti/Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija, Pariska 16, Beograd
TATJANA KORAKSIĆ (1963, Beograd): SEME / SEED ILI SEJANJE / SEEDING - izložba (15-29.5.2018.)
- 11:00 Fransoaz Emeneger i Kristian Hamašer, BG
-
Galerija Haos, Dositejeva 3, Beograd
FRANSOAZ EMENEGER (FRANÇOISE EMMENEGGER) i KRISTIAN HAMAŠER (CHRISIANE HAMACHER): LIMES - RAZGRANIČENJE - izložba skulptura i crteža u prostoru, na zidu galerije i papiru (15.5.-15.6.2018.)
- 12:00 Davor Gromilović, BG
-
Dom omladine Beograda
DAVOR GROMILOVIĆ (Sombor): UNTOLD TALES - izložba (15.5.-1.6.2018.)
- 12:00 Jovan I. Rakidžić, BG
-
Galerija 212, Vlajkoviceva 25, Beograd
JOVAN I. RAKIDŽIĆ (1944, Dobrica): Sve se u prirodi može svesti na … KRAJ - izložba (15-29.5.2018.)
- 12:00 Voranc Kumar, LJ
-
Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana
16. leto Šole za kuratorske prakse in kritiško pisanje: Svet umetnosti
VORANC KUMAR: NEKAJ MINUT KASNEJE - razstava (15.5.-7.6.2018.)
kurator in kuratorke: Urška Aplinc, Maja Burja, Anja Guid, Ajda Ana Kocutar, Iza Pevec, Adrijan Praznik
mentori: Alenka Gregorič, Miran Mohar
- 10:00 Ignasi Aballí, ST
-
Palača Milesi | Galerija umjetnina | Galerija Kula, Split
IGNASI ABALLÍ (Barcelona, 1958): EXHIBITION CONTINUES - izložba (16.5.-16.6.2018.)
kustos izložbe: Duje Mrduljaš
organizacija: Galerija umjetnina u suradnji s Galerijom Kula i Zavodom HAZU
- 10:00 Japanizam u Banatu: 1869-1969, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
Muzeji za 10
JAPANIZAM U BANATU: 1869-1969 - izložba (16.5.-21.6.2018.)
autor izložbe i pratećeg kataloga: Dejan Vorgić, kustos - istoričar umetnosti zrenjaninskog muzeja
- 10:00 Eugen Borkovsky, UM
-
MMC galerija Grada Umaga, Trg Marije i Line, Umag
EUGEN BORKOVSKY: TRAGOVI - samostalna izložba (16.5.-7.6.2018.)
- 10:00 120 godina od rođenja Desanke Maksimović, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
Hol Biblioteke
SREĆA JE LEPA SAMO DOK SE ČEKA (STO DVADESET GODINA OD ROĐENJA DESANKE MAKSIMOVIĆ) - izložba knjiga (16-31.5.2018.)
autor izložbe: Rastko Marković
- 10:00 Olivera Milunović, BG
-
Galerija Singidunum, Knez Mihailova 40, Beograd
OLIVERA MILUNOVIĆ: SVILENA LEPOTA ĆIRILICE - izložba povodom Dana slovenske pismenosti (16-25.5.2018.)
- 10:00 Inovativni finski dizajn, SO
-
Kulturni centar Laza Kostić, Sombor
INOVATIVNI FINSKI DIZAJN - izložba (16-26.5.2018.)
Izložbu će otvoriti Perti Ikonen, ambasador Finske u Srbiji
organizacija: Kulturni centar Laza Kostić Sombor, u sardnji sa ambasadom Finske
- 08:00 Presecanje medija, SU
-
Savremena Galerija Subotica, Park Rajhl Ferenca 5, Subotica
PRESECANJE MEDIJA - izložba (17.5.-20.7.2018.)
umetnici/ce: KSENIJA KOVAČEVIĆ, KORINA GUBIK, LASLO ANTAL, IVANA MARIĆ, KONSTANTIN STEFANOVIĆ, LEONID PILIPOVIĆ
autor izložbe: Miroslav Jovančić, kustos SGSU
- 09:30 Ivonna Thein, NI
-
Galerija Art 55, Ćirila i Metodija 17a, Niš
IVONNA THEIN (Nemačka): BODY OPTIONS - izložba (17.5.-6.6.2018.)
Izložbu će otvoriti prof. Branimir Karanović
- 10:00 Milija Glišić, BG
-
Galerija '73, Beograd
MILIJA GLIŠIĆ (1932, Riljac) - retrospektivna izložba skulptura (17-29.5.2018.)
- 10:00 Mikan Aničić, BG
-
Galerija RTS, Takovska 10, Beograd
MIKAN ANIČIĆ (Srbija/Francuska): DVORSKI PORTRETI BEZ KRALJA - izložba slika (17.5.-17.6.2018.)
govore: Nikola Kusovac, član Saveta za likovno stvaralaštvo RTS, filozof Dragoljub Kojčić, istoričar umetnosti Maja Živanović i autor
- 10:00 Karađorđeva - Mozaik, BG
-
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd
KARAĐORĐEVA - MOZAIK - izložba izabranih radova studenata druge i treće godine odseka Primenjeno slikarstvo i studenata treće i četvrte godine odseka Konzervacija i restauracija FPU izvedenih na predmetima Osnove zidnog slikarstva i Osnove monumetalnog slikarstva tokom školske 2016. i 2017. godine (17-28.5.2018.)
- 10:00 Poklon - zbirka Olge Vujadinović Blažek (1936-2015), KŠ
-
Umetnička galerija Kruševac, Majke Jugovića 12, Kruševac
Muzeji za 10
POKLON - ZBIRKA OLGE VUJADINOVIĆ BLAŽEK (1936-2015) - izložba (17.5.-30.6.2018.)
autorka izložbe: Biljana Grković
- 10:00 Nenad Raca, BG
-
Mala galerija ULUPUDS-a, Uzun Mirkova 12, Beograd
NENAD RACA (1955, Zagreb): NAKIT - izložba (17-24.5.2018.)
- 12:00 Umetnička kolaborativna grupa Dim Tim, BG
-
Galerija Zvono, Beograd
Umetnička kolaborativna grupa Dim Tim: KA UTOPIJI - XII samostalna izložba (17.5.-1.6.2018.)
- 10:00 26. Međunarodni salon urbanizma, SO
-
Kulturni centar Laza Kostić, Sombor
26. MEĐUNARODNI SALON URBANIZMA (Niš, 2017.) - izložba (18-25.5.2018.)
- 10:00 Biti drugi - 60 godina Radio Beograda 2, BG
-
Radio Beograd/Kamena sala, Hilandarska 2, Beograd
BITI DRUGI - 60 GODINA RADIO BEOGRADA 2 - izložba (18.5.-7.10.2018.)
- 10:00 Ipak, pohvala ruci, BG
-
Etnografski muzej u Beogradu/Manakova kuća, Gavrila Principa 5, Beograd
IPAK, POHVALA RUCI - izložba (18-31.5.2018.)
umetnici: Zaim Balović-Zadža, Ljiljana Gavrilović, Mario Ukmar-Tedi
kustosi izložbe: Saša Srećković i Branka Ivanić
Izložbu prate i radionice:
Izrada unikatnog nakita (Mario Ukmar-Tedi)
Od babe do devojke - restauracija manjih predmeta (Zaim Balović-Zadža)
Izrada minijaturnih kućica od glinamola (Bojana Ban, akad. slikar)
- 10:00 Ivan Čižmek, ZG
-
Društvo arhitekata Zagreba, Trg bana Josipa Jelačića 3/I, Zagreb
IVAN ČIŽMEK: GRAD GORGONE, APROPRIJACIJA U 99 SLIKA - izložba (18-26.5.2018.)
organizacija: Hrvatski muzej arhitekture HAZU i Društvo arhitekata Zagreba
https://www.facebook.com/events/361396341013858/
http://info.hazu.hr/hr/o-akademiji/jedinice/hrvatski_muzej_arhitekture
- 10:00 Mladi kipari Zagreba, SE
-
Galerija Oblok Knjižnice Sesvete, Trg D.Domjanića 6, Sesvete
MLADI KIPARI ZAGREBA: 4 - izložba (18-25.5.2018.)
IVAN ČUJA
LUKA KREŠIMIR STIPIĆ
IVAN NESTIĆ
ADRIAN MAROK
https://www.facebook.com/MKZ-Mladi-kipari-Zagreba-903860819758130
- 10:00 Rozemari Trokel, CT
-
Galerija Miodrag Dado Đurić, Balšića pazar bb, Cetinje
ROZEMARI TROKEL (1952) - putujuća izložba Instituta za odnose sa inostranstvom iz Štutgarta (ifa) (17.5.-10.7.2018.)
