-
- 10:00 Arsenije Teodorović i srpska crkva u Budimu, NS
-
Galerija Matice srpske, Novi Sad
170 godina Galerije Matice srpske
ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)
- 10:00 Surlaši, divovi iz naše geološke prošlosti, BG
-
Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalemegdan 5, Beograd
SURLAŠI, DIVOVI IZ NAŠE GEOLOŠKE PROŠLOSTI - izložba (24.11.2017.-30.4.2018.)
autori izložbe: Sanja Alaburić, viši kustos paleontolog, dr Zoran Marković, muzejski savetnik, Miloš Milivojević, viši geološki preparator
izrada ilustracija: Dejan Vukadinović
izrada modela mamuta Vika: akademska vajarka Julijana Protić
- 12:00 Smrt Karađorđa Petrovića, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
SMRT KARAĐORĐA PETROVIĆA - izložba (30.11.2017.-31.8.2018.), povodom dvestote godišnjice od ubistva vožda Karađorđa
autori izložbe: Vladimir Merenik, Boško Ljubojević, Nebojša Damnjanović, Borislav Korica
dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović
Svake subote u 13 časova stručno vođenje kroz postavku za individualne posetioce
- 10:00 Marij Pregelj, LJ
-
MG+ | Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana / +MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana
MARIJ PREGELJ (1913-1967): RETROSPEKTIVA - razstava (14.12.2017.-20.5.2018.)
kustosinja razstave: Martina Vovk
- 09:00 Đorđe Stanojević - čovek koji je osvetlio Srbiju, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
ĐORĐE STANOJEVIĆ - ČOVEK KOJI JE OSVETLIO SRBIJU - izložba (12.1.-30.9.2018.)
realizacija: Istorijski muzej Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku JP Elektroprivreda Srbije
- 10:00 Braco Dimitrijević, ST
-
Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split
BRACO DIMITRIJEVIĆ (Sarajevo, 1948): OD KAMENA DO VIDEA - izložba (26.1.-29.4.2018.)
kustos: Branko Franceschi
- 09:00 Bojan Golija, KK
-
Galerija Božidar Jakac, Grajska cesta 45, Kostanjevica na Krki
BOJAN GOLIJA: RETROSPEKTIVA - razstava (2.2.-22.4.2018.)
- 10:00 Švicarija: skupnost, umetnost in narava, LJ
-
Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)
NIKA AUTOR
STOJAN BATIČ
DRAGICA ČADEŽ
JURE DETELA
META GRGUREVIČ
FRANCE GRUDEN
SERGEJ KAPUS
JANEZ LENASSI
KAREL PLEMENITAŠ
KAREL PUTRIH
DRAGO TRŠAR
DUŠAN TRŠAR
LUJO VODOPIVEC
BILAL YILMAZ
avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec
- 10:00 Keramika, BG
-
Muzej nauke i tehnike - Beograd/Galerija 51, Dobračina 51, Beograd
KERAMIKA - izložba, posvećena istorijskom razvoju, tehnologiji proizvodnje i upotrebi keramike na našim prostorima (22.2.-30.4.2018.)
autor: Zoran Lević, kustos Muzeja
- 10:00 Akvizicije u 2017, BG
-
Muzej Zepter, Knez Mihailova 42, Beograd
AKVIZICIJE U 2017- izložba (22.2.-22.4.2018.)
- 08:00 Uticaji - Vuk i savremenici, NE
-
Muzej Krajine Negotin, Vere Radosavljević 1, Negotin
UTICAJI - VUK I SAVREMENICI - izložba (1.3.-30.4.2018.)
autor: Miroslav Terzić
- 09:00 Mlinovi na području srednjeg Banata od praistorije do 1941. godine, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
MLINOVI NA PODRUČJU SREDNJEG BANATA OD PRAISTORIJE DO 1941. GODINE - izložba (9.3.-22.4.2018.)
autor izložbe: Dušan Marinković, viši kustos Narodnog muzeja Zrenjanin
Izložbu će otvoriti muzejski savetnik Saša Srećković, iz Etnografskog muzeja u Beogradu, u prisustvu recenzentkinje izložbe i teksta istoimene knjige prof. dr Milanka Todić
- 10:00 Kosovski i šarkoski vez - kulturne paralele, BG
-
Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd
KOSOVSKI I ŠARKOSKI VEZ - KULTURNE PARALELE - izložba (12.3.-30.4.2018.)