- 10:00 33. Likovna kolonija grafike grada Smedereva 2017, GR
-
Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka
33. LIKOVNA KOLONIJA GRAFIKE GRADA SMEDEREVA 2017. godine - grupna izložba (18-29.5.2018.)
učesnici: Marija Sibinović (Beograd), Jana Danilović (Užice), Jelena Damnjanović (Šabac), Marijana Janković (Ivanjica), Dajana Jekić (Banja Luka), Bojana Mihajlović (Banja Luka), Rumen Rajkov (Haskovo, Bugarska), Georgi Kanarov (Trnovo, Bugarska)
gosti: Mika Lovre (Beograd), Bojan Bikić (Beograd), David Vartabedijan (Beograd)
- 11:00 Parallel, MB
-
Umetnostna galerija Maribor/Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor
PARALLEL ǀ Redko nedolžno, nikoli preprosto - razstava (18.5.-16.6.2018.)
sodelujoči umetniki: Joséphine Desmenez (Francija), Philipp Meuser (Nemčija), Livia Sperandio (Italija), Nita Vera (Finska)
kustosinja razstave: Maria Faarinen (Finska)
- 11:00 Ignasi Aballi, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
IGNASI ABALLI (1958, Barcelona): EXHIBITION CONTINUES - izložba (18.5.-15.6.2018.)
kustosica: Martina Munivrana
- 12:00 Višnja Petrović, BG
-
Galerija Lucida, Čika Ljubina 11, Beograd
VIŠNJA PETROVIĆ (1960, Novi Sad): BELEŠKE O KATASTROFAMA - izložba (18-30.5.2018.)
- 17:00 Milica Krstić, BG
-
Art-kafe galerija Beti Ford, Zetska 2, Beograd
Umetnikov otisak
MILICA KRSTIĆ (Pančevo): POKRETI - izložba fotografija (18-26.5.2018.)
- 09:00 Rodjenje humanoidne robotike, ŠA
-
Narodni muzej Šabac, Masarikova 13, Šabac
RODJENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE - izložba (19.5.-11.6.2018.), povodom 50 godina Centra za robotiku Instituta „Mihajlo Pupin“
- 10:00 Giorgio Morandi, SO
-
Kulturni centar Laza Kostić, Sombor
GIORGIO MORANDI (1890-1964, Bolonja) - izložba (19.5.-7.6.2018.) reprodukcija Morandijevih akvarela 50 acquarelli di Giorgio Morandi koje je 1974. publikovao Zurlini Valerio
autor izložbe: Živa Škodlar Vujić
organizacija: Kulturni centar Laza Kostić Sombor u saradnji sa Visconti Fine Art Gallery iz Ljubljane
- 10:00 Secesija - sloboda stvaranja, BG
-
Muzej Jovana Cvijića/Galerija Karst, Jelena Ćetković 5, Beograd
SECESIJA - SLOBODA STVARANJA - izložba fotografija detalja u arhitekturi beogradske secesije (19.5.-10.2018.)
autori: Danko Strahinić, Lana Milanović, Sandra Sević, Milica Jović, Milinko Radosavljević, Dragan Cerović, Irina Brajović, Dunja Marić, Miloš Jurišić, Branko Šekerović, Sofija Bjegović, Miloš Stojanović, Duško Vukić, Lidija Franović, Jovana Kuzmanović, Sofija Ivanović, Sonja Jankov, Milica Macanović, Angelina Bartula, Milorad Stokin, Sanja Ratković, Marija Spasojević, Roberto Konte (Italija)
autorke izložbe i kataloga: Majda Sikošek i ma Angelina Banković
dizajn: Braća Burazeri i Bodin Jovanović
organizacija: Muzej grada Beograda i Klub Lepota života
- 10:00 Gustav Klimt - Preteča moderne, NI
-
Univerzitetska biblioteka Nikola Tesla, Kej Mike Paligorića 2, Niš
GUSTAV KLIMT - PRETEČA MODERNE - izložba (19-27.5.2018.)
- 10:00 150 godina bečke ulice Ringštrase, NM
-
Muzej Kotarka, Maršala Tita 105, Novo Miloševo
150 GODINA BEČKE ULICE RINGŠTRASE - OD POČETKA RADOVA DO DANAS - izložba (19.5.-30.6.2018.)
- 12:00 Oaza, BG
-
Gelerija Blatobran, Gospodar Jevremova 38, Beograd
OAZA - izložba vaza srpskih umetnik/keramičara (19-27.5.2018.)
- 12:00 Gustav Klimt - Preteča moderne, TI
-
Srednja Tehnička škola Mileva Marić, Glavna 7-9, Titel
GUSTAV KLIMT - PRETEČA MODERNE - izložba (19.5.-10.6.2018.)
- 17:00 Jubilej novosadskog Aero kluba 1923-2018, NS
-
Galerija La Vista, Mite Ružića 2, Novi Sad
JUBILEJ NOVOSADSKOG AERO KLUBA 1923-2018 - izložba (19.5.-2.6.2018.)
- 09:00 Marina Radulović, NI
-
Cafe galerija Paris Art, Mije Petrovića 4, Niš
MARINA RADULOVIĆ (1985, Niš): 5 MINUTA …ISPRED TEBE… - izložba kolaža (20-27.5.2018.)
- 11:00 Max Dereta, SB
-
Foto galerija Lang, Langova 15, Samobor
MAX DERETA (Nizozemska): CIRKUS MAKSIMUS - izložba fotografija (20.5.-17.6.2018.)
- 10:00 Korina Gubik, NS
-
Mali likovni salon, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
KORINA GUBIK (1987, Senta): TABU - izložba (21.5.-2.6.2018.)
- 12:00 Snežana Vujović Nikolić, BG
-
Kulturni centar Kuća kralja Petra I, Vase Pelagića 40, Beograd
SNEŽANA VUJOVIĆ NIKOLIĆ (1959, Beograd): OSVIT - izložba slika (21-26.5.2018.)
- 12:00 Dragana Maravić, NS
-
Dvorac Eđšeg Kulturnog centra Novog Sada, Antona Čehova 4, Novi Sad
DRAGANA MARAVIĆ - izložba slika (21-27.5.2018.)
- 16:00 Proširena fotografija, ZG
-
Galerija Spot, Čanićeva 6, Zagreb
Zaboravljeno nasljeđe - europska avangardna umjetnost na mreži / Forgotten Heritage - European Avant-garde Art Online
https://www.forgottenheritage.eu/artists
PROŠIRENA FOTOGRAFIJA - izložba u tri sukcesivna segmenta predstavlja radove pojedinih hrvatskih neoavangardnih umjetnika aktivnih od sredine 1960-ih nadalje (23.4.-1.6.2018.)
Medij fotografije i mogućnosti izraza - III tematski segment (21.5.-1.6.2018.)
Petar Dabac (1942)
Enes Midžić (1946)
Vlado Martek (1951)
kustosi: Sandra Križić Roban, Lana Lovrenčić, Jelena Pašić iz Ureda za fotografiju
- 08:00 Mia Maraković, ZG
-
KGZ/Galerija VN, Ilica 163a, Zagreb
MIA MARAKOVIĆ: TRANSPARENTNE GRANICE - izložba (22.5.-9.6.2018.)
- 10:00 Kosta Bunuševac i Vesna Milunović, BG
-
Galerija SULUJ, Beograd
KOSTA BUNUŠEVAC i VESNA MILUNOVIĆ: MAESTRI SLIKARSKIH ILUZIONIZAMA - zajednička izložba (22-31.5.2018.)
- 08:00 Život originala, BG
-
KomBank Art hol, Trg Politika 1, Beograd
ŽIVOT ORIGINALA - izložba o konzervaciji i restauraciji umetničkih dela Odseka konzervacija i restauracija Fakulteta primenjenih umetnosti (23.5.-10.6.2018.)
organizacija: KomBank Art hol i Fakultet primenjenih umetnosti
- 10:00 Ksenija Čerče, LJ
-
SCCA-Ljubljana
KSENIJA ČERČE (1969): NE - razstava (23-30.5.2018.)
- 10:00 5. NiFest 2018, NI
-
5. Međunarodni festival stripa NIFEST 2018 (24-27.5.2018.) Niš
24.5.
Paviljon u Tvrđavi
10.00-20.00 Sajam stripskih izdavača
14.30 Svečano otvaranje NIFESTA
15.00 Stripovanje: MURAN - JUČE, DANAS, SUTRA
učestvuje: Sabahudin Muranović Muran, stripski autor, ilustrator i karikaturista
16.00 Panel-diskusija: PISMENOST I JEZIK STRIPA
Galerija NKC-a
18.00 FAFNER: KROZ VEKOVE - izložba
Salon 77 u Tvrđavi
20.00 BOBAN SAVIĆ GETO: DOBRO DOŠLI U GETO 17 - izložba
25.5.
Paviljon u Tvrđavi
10.00-20.00 Sajam stripskih izdavača
12.00 OTVORENA STRIPSKA RADIONICA
učestvuje: Vladimir Vesović, stripski autor i pedagog
15.00 Stripovanje: PUTOVANJE KROZ ITINERER STRIPA SE NASTAVLJA...
učestvuje: Vladimir Topolovački, stripski istoričar
16.00 MAJSTORI CRTAJU ZA VAS - druženje sa stripskim autorima
16.30 Stripovanje: DUH DIŠE GDE HOĆE... EKSPANZIJA VERSKOG STRIPA
učestvuje: Zoran Stefanović, pisac i stripski teoretičar
18.00 Stripovanje: STRIP I ROKENROL - PLAČ IZA TAMNIH NAOČARA
19:00 Dodela festivalskih priznanja
Amfiteatar na Keju
20:30 Muzički program Rokenrol kaiš na stripskoj tabli
BOJAN M. ĐUKIĆ
DEKSTER
GOSPODIN PINOKIO
26.5.
Paviljon u Tvrđavi
10.00-20.00 Sajam stripskih izdavača
12:00 OTVORENA STRIPSKA RADIONICA
učestvuje: Vladimir Vesović, stripski autor i pedagog
14:00 Stripovanje: TRETMAN SRPSKIH STRIPSKIH FESTIVALA - STRIPSKE SLAMKE MEĐU VIHOROVE
učestvuju: Zoran Stefanović, pisac i stripski teoretičar, Nebojša Vesović, direktor Međunarodne strip konferencije Kragujevac, Zoran Nikolić, umetnički direktor Nifesta, Srđan Savić, direktor Nifesta
15:00 Stripovanje: PREDSTAVLJANJE NOVOSADSKE STRIP SCENE
učestvuje: Jovan Gvero, urednik SKCNS
15:30 Stripovanje: ZLATNA MUNJA - PRIČA O VELIKOM BLEKU
učestvuje: Gabrijele Ferero, urednik „Velikog Bleka“ u Italiji, Srđan Savić, direktor Nifesta, Milan Ilić, grafički urednik „Velikog Bleka“
16:30 Stripovanje: PREDEO CRTAN MITOVIMA
učestvuje: Petar Meseldžija, stripski autor, slikar i ilustrator
18.00 Stripovanje: SLOBODA 2018
učestvuju: Aleksa Gajić, stripski autor, Dejan Stojiljković, pisac i stripski scenarista, Dejan Najdanović Najda, vokalni solista, Igor Marković, urednik u „Sistem komiksu“
Amfiteatar na Keju
20:30 Muzički program Rokenrol kaiš na stripskoj tabli
MOKRI JAZZ
OPPOSITE WAY
REVOLUTION
27.5.
Paviljon u Tvrđavi
10.00-18.00 Sajam stripskih izdavača
- 10:00 Ivan Čižmek, ZG
-
Hrvatski muzej arhitekture (HAZU), Ivana Gorana Kovačića 37, Zagreb
IVAN ČIŽMEK: GRAD GORGONE, APROPRIJACIJA U 99 SLIKA - izložba (23.5.-20.6.2018.)
organizacija: Hrvatski muzej arhitekture HAZU i Društvo arhitekata Zagreba
https://www.facebook.com/events/361396341013858/
http://info.hazu.hr/hr/o-akademiji/jedinice/hrvatski_muzej_arhitekture
- 10:00 Milutin Obradović, BG
-
Galerija ULUS, Beograd
MILUTIN OBRADOVIĆ: OBIČAN MALECKI SVET - izložba (23-29.5.2018.)
- 10:30 Međunarodna naučna konferenciju o književnom delu Lasla Vegela, NS
-
Filozofski fakultet u Novom Sadu, Dr Zorana Đinđića 2, Novi Sad
MEĐUNARODNA NAUČNA KONFERENCIJU O KNJIŽEVNOM DELU LASLA VEGELA (24/25.5.2018.)
Pozdravna reč: Bora Babić i Ivana Živančević Sekeruš
Otvaranje konferencije: čitanje eseja Đerđa Konrada Pitaj, čitaj Lasla Vegela, nećeš se pokajati na srpskom i mađarskom jeziku
učestvuju: Vladislava Gordić Petković, Šandor Radnoti, Erika Bence, Vladimir Arsenić, Marko Špadijer, Miroslav Vujičić, Đorđe Krajišnik, Mile Stojić, Gordana Draganić Nonin, Aleksandra Đurić Bosnić, Slobodan Šnajder, Đerđ Horvat, Teofil Pančić
- 11:00 Godišnja skupština Srpske akademije nauka i umetnosti, BG
-
SANU, Beograd
REDOVNA GODIŠNJA SKUPŠTINA SRPSKE AKADEMIJE NAUKA I UMETNOSTI
- 11:00 13. BINA, BG
-
13. Beogradska internacionalna nedelja arhitekture - BINA (10-31.5.2018.)
- 11:30 7. Maj mesec matematike (M3), BG
-
7. MAJ MESEC MATEMATIKE (M3) (14-30.5.2018.)
organizacija: Centar za promociju nauke u saradnji sa Matematičkim institutom SANU
- 12:00 12. Svetlobna gverila, LJ
-
12. SVETLOBNA GVERILA: BARVE (11.5.-16.6.2018.) Ljubljana
Aleksandra Stratimirović (SE/RS) & Athanassios Danilof (GR), Yoko Seyama (DE/JP), Boštjan Čadež (SI), Kurt Laurenz Theinert (DE), Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, Maro Avrabou & Dimitri Xenakis (FR), Jaka Šimenc & Akaša Bojić & Luka Umek (SI), Marko Batista (SI), Matej Bizovičar (SI), Chaga Unsane Designs (SI), Bilal Yilmaz (TR), Metka Mikuletič & Nuša Jurkovič (SI), Mojca Zlokarnik (SI), Andreja Džakušić (SI) & Keiko Miyazaiki (SI/JP), Miran Kreš (SI), Marija Jenko (SI), Natan Esku (SI), Natalija Črnčec & Nina Šulin (SI), Erik Matrai (HU), Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (SI), Fakulteta za arhitekturo, Tina Mozetič (SI), udeleženci Laboratorija Svetlobne gverile
mentorji: MO:YA (AT) & Sašo Sedlaček, Damijan Kracina, Jaka Šimenc, Brane Ždralo, Luka Frelih