autorke: Irena Fileki i Marta Fuks
- 12:00 Jeroen Van Loon, LJ
-
Aksioma | Projektni prostor, Komenskega 18, Ljubljana
JEROEN VAN LOON: CELLOUT.ME - samostojna razstava (21.3.-20.4.2018.) in predavanje umetnika (v okviru State Machines)
- 13:00 Umetnost-u-Srbiji_2018, NS
-
Dvorac Eđšeg KCNS, Antona Čehova 4, Novi Sad
UMETNOST-u-SRBIJI_2018 [arhitektura, dizajn, likovna i primenjena umetnost, prošireni mediji] (21.3.-20.4.2018.)
organizacija: Kulturna Mreža Srbije, Asocijacija Srpski ArtCENTAR, Novi Sad, ASA | Asocijacija Srpskih Arhitekata, Beograd, APUS | Asocijacija Primenjenih Umetnika Srbije, Novi Sad, UNUNS | Udruženje Nezavisnih Umetnika Novog Sada, ULUS, Beograd - Sekcija Prošrenih medija
- 09:00 Srbija 19 godina od 1999 - I dok su bombe padale, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
SRBIJA 19 GODINA OD 1999 - I DOK SU BOMBE PADALE - izložba (23.3.- 11.6.2018.), povodom obeležavanja devetnaest godina od NATO agresije na SR Jugoslaviju
autori izložbe: Tijana Jovanović Češka i dr Dušica Bojić
umetnice/ci: Bilјana Willimon i Vladimir Veličković
dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović
- 11:00 Mario del Kurto, BG
-
Muzej grada Beograda, Resavska 40b, Beograd
MARIO DEL KURTO (1955, Švajcarska): PUTOVANJE PREMA... ČOVEKOVOM OZELENJAVANJU PLANETE ZEMLJE - izložba fotografija (23.3-29.4.2018.)
- 08:00 Ivana Ivković, SU
-
Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica
IVANA IVKOVIĆ (1979. Beograd): AMUSE ME - izložba (24.3.-5.5.2018.)
realizacija izložbe: Savremena galerija Subotica
kustos izložbe: Nela Tonković, istoričarka umetnosti
autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga: Saša Tkačenko
Izložbu prati ilustrovani katalog sa tekstom Nele Tonković, istoričarke umetnosti
- 10:00 Dušan Otašević, ČA
-
Umetnička galerija Nadežda Petrović Čačak, Cara Dušana 6, Čačak
DUŠAN OTAŠEVIĆ: GOZBA - izložba (27.3.-22.4.2018.)
- 10:00 Katarina Nedeljković, BG
-
Galerija NLB, Bulevar Mihajla Pupina 165v, Novi Beograd
Figurae Feminae: KATARINA NEDELJKOVIĆ - izložba (27.3.-3.5.2018.)
- 10:00 Željko Kipke, ST
-
Galerija umjetnina · Kralja Tomislava 15 · Split
ŽELJKO KIPKE (1953. Čakovec): DIJAGNOZA: DVOSLIKA - izložba (28.3.-29.4.2018.)
kustos: Branko Franceschi
- 10:00 Dimitrije Tirol (1793-1857-2018), BG
-
SANU, Beograd
Biblioteka SANU (vitrine ispred čitaonice Biblioteke)
DIMITRIJE TIROL (1793-1857-2018) - izložba (28.3.-27.4.2018.)
- 11:00 Ana Sladetić, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
ANA SLADETĆ: TIHO GLASNO QUIETLY LOUD - izložba (28.3.-2.5.2018.)
- 08:00 Kristina Marić, ZG
-
Galerija VN, Ilica 163a, Zagreb
KRISTINA MARIĆ: NIČIJA ČESTICA - izložba (29.3.- 21.4.2018.)
- 10:00 Valovi: 50 let umetniškega delovanja Milenka Matanoviča, LJ
-
+MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana
VALOVI: 50 LET UMETNIŠKEGA DELOVANJA MILENKA MATANOVIČA (1947, Ljubljana) - razstava (29.3.-24.6.2018.)
kustos razstave: Igor Španjol
- 11:00 40. Salon arhitekture, BG
-
Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
40. SALON ARHITEKTURE - izložba (29.3.-5.5.2018.) - svečano otvaranje i dodela nagrada
kustos Salona i urednik kataloga: mr Ljiljana Miletić Abramović, kustoskinja Odseka za arhitekturu i direktor MPU
organizacija: Muzej primenjene umetnosti
- 10:00 Vlasta Zorko, MB
-
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor
VLASTA ZORKO - retrospektiva (30.3.-3.6.2018.)
kustosinja razstave: Breda Kolar Sluga
- 12:00 NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti, BG
-
Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd
NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti - izložba (30.3.-18.6.2018.)