Galerija Vžigalica
12.00 YOKO SEYAMA: MELODY DOTS 14 - COLOUR / MELODIČNE TOČKE 14 - BARVA & SAIYAH #2 - instalaciji
12.00 ALEKSANDRA STRATIMIROVIĆ & ATHANASSIOS DANILOF: COLOUR WHEELS / BARVNI KROGI - objekti
12.00 BOŠTJAN ČADEŽ: KOLORAMA - instalacija
Trg Francoske revolucije
21.30 KURT LAURENZ THEINERT: MAGICAL COLOUR SPACE / ČAROBNI BARVNI PROSTOR - instalacija
Vrt ob Križevniški cerkvi
21.30 MARO AVRABOU & DIMITRI XENAKIS: GMO: GREEN MARVELLOUS OPULENCE / GSO: ČUDOVITO ZELENO OBILJE - objekti
Križanke
21.30 SREDNJA ŠOLA ZA OBLIKOVANJE IN FOTOGRAFIJO LJUBLJANA: DRUGI MI - objekti
Križevniška Soteska
21.30 JAKA ŠIMENC & AKAŠA BOJIĆ & LUKA UMEK: SVETLOBNA NIT - instalacija
Fasada ZRC SAZU, Gosposka ulica
21.30 MARKO BATISTA: BARVE V GIBANJU - interaktivna video projekcija
Soteska
21.30 MATEJ BIZOVIČAR: RIBOGUNCI - instalacija (11.5.-31.8.2018.)
Novi trg
21.30 A:PART: INTERKONEKTOR - interaktivni objekt
Zvezda park
21.30 BILAL YILMAZ: BUTTERFLY / METULJ - interaktivni objekt
Ploščad pri Cankarjevem domu
21.30 METKA MIKULETIČ & NUŠA JURKOVIČ: VZPOREDNI SVET - interaktivna projekcija
Glavna tržnica, fasada Mahrove hiše
21.30 MOJCA ZLOKARNIK: MESTO IN BARVA - video projekcija (11-25.5.2018.)
Palača Cukrarna
18.00 MARIJA JENKO: UPODOBITEV SVETLOBE - objekti
18.00 NATAN ESKU: PLANTASMA - objekti
18.00 KEIKO MIYAZAKI: DREAM CEMETERY / POKOPALIŠČE SANJ - objekt
18.00 NATALIJA R. ČRNČEC & NINA ŠULIN: SOBITI - instalacija
18.00 MIRAN KREŠ: Z - instalacija
18.00 ERIK MATRÁI: GLORY CONE / STOŽEC SLAVE - objekt
18.00 LABORATORIJ SVETLOBNE GVERILE - serija objektov & instalacij
18.00 ALUO (smer kiparstvo): ODSOTNOST JE (PRISOTNA) SEDANJOST - instalacija na fasadi palače Cukrarna
Pod Fabianijevim mostom ob Palači Cukrarna
21.30 ALUO (smer video in novi mediji): SLADKE BARVE / SWEET COLOURS - video projekcije (24/31.5.|7/16.6.2018.)
Različne lokacije po mestu
TINA MOZETIČ: ROGNIK - serija objektov
- 12:00 Ostrvo monstrum - golootočko trojstvo, BG
-
Biblioteka grada Beograda
Vuksan Knežević: OSTRVO MONSTRUM - GOLOOTOČKO TROJSTVO - predstavljanje knjige
izdavač: Službeni glasnik
govore: Dragoljub Kojčić, direktor i glavni urednik Zavoda za udžbenike, Milan Bjelogrlić, direktor Gradske biblioteke u Zrenjaninu, Petar V. Arbutina, direktor izdavačkog sektora Službenog glasnika i autor
- 12:00 Feministička rasprava o etici i politici dojenja, BG
-
Institut društvenih nauka, Kraljice Natalije 45/I, Beograd
FEMINISTIČKA RASPRAVA O ETICI I POLITICI DOJENJA - predavanje
predavač: dr Suzana Ignjatović
organizacija: Centar za bioetičke studije u saradnji sa UNESCO Katedrom za bioetiku za Evropu i Institutom društvenih nauka
- 12:00 19. Platforma.Hr 2018, ZG
-
19. PLATFORMA.HR 2018: SURADNJA (18-26.5.2018.) Zagreb
12.00-19.00 UPUH/PULS program: Futur II: izložbeno interaktivni postav
17.00 UPUH/PULS program: Autonomija plesu 007-017 - radionica
Ilica 54/Atelje Propadalo + Dvorište
19.30 Projekt TASKStudenti ALU/Novi Mediji - izložba
Ilica 8/Kupalište Diana
21.00 Projekt TASKStudenti Umjetničke Akademije iz Osijeka: Radni naslov: Puna vreća Taskova
- 12:00 Prekasno | Unutrašnjost, BG
-
Klub čitalaca Geopoetike/Kuća za čitanje, Kapetan Mišina 8, Beograd
Promocija dva romana:
Branka Krilović: PREKASNO
Mića Vujičić: UNUTRAŠNJOST
govire: Vladislav Bajac, direktor i glavni urednik Geopoetike i autorka Branka Krilović
- 13:00 Tvrđave na Dunavu, BG
-
Galerija RTS, Takovska 10, Beograd
TVRĐAVE NA DUNAVU - predstavljanje knjige
izdavači: Radio-televizija Srbije i IK Prometej
- 13:30 Svet digitalne umetnosti, NS
-
Američki kutak, Petra Drapšina 3, Novi Sad
Ciklus: Svet Digitalne Umetnosti
Video festival PROJEKTOR, Madrid
O festivalu i odabranim prikazanim radovima govori Andrej Tišma
- 14:00 Bonton, BG
-
Malo pozorište Duško Radović, Aberdareva 1, Beograd
Jasminka Petrović: BONTON (60 min) - pretpremijera predstave (11+)
dramatizacija: Mila Mašović Nikolić
režija: Isidora Goncić
kostim: Vladislava Joldžić
scena: Nađa Antić
muzika: Jovan Marić
igraju: Jovana Cvetković, Miloš Samolov, Ivana Adžić, Nikola Malbaša, Katarina Dimitrijević
- 14:00 Nesvrstani - Tjedan za ljude i umjetnost, ZG
-
Lauba - Kuća za ljude i umjetnost, Prilaz baruna Filipovića 23a, Zagreb
Umjetnička konvencija: NESVRSTANI - TJEDAN ZA LJUDE I UMJETNOST (22-27.5.2018.)
14:00-22:00 izlagačko prodajni program
14:00-20:00 live street art
16:00 Radionica likovne kritike
17:00 Radionica Street Fotografije
19:00 TKO NAM TO EDUCIRA LIKOVNE KRITIČARE? - okrugli stol
moderira: Krešimir Purgar
sudjeluju: Nataša Lah, Igor Loinjak, Ivana Meštrov, Vinko Srhoj19:00 Glazbeni program DJ Dino
21:30 Motovun Film Festival predstavlja:
Live cinema act
Ivane Sky i MrLee, Tuvalu Uživo - 15:30 Baletska škola Nacionalne fondacije za umetničku igru, BG
-
Nacionalna fondacija za umetničku igru, Kolarčeva 3/II, Beograd
BALETSKA ŠKOLA NACIONALNE FONDACIJE ZA UMETNIČKU IGRU - prezentacija rada svojih pedagoga i učenika
15.30-16.30 klasa Ivanke Lukateli
16.30-17.30 klasa Marije Janković
17.30-17.45 klasa Ane Pavlović
pauza
18.00 Kratka obraćanja, varijacije klasičnog repertoara
18.30 svečani koktel
- 16:30 Spring City Tour, OS
-
Građevinski Fakultet Osijek, Kralja Petra Svačića 1, Osijek
Tvrtke Wienerberger Hrvatska i Semmelrock Stein+Design: SPRING CITY TOUR - predavanja namijenjena arhitektima i inženjerima građevine
16:30-17:00 B. Trogrlić: PROJEKTIRANJE I PRORAČUN ZIDANIH ZGRADA
17:00-17:30 M. Petrlin: GLINA - PRIRODNA, MODERNA I ENERGETSKI UČINKOVITA
17:30-18:00 M. Vinski: BIM - UVOD, PROCESI, PRIMJENA
18:00-18:30 I. Filipović: OUTDOOR LIVING SOLUTIONS
18:30-19:30 Networking, domjenak
- 17:00 Transcedentalni film, BG
-
TRANSCEDENTALNI FILM (23/24.5.2018.)
17:00 REČ (DK 1955)
Ordet
ul. Henrik Malberg (Henrik Malberg), Emil Has Kristensen (Emil Hass Christensen)
r. Karl Teodor Drejer (Carl Th. Dreyer)
19:00 DNEVNIK SEOSKOG SVEŠTENIKA (FR 1951)
Journal d'un curé de campagne
ul. Klod Lajdu (Claude Laydu), Žan Rivejr (Jean Riveyre)
r. Rober Breson (Robert Bresson)
21:00 STRADANJE JOVANKE ORLEANKE (FR 1962)
Procès de Jeanne d'Arc
ul. Florens Karez (Florence Carrez), Žan-Klod Furno (Jean-Claude Fourneau)
r. Rober Breson (Robert Bresson)
- 17:00 11. Španski metar, BG
-
Dom omladine Beograda
11. ŠPANSKI METAR (16-30.5.2018.) Beograd
Ženski ugao
17:00 MARIJA MOLINER. ŠIRENJE REČI (Španija, 2017, 70 min) - dokumentarni film (specijalna projekcija)
režija: Vicki Kalavija
scenario: Vicki Kalavija
učestvuju: Aurora Egido, Karme Rijera, Karmen Ramon Moliner, Inmakulada de la Fuente, Hose Manuel Blekua, Luisa Gutjeres, Marija Antonija Martin Sorakino, Soledad Puertolas
https://www.youtube.com/watch?v=rllQNAATlZk
19.00 MIGEL I VILIJAM (Španija, 2007, 101 min) - romatnična drama / komedija
režija: Ines Paris
scenario: Ines Paris, prema priči Tirsa Kalera i Migela Anhela Gomesa
uloge: Elena Anaja, Huan Luis Galjardo, Vil Kemp, Đozep Marija Pou, Džeraldina Čaplina, Malena Alterio, Mirijam Đovaneli, Hose Luis Toriho
21:00 RIOT GIRLS: ŠPANJOLKE NA KRATKOM METRU
Oskar de Hulijan (Cortosfera)
Miss Wamba (2017, 17 min) - originalna drama Estefanije Kortes o emotivnom siromaštvu, sa fascinantnim dijalozima.
https://www.youtube.com/watch?v=1ypUnnJx-kI
Oaza / Oasis (2013, 16 min) - triler o društvenoj i individualnoj odgovornosti snimljen u Americi u režiji Karmen Himenes, čija se radnja dešava u na gradililštu u zgradi koja na kraju postaje jedan od protagonista zapleta.
https://www.youtube.com/watch?v=1bUIQHtqXpE
Waste / Desechos (2016, 16 min) - Laura Sistero (zajedno sa korediteljem Alehom Levisom) postavlja intigrantan eksperiment o pet mladih devojaka koje su spremne da se ubiju zbog jedne olovke - vrlo specifična verzija Kuće Bernarde Albe.
Sara u bekstvu / Sara a la fuga (2015, 15 min) - minuciozan i očajnički portret tinejdžerke koja očekuje posetu jednog oca Godoa u prihvatnom centru, u režiji Belen Funes.
- 18:00 NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti, BG
-
Muzej savremene umetnosti Beograd
Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd
NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti - izložba (30.3.-18.6.2018.)
umetnici: Jin-Đu Čen (Tajvan), Džejms T. Hong (SAD/Tajvan), Bedfejt VR [Šon Gledvel (Australija/Velika Britanija) i Leo Fejber (Australija)], Dejan Grba (Srbija), Džonatan Haris (SAD), Greg Hohmat (SAD), Ron Hat (SAD), Nikola Megre (Francuska), Brendan Hauel (SAD), Keli Mark (Kanada), Julijan Palač (Austrija), Aleksander Šelov (Nemačka), Sintfarm [Vladimir Todorović (Singapur) i Andreas Šlegel (Singapur)]
autori izložbe: Dejan Grba (Srbija), Ana Novakov (SAD), Ivon Senuf (Španija), članovi međunarodnog konzorcijuma kustosa i umetnika Provisional Art Spaces [PAS]
Razgovor o izložbi i prirodi digitalnih medija
učestvuju Tamara Vučenović, urednica emisije „Digitalne ikone“ na Radio Beogradu 2, Uroš Krčadinac, umetnik i predavač na odseku Digitalna umetnost Fakulteta za medije i komunikacije i Dejan Grba, kokustos izložbe, umetnik i profesor na odseku Novi mediji na Fakultetu likovnih umetnosti
moderator: Una Popović, kustos Salona Muzeja savremene umetnosti
- 18:00 Čila David, NS
-
Zavod za kulturu Vojvodine, Vojvode Putnika 2, Novi Sad
ČILA DAVID (Novi Sad): POMERANJA - razmišljanja kroz fotodiptihe - izložba (24.5.-3.6.2018.)
- 18:00 Boris Burić, BG
-
Magacin u Kraljevića Marka, Beograd
BORIS BURIĆ (1981, Beograd): THE BEAUTY IS IN THE STREET - samostalna izložba (22-26.5.2018.)
organizacija: ProArtOrg
- 18:00 Nastanjivost: ključni pojam astrobiologije, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
Ciklus: Nastanjivost: ključni pojam astrobiologije
NASTANJIVOST GALAKSIJA
predavač: dr Milan Ćirković, Astronomska opservatorija
- 18:00 Zavihajmo rokave, CE
-
Likovni salon Celje, Trg celjskih knezov 9, Celje
ZAVIHAJMO ROKAVE - razstava (8.5.-10.6.2018.)
umetniki in umetnice: Ana Čigon, Saša Spačal, Ida Hiršenfelder, Lenka Đorojević, Matej Stupica, Tomaž Furlan, IVAN (Iva Tratnik in Andreja Džakušič), Neža Knez, Polonca Lovšin, Sašo Sedlaček
kustosice: Vesna Bukovec (sodelavka Postaje DIVA pri SCCA-Ljubljana) in Maja Hodošček (kuratorka Centra sodobnih umetnosti Celje / Likovni salon)
Javno vodstvo: kustosinja Vesna Bukovec (sodelavka arhiva Postaja DIVA) in Maja Hodošček (kustosinja Centra sodobnih umetnosti Celje)
- 18:00 Književni klasici na filmskom ekranu, NS
-
Američki kutak Novi Sad, Petra Drapšina 3, Novi Sad
Književni klasici na filmskom ekranu
Voren Biti: CRVENI (1981) film po knjizi Deset dana koji su potresli svet, svedočanstvo o Oktobarskoj revoluciji u Rusiji u ono vreme sa početka veka najpoznatijeg američkog novinara Džona Rida
igraju: Voren Biti, Dajana Kiton, Džek Nikolson, Jerži Kosinski
govore: Đorđe Randelj i Zoran Surla
- 18:00 33. Dani poezije 2018, ZA
-
Narodno pozorište Timočke krajine Radmilović Zaječar, Timočke bune 16, Zaječar
33. Festival mladih pesnika DANI POEZIJE 2018. (23-26.5.2018.)
- 18:00 Festival italijanskog filma, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
FESTIVAL ITALIJANSKOG FILMA (23-27.5.2018.)
Specijalan gost: Alesandro Bertolaci, dobitnik Oskara za najbolju šminku u filmu Samoubilački odred
18:00 LUDI ZA FUDBALOM / CRAZY FOR FOOTBALL (Italija, 2016, 73 min) - dokumentarni
režija: Volfango De Bjazi
20:30 DEVET I PO MESECA / 9 LUNE E MEZZA (Italija/Španija 2017, 90 min) - komedija
režija: Mikela Andreoci
uloge: Klaudia Đerini, Paskvale Petrolo aka Lilo, Đorđo Pazoti...
- 18:00 7. Međunarodno bijenale umetničkog dečjeg izraza - BUDI, PA
-
7. Međunarodno bijenale umetničkog dečjeg izraza - BUDI LEPO SE IGRAJ (11.5.-11.6.2018.) Pančevo
- 18:00 Praktikum, BG
-
Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd
PRAKTIKUM - tematska vođenja kroz stalnu postavku MAU (21-28.5.2018.)
AFRIČKA MAGIJA U BLOKBASTER FILMOVIMA
Đorđe Stojanović, student master studija etnologije i antropologije
- 18:00 Otključaj svoje intelektualne potencijale, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
OTKLJUČAJ SVOJE INTELEKTUALNE POTENCIJALE - predavanje
govori: Miloš Pešić, predavač i autor programa IQ Plus u IQ Centru
organizacija: IQ Centar - Obrazovni centar za razvoj pravilnog pristupa učenju i lični razvoj
- 18:00 Koncert u Galeriji SANU, BG
-
SANU, Beograd
ANDREAS ŠENHAGE - klavir
program: Betoven
- 18:00 Turneja Slobodne zone 2018
-
TURNEJA SLOBODNE ZONE 2018
DAN OSLOBOĐENJA (Latvia/Norveška/Slovenija, 2016, 100 min) - dokumentarni film
režija: Morten Traavik, Uģis Olte
uloge: Milan Fras, Janez Gabrič, Luka Jamnik, Rok Lopatič, Ivan Novak, Mina Špilerprodukcija: VFS FILMS, Traavik.Info
distribucija: Five Stars Film Distributionfestivali i nagrade: IDFA filmski festival Amsterdam, 2016, Ljubljana internacionalni festival dokumentarnog filma, 2017, DocAviv internacionalni filmski festival, 2017, Geteborg Film Festival, 2017, Skoplje Film Festival, 2017
www.liberationday.filmČAVELA (USA, 2017, 93 min) - dokumentarni film
režija: Catherine Gund, Daresha Kyi
uloge: Pedro Almodóvar, Elena Benarroch, Miguel Boséproducija: Aubin Pictures
distribucija: Latido Filmsfestivali i nagrade: Berlinale, 2017, Nagrada publike, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Počasna nagrada, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Nagrada publike, L.A. Outfest , 2017, Glavna nagrada žirija, L.A. Outfest , 2017, Sidnej međunarodni filmski festival, 2017, Sheffield Doc/Fest, 2017
www.chavelavargasfilm.comhttps://www.youtube.com/watch?v=XKyj5Tzrumo
ĆAMBRA (Italija/Brazil/Nemačka/Francuska/SAD/Švedska, 2017, 120 min) - igrani film
režija: Jonas Carpignano
uloge: Pio Amato, Koudous Seihon, Iolanda Amato, Damiano Amatoproducija: Stayblack Productions, RT Features, Sikelia Productions, Rai Cinema
distribucija: Five Stars Film Distributionfestivali i nagrade: Label Europa Cinemas, Filmski festival u Kanu, 2017, CPH PIX , 2017, International Confederation of Art Cinemas Award, Jameson CineFest - Miskolc međunarodni filmski festival, 2017, Filmski festival u Minhenu, 2017
www.peccapics.com/product/a-ciambraCRVENI PAS: PRAVI PLAVI (Australia, 2016, 88 min) - igrani film
režija: Kriv Stenders
uloge: Jason Isaacs, Levi Miller, Bryan Brown, Hanna Mangan Lawrence, Thomas Cocquerel
produkcija: Woss Group Film Productions
distribucija: Five Stars Film Distributionfestivali i nagrade: Nagrada udruženja filmskih kritičara Australije, 2017, Berlinale, 2017, Pula filmski festival, 2017, Sundance, 2017, Međunarodni filmski festival u Torontu, 2017
www.facebook.com/reddogau500 GODINA (Guatemala, 2017, 108 min) - dokumentarni film
režija: Pamela Yates
montaža: Peter Kinoy
uloge: Irma Alicia Velásquez Nimatuj, Matilde Terraza Gallego, Daniel Pascual Hernándezprodukcija: Skylight Production
distribucija: Skylight Productionfestivali i nagrade: Traverse City Film Festival, 2017, Human Rights Watch Film Festival, London, 2017, Seattle international Film Festival, 2017, Sundance Film Festival, 2017, International Film Festival and Forum on Human Rights, Geneva, 2018
500years.skylight.is - 18:00 Đorđe Ivačković, BG
-
Galerija Rima, Pariska 8, Beograd
Đorđe Ivačković (1930-2012): 1961/1962 - izložba (13.4.-25.5.2018.)
Poslednje vođenje kroz izložbu
- 18:00 Gaza u plamenu, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
GAZA U PLAMENU - tribina
autor i predavač: Nemanja Starović, istoričar
- 18:30 Novosadski dnevnik 1991-2016, NS
-
Knjižara Bulevar Books, Novi Sad
Laslo Vegel: NOVOSADSKI DNEVNIK 1991-2016 - predstavljanje knjige
(Akademska knjiga, Novi Sad, 2018)
prevod s mađarskog: Arpad Vicko
učestvuju: Gordana Draganić Nonin, Aleksandra Đurić Bosnić, Teofil Pančić, i autor
organizacija: Knjižara Bulevar Books i Akademska knjiga
- 18:30 ’68. u Rijeci i svijetu, RI
-
’68. U RIJECI I SVIJETU - podsjetnik na revolucionarnu godinu (23-25.5.2018.) Rijeka
OKC Palach, Kružna 8
18:30 PLENUMOVIE - dokumentarni film
autorice: Marta Batinić, Ana Jurčić, Sanja Kapidžić (Rijeka)
produkcija: Filmaktiv
20.00 RIJEČKI OTPOR: BLOKADA 2009 - velika tribina
sudjeluju: Zorana Jančić, Bruna Nedoklan, Ivana Kljajić i Renato Stanković, uz niz drugih sudionika i sudionica spomenute blokade te drugih gostiju
Nakon tribine: 86. BY MILE HUND - glazbeni program
- 18:30 Florensina knjižara | Fantastična žena, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
18.30 FLORENSINA KNJIŽARA / THE BOOKSHOP (Deu/Esp/GBR, 2018, 108 min) - drama, po romanu “Bookshop” Penelope Ficdžerald
režija: Isabel Coixet
igraju: Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson
https://www.youtube.com/watch?v=J_MymsQiSDA
https://www.youtube.com/watch?v=jzTQkKieahM
20.30 FANTASTIČNA ŽENA / UNA MUJER FANTASTICA / A FANTASTIC WOMAN (Čile/Nemačka/Španija/SAD, 2017, 104 min)
režija: Sebastián Lelio
igraju: Daniela Vega, Francisco Reyes, Luis Gnecco, Aline Kuppenheim, Nicolas Saavedra - 19:00 Marina Nikolić, BG
-
Centar za likovno obrazovanje Šumatovačka/Galerija Stepenište, Šumatovačka 122, Beograd
MARINA NIKOLIĆ (1980, Beograd): LONE TRAVELLERS - samostalna izložba fotografija
- 19:00 Kapetan Prljavi Fred, BG
-
Collegium Hungaricum, Gračanička 14, Beograd
Jene Rejte (Rejto Jeno / P. Hovard, 1905-1943, Mađarska): KAPETAN PRLJAVI FRED - predstavljanje romana, povodom 75. godina od smrti
izdavač: Agora
učestvuju: Petar Milošević - književnik, prevodilac, Nenad Šaponja - osnivač i urednik Izdavačke kuće Agora, Marko Mak Pantelić - glumac
- 19:00 Kad vam posao radi o glavi, BG
-
Grad, Beograd
KAD VAM POSAO RADI O GLAVI - o medijskim slobodama i položaju novinara danas
učestvuju: Brankica Stanković, Insajder, Ilir Gaši, Slavko Ćuruvija fondacija, Dejan Anastasijević, BBC Serbia, Dragan Bursać, Al Jazeera
- 19:00 Pasteli Marka Čelebonovića, NS
-
Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad
PASTELI MARKA ČELEBONOVIĆA - izložba (19.4.-3.6.2018.)