umetnici: Jin-Đu Čen (Tajvan), Džejms T. Hong (SAD/Tajvan), Bedfejt VR [Šon Gledvel (Australija/Velika Britanija) i Leo Fejber (Australija)], Dejan Grba (Srbija), Džonatan Haris (SAD), Greg Hohmat (SAD), Ron Hat (SAD), Nikola Megre (Francuska), Brendan Hauel (SAD), Keli Mark (Kanada), Julijan Palač (Austrija), Aleksander Šelov (Nemačka), Sintfarm [Vladimir Todorović (Singapur) i Andreas Šlegel (Singapur)]
autori izložbe: Dejan Grba (Srbija), Ana Novakov (SAD), Ivon Senuf (Španija), članovi međunarodnog konzorcijuma kustosa i umetnika Provisional Art Spaces [PAS]
- 12:00 Onkraj sebe / Beyond Myself, LJ
-
Photon - Center za sodobno fotografijo, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana
ONKRAJ SEBE. AVTOPORTRET V ČASU DRUŽBENIH MEDIJEV / BEYOND MYSELF. SELF-PORTRAIT IN THE AGE OF SOCIAL MEDIA (30.3.-18.5.2018.)
avtorji/ce: UROŠ DJURIĆ, G.R.A.M., DUŠAN KOCHOL, PAULA MUHR, PRIMOŽ NOVAK in NIKA OBLAK, EVELYN STERMITZ, TOMAŽ TOMAŽIN
kuratorja razstave: Dejan Sluga in Metka Zupanič
- 08:00 Marko Tubić, ZR
-
Savremena galerija Zrenjanin, Trg slobode 7, Zrenjanin
MARKO TUBIĆ (1981, Zrenjanin) - samostalna izložba (2.4.-4.5.2018.)
- 10:00 Zeleni krug, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
ZELENI KRUG - izložba radova studenata Odseka za dizajn Visoke škole strukovnih studija Beogradska politehnika (2-28.4.2018.)
- 12:00 Katarina Popović, BG
-
Galerija Remont, Beograd
KATARINA POPOVIĆ (1974, Beograd): TO SE KAŽE PRVO! - izložba (2-27.4.2018.)
producentkinja: Ksenija Đurović
dizajner zvuka: Nikola Pavlović
- 08:00 Dizajn za bolji grad, BG
-
KomBank Art hol, Trg Politika 1, u Beograd
DIZAJN ZA BOLJI GRAD - izložba studenata treće i četvrte godine osnovnih studija i studenti master studija Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu (3-24.4.2018.)
mentor: docentkinja Biljana Branković
- 12:00 Luis Kamaćo, BG
-
Institut Servantes, Čika-Ljubina 19, Beograd
LUIS KAMAĆO (Španija): GRAN VIA. ODJECI GRADA - izložba fotografija (3.4.-20.6.2018.)
- 09:00 Todor Vučković, PG
-
Moderna galerija, Marka Miljanova 4, Podgorica
TODOR VUČKOVIĆ (Podgorica) - retrospektivna izložba (4-23.4.2018.)
Izložbu će otvoriti prof. dr Dušan Ičević
- 09:00 Tekstilne minijature, ZG
-
Mađarski institut u Zagrebu, Augusta Cesarca 10, Zagreb
TEKSTILNE MINIJATURE - zajednička izložba hrvatskih i mađarskih umjetnika tekstila (4.4.-8.5.2018.)
izlažu:
Iz Hrvatske: Tatjana Grgurina Vučetić, Ajla Hebib Špoljarec, Vesna Jakić, Nataša Knežević, Vesna Kolobarić, Ljerka Njerš, Vesna Pleše, Lili Poljak, Sanja Šebalj, Gordana Špicer Šimić, Jasna Štih Kapetanić, Wanda Tudja-StrahonjaIz Mađarske: Edit Balog, Hajnal Baráth, Noémi Benedek, Eszter Bényi, Bea Bocz, Margit Czakó, Katalin Fóris, Ritta Háger, Zsófia Harmati, Hajnal Ipacs, Erzsébet Katona Szabó, Ágnes Kecskés, Katalin Kiss, Eszter Kneisz, Krisztina Kókay, Rozália Kozma, Klára Kuchta (Švicarska), Ida Lencsés, Indira Máder, Borjana Maevszka-Koncz, Irén Málik, Dalma Nagy (Rumunjska), Lívia Pápai, Eleonóra Pasqualetti, Judit Pázmány, Éva Sípos, Ildikó Somodi, Kornélia Surján, Verona Szabó, Marika Száraz (Belgija), Judit Székely, Nóra Tápai, Bernadett Varga, Katalin Zelenák, Dóra Zsámbokréty
organizacija: ULUPUH u partnerstvu s Udruženjem mađarskih umjetnika tapiserije i Mađarskim institutom u Zagrebu
- 09:00 Decembarska grupa, NS
-
Galerija likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića, Vase Stajića 1, Novi Sad
DECEMBARSKA GRUPA (1955-1960) iz zbirke Savremene galerije Zrenjanin - izložba (4-28.4.2018.)