autori izložbe: Aleksandra Tomić, Milica Orlović Čobanov
Autorsko tumačenje izložbe: Aleksandra Tomić, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog (simultani prevod)
- 19:00 Nepodobni građani, NS
-
Medija centar Vojvodine, Zmaj Jovina 3/I Novi Sad
NEPODOBNI GRAĐANI (2018, 33 min) - premijera dokumentarnog filma o zastrašivanju i proterivanju hrvatskog stanovništva iz Vojvodine tokom devedesetih godina
produkcija: Vojvođanski građanski centar 2018.
- 19:00 1 na 1 Kustosi : Umetnici, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Artget (17. godina) Trg republike 5/I
Umetnički direktor Galerije Artget u 2018: Ivan Manojlović
1 NA 1 Kustosi : Umetnici (10-31.5.2018.)
IVAN MANOJLOVIĆ : NIKOLA RADIĆ LUCATI
JELENA MATIĆ : IVA KONTIĆ I MAJA MAKSIMOVIĆ
ANDREA PALAŠTI : SLOBODAN ŠUŠNJEVIĆ
ANA PANIĆ : ANDREJ ĐERKOVIĆ
SLAĐANA PETROVIĆ VARAGIĆ : STEFANA SAVIĆ
Kustosko-umetnički dijalog 1 NA 1
učesnici: Slađana Petrović Varagić, Stefana Savić, Ana Panić, Jelena Matić, Iva Kontić, Maja Maksimović, Nikola Radić Lucati
moderator: Ivan Manojlović
- 19:00 Populizam i mediji, KG
-
Narodna biblioteka Vuk Karadžić, dr Zorana Đinđića 10, Kragujevac
Populizam i mediji: OD POPULIZMA DO AKTIVIZMA - Umetničke i medijske prakse danas - razgovor
učestvuju: Borka Pavićević, direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju i aktivistkinja | Branislav Dimitrijević, istoričar umetnosti | Vladimir Paunović, doktorand Menadžmenta kulture i medija Fakulteta dramskih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu
moderira: Milena Dragićević Šešić, profesorka Univerziteta umetnosti u Beogradu
organizacija: Narodna biblioteka Vuk Karadžić iz Kragujevca, Fakultet dramskih umetnosti iz Beograda i Izdavačka kuća Clio
- 19:00 Božidar Plazinić, BG
-
Prodajna galerija Beograd, Kosancicev venac 19, Beograd
BOŽIDAR PLAZINIĆ: BIBLIOTEKA NOJEVA BARKA - izložba (24.5.-11.6.2018.)
- 19:00 Spomenici i javni prostor u Republici Hrvatskoj, ZG
-
Udruženje hrvatskih arhitekata, Trg bana Josipa Jelačića 3/I, Zagreb
SPOMENICI I JAVNI PROSTOR U REPUBLICI HRVATSKOJ - završni okrugli stol, povodom priprema Zakona o umjetnicima i Zakona o spomenicima braniteljima
govornici: Dalibor Stošić - Akademija likovnih umjetnosti, Alem Korkut - Akademija likovnih umjetnosti, Frano Dulibić - Društvo povjesničara umjetnosti, Silva Kalčić - ULUPUH, Marko Ercegović - HDLU DU, Barbara Blasin - Hrvatsko dizajnersko društvo, Darija Perković - Hrvatsko društvo krajobraznih arhitekata, Rene Lisac i Kristina Careva - DAZ/Arhitektonski fakultet
moderira: Antonio Grgić, Udruženje hrvatskih arhitekata
organizacija: Udruženje hrvatskih arhitekata
- 19:00 Laureati Salona u oktobru, BG
-
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd
LAUREATI SALONA U OKTOBRU - izložba (24.5.-8.6.2018.)
Velika nagrada za oblast likovnih umetnika: Sretko Divljano i Marija Knežević
Velika nagrada za oblast primenjenih umetnosti: Branimir Karanović i Desimir Denić
Pohvala: Jovan Jelić
Nagrada publike: Ivan Kocić
- 19:00 Internetski monopoli i redistribucija digitalnog bogatstva, ZG
-
mama, Zagreb
Paško Bilić i Krešimir Krolo: INTERNETSKI MONOPOLI I REDISTRIBUCIJA DIGITALNOG BOGATSTVA - predavanje
- 19:00 Putovanje kroz istoriju, kulturu i umetnost jugoistočne Azije, BG
-
Biblioteka grada Beograda
Ciklus Centra za studije Azije: Putovanje kroz istoriju, kulturu i umetnost Jugoistočne Azije
SAVREMENA LIKOVNA UMETNOST INDONEZIJE: ŽENSKI KOSMIČKI PRINCIP STVARANJA I IDEAL LOKALNOG HEROJA - multimedijalno predavanje i performans
predavač: Nebojša Đorđević
umetnički program: Bidadari plesni studio iz Ambasade Republike Indonezije u Beogradu
organizacija: BGB, Bidadari indonežanski plesni studio i Mudra teatar
- 19:15 34. Druga godba, PI/LJ
-
34. Mednarodni festival DRUGA GODBA (24-26.5.2018.) Piran/LJubljana
24.5.
Piran
Tartinijev trg
19.15 LJUBOJNA
Staro skladišče soli Monfort
21.00 ALSARAH & THE NUBATONES
22.45 DIRTMUSIC
25.5.
Ljubljana
Švicarija (vrt)
18.30 NADAH EL SHAZLY
Kino Šiška
20.00 NAJI FT. N'TOKO
21.00 IBEYI
AKC Metelkova mesto, Gala hala
22.45 THE BROTHER MOVES ON
00.30 KOKOKO!
Channel Zero
23.45 CHROMB!
01.15 FUMAÇA PRETA
26.5.
Ljubljana
Vodnikova domačija (vrt)
19.30 LES FILLES DE ILLIGHADAD
Kino Šiška
21.00 JAMES HOLDEN & THE ANIMAL SPIRITS
22.15 OLFAMOŠTVO
23.15 LOS PIRAÑAS
00.30 BEATMYTH
27.5.
Kranj
Layerjeva hiša
20.00 LES FILLES DE ILLIGHADAD
- 19:30 Hazarski rečnik - Lovci na snove, BG
-
Madlenianum, Beograd
HAZARSKI REČNIK - LOVCI NA SNOVE - balet prema motivima romana Milorada Pavića (Hommage à Milorad Pavić i Tomaž Pandur)
koprodukcija: Narodno pozoriste Beograd i Opera i teatar Madleninanum
režija i dramaturgija: Livija Pandur
koreografija: Ronald Savković
kompozitor: Miroslav Bako
scenografija: Sven Jonke / Numen
kostimografija: Angelina Atlagić
dizajn svetla: Jaša Koceli
Baletski ansambl Narodnog pozorišta u Beogradu i gošća Sonja Vukićević
- 19:30 34. Valjevo jazz fest 2018
-
Centar za kulturu Valjevo, Čika Ljubina 5, Valjevo
34. VALJEVO JAZZ FEST 2018 (24-26.5.2018.)
24.5.
19.30 Svi zajedno na 2 i 4 - deca pevaju džez
25.5.
18.30 Mehanički balet (bivši Teatar bizar)
19.15 Bane Lalić MVP
21.00 Amira Medunjanin i Bojan Zulfikarpašić
23.00 Vasil Hadžimanova i Jang stars bend
26.5.
18.30 Pilot bluz bend
19.15 Zona B
21.00 Zlatan Stipišić Džiboni i kvintet Matije Dedića i violinista Marko Ramljak
23.00 Bojana Stamenov (Džem inovejšn)
00.30 Kepa end fri spirits (repertoar legendarne grupe Smak)
- 19:30 Viktor ili deca na vlasti, BG
-
Narodno pozorište, Beograd
Gostuje Narodno pozorište Sterija Vršac
Rože Vitrak: VIKTOR ILI DECA NA VLASTI - crna komedija
režija: Aleksandar Švabić
igraju: Milan Zarić, Sanja Marković, Srđan Radivojević, Monika Boldovina Bugle, Tamara Tamči Toskić, Ivan Đorđević, Neda Grubiša, Dragan Džankić, Vanja Radošević
scenografija, kostimografija: Sofija Lučić
dizajn svetla: Radomir Stamenković
muzika: Momir Cvetković
- 19:30 Uvod u srpsko prosvetiteljstvo, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
Ciklus: Uvod u srpsko prosvetiteljstvo
SATIRA: KRITIČKO PROSVETITELJSTVO
predavač: dr Mirjana D. Stefanović, profesor univerziteta
- 20:00 Pavle Maksimović, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
PAVLE MAKSIMOVIĆ - izložba grafika (24.5.-19.6.2018.)
- 20:00 Ženski razgovori, BG
-
Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd
Duško Radović: ŽENSKI RAZGOVORI - predstava
igraju: Svetlana Bojković, Vesna Čipčić i Milan Caci Mihailović
- 20:00 Marija Šerifović, BG
-
Štark Arena, Bulevar Arsenija Čarnojevića 58, Beograd
MARIJA ŠERIFOVIĆ - solistički koncert
900-15.000 din
- 20:00 Svinja, BG
-
Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd
SVINJA - premijera
700 din
- 20:00 MŠ Kosta Manojlović, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
MUZIČKA ŠKOLA KOSTA MANOJLOVIĆ
besplatno
- 20:00 Roda Roda - Srpski dnevnik izveštača iz Prvog svetskog rata, BG
-
Goethe-Institut Beograd, Knez Mihailova 50, Beograd
Književni kafe:
Gordana Ilić Marković: RODA RODA - SRPSKI DNEVNIK IZVEŠTAČA IZ PRVOG SVETSKOG RATA. RATNI PRESBIRO AUSTROUGARSKE MONARHIJE - predstavljanje knjige
izdavač: Prometej-RTS, Novi Sad/Beograd, 2017.
učestvuju: Muharem Bazdulj, pisac, Ljubinka Trgovčević, istoričarka, Gordana Ilić Marković, autorka
- 20:00 Tomislav Brajnović, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
TOMISLAV BRAJNOVIĆ (1965, Zagreb): DIRECT LINK / DIREKTNA VEZA - izložba (24.5.-10.6.2018.)
kustosica izložbe: Nataša Ivančević, pomoćnica ravnatelja i muzejska savjetnica
- 20:00 21. FAKI, ZG
-
AKC Medika, Pierottijeva 11, Zagreb
21. Festival alternativnog kazališnog izričaja FAKI (22-27.5.2018.)
20:00 COLLECTIVE B (Austrija): WONDERFUL WORLD (25')
21:00 HIJA DE ROSA (Čile/Njemačka): LA(S) CAÍDA(S) (10')
- 20:00 Čaplin ne plače, BG
-
Centar za kulturu Božidarac, Radoslava Grujića 3, Beograd
ČAPLIN NE PLAČE - monodrama
režija: Tea Puharić
glumi: Dušan Ranković
- 20:00 Miris lovine, ZA
-
Narodno pozorište Timočke Krajine Zoran Radmilović, Timočke bune 16, Zaječar
Michele Lowe: MIRIS LOVINE - hit komedija
Pozorište Moruzgva, Zagreb
režija: Franka Perković
igraju: Ecija Ojdanić, Barbara Nola, Lada Bonaci
- 20:00 2. Sea Star festival 2018, UM
-
Stella Maris, Umag
2. SEA STAR FESTIVAL 2018 (24-27.5.2018.)
- 20:00 Male kraje, LJ
-
Nova pošta, Robbova ulica 15, Ljubljana
MALE KRAJE - predpremiera
ustvarjalci: Alja Kapun, Katarina Stegnar, Iztok Drabik Jug, Grega Zorc, Vito Weis, Sebastijan Horvat
koprodukcija: Slovensko mladinsko gledališče, Maska Ljubljana
- 20:00 3. Eufonija, NS
-
3. Internacionalni festival harmonike i kamerne muzike EUFONIJA (24-27.5.2018.) Novi Sad
24.5.
Dom Vojske - Beogradski kej
20.00 Svečano otvaranje Festivala Eufonija
DUO ALIADA (Austria)
25.5.
Muzej savremene umetnosti Vojvodine
18.00 Uloga tišine i poetike u muzičkom izvođaštvu i percepciji muzike - predavanje
predavač: prof Konstantinos Raptis (Grčka)
Odnos kompozitora i izvođača u kolaborativnim delima za bajan i harmoniku Sofije Gubajduline - predavanje
predavač: dr Branko Džinović
26.5.
Dvorac Eđšeg
20:21 Nova srpska muzika za harmoniku - novi pogledi na nasleđe
DUO RESONANCE (Grčka)
gost koncerta: Matjaž Balažic (Slovenija)
27.5.
Svečana sala Elektrotehničke škole Mihajlo Pupin
17.30 Budućnost harmonike na evropskoj sceni - okrugli sto sa članovima žirija
Svečana sala Gradske kuće
20.00 Svečano zatvaranje Festivala Eufonija
Koncert pobednika i uručivanje nagrada
- 20:00 58. BAP, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
58. Festival beogradskih amaterskih pozorišta BAP (21-25.5.2018.)
- 20:00 Stefan Mirosavić, BG
-
Muzej Zepter, Knez Mihailova 42, Beograd
STEFAN MIROSAVIĆ: STEPENIŠTE, OD DIPLOME DO DOKTORATA - izložba (19.5.-24.6.2018.)
http://www.stefanmirosavic.com
http://www.zeptermuseum.rs/noc-muzeja-stefan-mirosavic-stepeniste
- 20:00 SKC i FMU predstavljaju, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
Koncert STUDENATA KATEDRE ZA SOLO PEVANJE FMU, iz klase Violete Pančetović-Radaković, vanr. prof.
nastupaju: Ksenija Stevović (mecosopran), Filip Vučić (bariton), Milena Damnjanović (sopran), Nikola Mitić (bariton), Evgenija Jeremić (sopran)
klavirski saradnik: Vladimir Gligorić, sam. um. sar.
program: Brams, Gavrilin, Debisi, Ravel, Mocart, Rosini, Tomas, Verdi
besplatno
- 20:00 Autorske bure: Dorta Jagić, VO
-
Mala krčma Skalinada, Volosko
Lungomare Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture
Autorske bure: Književno druženje s DORTOM JAGIĆ
- 20:00 Žene DADE - Jedna moguća izložba, BG
-
Muzej savremene umetnosti Beograd
Žene DADE - Jedna moguća izložba - performans/pozorišna instalacija
DAH Teatar
režija i koncept: Dijana Milošević
igraju: Evgenija Eškina Kovačević, Aleksandra Jelić, Ivana Milenović Popović, Ivana Milovanović, Ivan Nikolić
muzičari: Ljubica Damčević, Uglješa Majdevac
scenografija: Neša Paripović
kostim i šminka: Snežana Arnautović i DAH Teatar
ready-made koferi: Evgenija Eškina Kovačević, Aleksandra Jelić, Ivana Milenović Popović, Ivana Milovanović, Ivan Nikolić
svetlo: Milomir Dimitrijević
organizacija i PR: Nataša Novaković
fotografija: Una Škandro
- 20:00 FMU u Beogradskoj filharmoniji, BG
-
Sala Beogradske filharmonije, Studentski trg 11, Beograd
Koncert KATEDRE ZA DUVAČKE INSTRUMENTE FMU
besplatno
- 20:00 Fury Revolution Revival Tour, ZG
-
Studentski centar, Zagreb
FURY REVOLUTION REVIVAL TOUR - predstava
tekst: Miran Kurspahić i Rona Žulj
režija: Miran Kurspahić
dramaturgija: Rona Žulj
muzika: Fury Revolution Revival Tour
kostimografija: Domagoj Štimac
video: Vanja Vascarac
dizajn: Negra Nigoević
producentica: Anja Glavaš
igraju: Miran Kurspahić, Nikša Marinović, Karlo Mrkša, Domagoj Janković, Sven Jakir - 20:00 Dani Švedske u Somboru
-
Kulturni centar Laza Kostić, Sombor
DANI ŠVEDSKE U SOMBORU (24.5.-1.6.2018.) Sombor
24.5.
Gradska kuća, Trg Svetog Trojstva 1
20:00 Svečano otvaranje manifestacije
20:15 STOKHOLMSKE PRIČE (2013) - film
režija: Karin Falen
uloge: Martin Valstrem, SesiliaFrude, JunasKarlson, David Dencik, DejanCukićhttps://www.youtube.com/watch?v=IU49j7oJvVc
25.5.
11:00 Okupljanje biciklista na Trgu Koste Trifkovića
11:30 Biciklistička vožnja sa Somborcima i predstavnicima grada
Kulturni centar Laza Kostić
19:00 Juan Tel (Johan Tell): Light on bikes - predavanje švedskog pisca i bicikliste
20:00 BIKES VS CARS - film (titl na engleskom)
26.5.
Kulturni centar Laza Kostić
20:00 NE ŽALI ZA MNOM (2013, 119 min) - film
režija: Måns Mårlind, Björn Stein
https://www.youtube.com/watch?v=5FqkRSAbkFQ
28.5.