Decembarska grupa: MILOŠ BAJIĆ, LAZAR VOZAREVIĆ, LAZAR VUJAKLIJA, ALEKSANDAR LUKOVIĆ, ZORAN PETROVIĆ, MIODRAG B.PROTIĆ, MLADEN SRBINOVIĆ, ALEKSANDAR TOMAŠEVIĆ, STOJAN ĆELIĆ, DRAGUTIN CIGARČIĆ
autor izložbe: Slavica Popov, viša kustoskinja Savremene galerije Zrenjanin
kustos izložbe: Nada Stanić, muzejska savetnica Galerije likovne umetnosti poklon zbirke Rajka Mamuzića
- 10:00 Jaje voskom šarano, BG
-
Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd
MILICA OBRADOVIĆ: JAJE VOSKOM ŠARANO - izložba (4.4.-4.5.2018.) i katalog
- 11:00 Boris Beja, LJ
-
Kulturni center Tobačna 001, Tobačna ulica 1, Ljubljana
BORIS BEJA: DIE GRÜNE - razstava (4.4.-11.5.2018.)
kustos: Alenka Trebušak
- 10:00 Svet knjige, BG
-
Biblioteka grada Beograda
SVET KNJIGE - izložba (5-26.4.2018.)
autorka: kustoskinja Muzeja Vojvodine Lidija Mustedanagić
- 10:00 Ivana Ivanović, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
IVANA IVANOVIĆ (1991, Beograd): INTERPRETACIJA ŽIVOTA KROZ KOLORIT SVETLOSTI - izložba (5-20.4.2018.)
- 10:00 Stop Urbicidu, SA
-
Collegium artisticum, Terazije bb, Sarajevo
STOP URBICIDU - izložba Asocijacije arhitekata AABIH, Udruženja likovnih umjetnika ULUBIH, Udruženja likovnih umjetnika primjenjenih umjetnosti i dizajnera ULUPUBIH Bosne i Hercegovine (5-26.4.2018.)
- 10:00 Prolećna izložba, BG
-
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd
PROLEĆNA IZLOŽBA, jedna od najznačajnijih ULUS-ovih manifestacija (5-23.4.2018.)
- 10:00 Mediala - izbor dela iz kolekcije Moderne galerije Valjevo, LA
-
Centar za kulturu Lazarevac
MEDIALA - IZBOR DELA IZ KOLEKCIJE MODERNE GALERIJE VALJEVO - gostujuća izložba (5-30.4.2018.)
umetnici: Ljuba Popović, Vladimir Veličković, Olja Ivanjicki, Uroš Tošković, Dragan Lubarda, Igor Vasiljev, Vladimir Dunjić, Ksenija Divjak, Dušan Gavela, Ljubodrag Janković Jale...
- 10:00 Bojan Milosavljević, NS
-
Zavod za kulturu Vojvodine, Vojvode Putnika 2, Novi Sad
Kreativni prostor u pokretu
BOJAN MILOSAVLJEVIĆ (1978, Zrenjanin): REPLIKE SOPSTVENOJ DUŠI - izložba (5-22.4.2018.)
- 10:00 Robert Pauletta, ST
-
Galerija umjetnina · Kralja Tomislava 15 · Split
ROBERT PAULETTA: APNEA - izložba (5-29.4.2018.)
kustos: Branko Franceschi
- 10:00 Zoran Naskovski, BG
-
Gete institut u Beogradu/Galerija Menjačnica, Knez Mihailova 50, Beograd
ZORAN NASKOVSKI: MANDALA I KRST / dokumenti 2015-2018 - izbor dokumenata, artefakata i radova iz svog ongoing projekta (5-30.4.2018.)
- 12:00 Nataša Teofilović, BG
-
Kulturni centar Beograda
Likovna galerija Kulturnog centra Beograda, Knez Mihailova 6
NATAŠA TEOFILOVIĆ: DRUGA . I PRVA - izložba (5.4.-3.5.2018.)
- 12:00 Sodobna slovaška umetnost, LJ
-
Center in Galerija P74, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana
SODOBNA SLOVAŠKA UMETNOST - razstava (5-26.4.2018.)
STANO FILKO (1937-2015)
JÚLIUS KOLLER (1939-2007)
ILONA NÉMETH (1963)
LUCIA TALLOVA (1985)
organizacija: Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. v sodelovanju z Galerijo Soda iz Bratislave in Tomasom Umrianom
- 12:00 Umeće posmatranja, BG
-
Francuski institut, Knez Mihailova 31, Beograd
Galerija Artget (17. godina), Trg republike 5/I (Umetnički direktor Galerije Artget u