Kulturni centar Laza Kostić
20:00 MLADA SOFI BEL / UNGA SOPHIE BELL (2015, 80 min) - film
režija: Amanda Adolfsson
scenario: Amanda Adolfsson, Josefin Johansson
producenti: Gila Bergqvist Ulfung, Anna Knochenhauer
uloge: Felice Jankell, Hedda Stiernstedt, Iggy Malmborg, Julius Fleischanderel, Jella Haase, Murat Dikenci
https://www.youtube.com/watch?v=fJiAz8FbZZA30.5.
Kulturni centar Laza Kostić
20:00 PROKLETO DOBAR BOŽIĆ - film
31.5.
Kulturni centar Laza Kostić
20:00 DEVOJKA KOJA MI JE SPASILA ŽIVOT (2016, 75 min) - film
režija: Hogir Hirori
https://www.youtube.com/watch?v=rEOsl3y2jvw1.6.
Kulturni centar Laza Kostić
20:00 FINI LJUDI / FILIP & FREDRIK PRESENTERAR TREVLIGT FOLK (2015, 96 min) - film
režija: Karin af Klintberg
produkcija: Anders Helgeson
scenaristi: Filip Hammar, Fredrik Wikingsson, Karin af Klintberg, Anders Helgeson
producent: Lars Beckung
https://www.youtube.com/watch?v=Lbb5TjoGGQgorganizacija: Grad Sombor, Ambasada Švedske i KC Laza Kostić
besplatno
- 20:00 Be yourselfie, BG
-
Umetnički prostor U10, Kosovke devojke 3, Beograd
BE YOURSELFIE - grupna izložba (24.5.-6.6.2018.)
umetnici: JANOŠ BRUKNER, MAJA ĐORĐEVIĆ, BOTOND KEREŠTEZI, OSTIN LI
www.everybodyneedsart.com
kustos: Peter Benceorganizacija: Umetnički prostor U10, Everybody Needs Art (Budimpešta)
- 20:30 Bolivud, BG
-
Narodno pozorište, Beograd
BOLIVUD - pretpremijera
autorski projekt Maje Pelević
igraju: Miloš Đorđević, Pavle Jerinić, Danijela Ugrenović, Jelena Đjokić, Suzana Lukić, Bojana Đurašković
učestvuju: muzičari Nevena Pejcić, Aleksndar Solunac i Danilo Tirnanić
- 21:00 Opus Neo / Gurdjieff-De Hartman, BG
-
Studio 6, Radio Beograd, Hilandarska 2, Beograd
Opus Neo / Gurdjieff-De Hartman - Muzika tišine i kontemplacije - koncert
Ivana Grahovac - čelo
Olivier Maurel - klavir
- 21:00 Šezdesete u Hrvatskoj - Mit i stvarnost, ZG
-
Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb
Fokus: ŠEZDESETE U HRVATSKOJ - MIT I STVARNOST (24-31.5.2018.)
24.5.
21:00 MEDITERANSKI PROZORI (1960, c/b, 10')
režija: Branko Belan
fotografija: Oktavijan Miletić
21:00 MARTIN U OBLACIMA (1961, c/b, 107')
režija: Branko Bauer
fotografija: Blažina Branko
25.5.
19:00 LJUDI NA TOČKOVIMA (Jugoslavija, 1963, c/b, 13')
režija: Rudolf Sremec
fotografija: Ilija Vukas
19:00 LICEM U LICE (1963, c/b, 78’)
režija: Branko Bauer
fotografija: Blažina Branko
21:00 PRAVDA (1962, c/b, 10')
režija: Ante Babaja
fotografija: Tomislav Pinter
21:00 SVANUĆE (1964, c/b, 95')
režija: Nikola Tanhofer
fotografija: Antun Markić
26.5.
19:00 LJUDI SA NERETVE (Jugoslavija, 1966, c/b, 15')
režija: Obrad Gluščević
fotografija: Frano Vodopivec
19:00 PROMETEJ S OTOKA VIŠEVICE (Jadran film, Zagreb, 1964, c/b, 92')
režija: Vatroslav Mimica
fotografija: Tomislav Pinter
21:00 KOREOGRAFIJA ZA KAMERU I PLESAČE (1968, c/b, 10')
režija: Krešo Golik
fotografija: Ivica Rajković
21:00 KLJUČ (1965, c/b, 104')
režija: Vanča Kljaković
fotografija: Nikola Tanhofer (Duga ulica i Poslije predstave), Tomislav Pinter (Čekati)
27.5.
19:00 MOST (Zagreb film, 1965, c/b, 12')
režija: Zlatko Sudović
fotografija: Antun Markić
19:00 PONEDJELJAK ILI UTORAK (Jadran film, 1966, boja i c/b, 84')
režija: Vatroslav Mimica
fotografija: Tomislav Pinter
21:00 MOJ STAN (1962, c/b, 12')
režija: Zvonimir Berković
fotografija: Hrvoje Šarić
21:00 RONDO (Hrvatska, 1966, c/b, 35mm, 95’)
režija: Zvonimir Berković
fotografija: Tomislav Pinter
28.5.
19:00 HALO MÜNCHEN (1968, c/b, 13')
režija: Krsto Papić
fotografija: Krešo Grčević
19:00 PROTEST (1967, c/b, 84')
režija: Fadil Hadžić
fotografija: Ivica Rajković
21:00 ČVOR (1969, c/b, 11')
režija: Krsto Papić
fotografija: Vjenceslav Orešković
21:00 ILUZIJA (1967, c/b, 90')
režija: Krsto Papić
fotografija: Krešimir Grčević
29.5.
19:00 LISICA (1964, boja, 13')
režija: Branko Marjanović
19:00 TRI SATA ZA LJUBAV (1968, boja, 88')
režija: Fadil Hadžić
fotografija: Frano Vodopivec
21:00 AMERIKANKA (1970, c/b, 12')
režija: Zoran Tadić
fotografija: Jessica Horvat
21:00 GRAVITACIJA ILI FANTASTIČNA MLADOST ČINOVNIKA BORISA HORVATA (1968, c/b, 84')
režija: Branko Ivanda
fotografija: Ivica Rajković
30.5.
19:00 OD 3 DO 22 (Zagreb film, 1966, c/b, 14')
režija: Krešo Golik
fotografija: Ivica Rajković
19:00 IMAM DVIJE MAME I DVA TATE (Jadran film, 1968, boja, 90')
režija: Krešo Golik
fotografija: Ivica Rajković
21:00 POSLIJE PODNE (PUŠKA) (1967, c/b, 15')
režija: Lordan Zafranović
fotografija: Ivica Rajković
21:00 NEDJELJA (1969, c/b, završna sekvenca crveno tonirana, 80')
režija: Lordan Zafranović
fotografija: Predrag Pega Popović
31.5.
19:00 PONUDE POD BROJ… (1969, c/b, 9')
režija: Petar Krelja
fotografija: Branko Bubenik
19:00 SLUČAJNI ŽIVOT (1969, c/b, 70')
režija: Ante Peterlić
fotografija: Ivica Rajković
21:00 TIJELO (1965, c/b, 11')
režija: Ante Babaja
fotografija: Tomislav Pinter
21:00 MIRISI, ZLATO I TAMJAN (1971, c/b, 90')
režija: Ante Babaja
fotografija: Kališnik Janez
- 21:00 Ivana Armanini, Igor Hofbauer, Miron Milić, PO
-
Galerija Zuccato, Decumanus 34, Poreč
IVANA ARMANINI (Zagreb), IGOR HOFBAUER (Zagreb), MIRON MILIĆ (Vinkovci): IZA LINIJE - izložba (24.5.-24.6.2018.)
https://www.facebook.com/pages/biz/52440/Galerija-Zuccato/379508765444897
- 22:00 Queen real tribute, BG
-
Klub Fest, Gradski Park 2, Zemun/Beograd
QUEEN REAL TRIBUTE - koncert
https://www.facebook.com/queenrealtribute/
https://www.youtube.com/watch?v=C8o2F-67CSc
https://www.youtube.com/watch?v=-oqUIFpELoE&t=32s
- Okupirani bioskop prvi put u Čačku
- Aleksandar Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu u Veneciji
- Marijana Cvetković: Raste bes u svim sektorima kulture
- Praviti se lud ili otvoriti oči
- A1 Kinoteka letnji bioskop ponovo na krovu Doma Vojske
- Uži izbor za Politikinu nagradu za 2023.
- Preminula Jasna Tijardović Popović
- Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za 2022.
- Nadežda Petrović u Narodnom muzeju
- Partibrejkers uveličali Zemun fest
- Tanjug javlja: Rat je završen - u Užicu
- Žene u rokenrolu
- Rade nas reči
- Poziv na odbranu kulture
- Nagrada Biljana Jovanović ravnopravno Ćosiću i Vučiniću
- Unstable comrades
- Arhitektura sporog nasilja: ne/materijalni dokazi
- Više od 100 dokumentaraca na 17. Beldocsu
- Geometrija praznine Ane Knežević u Salonu MSUB
- Pozitivno kao 1984.
- Poziv za buduće producente - FIST19 program usavršavanja
- Regionalni konkurs za učešće na II Studentskom bijenalu scenskog dizajna
- Konkurs Organizacije srpskih studenata u inostranstvu
- Konkurs za dodelu nagrade Pavle Janković Šole za 2024.
- Konkurs za 21. Međunarodni salon stripa u Beogradu
- Konkurs za regionalni umetnički projekat ECHO CURVE
- Konkurs za najbolјu studentsku kratku priču
- Konkurs za učešće u projektu Secret Arts Teachers
VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country
IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav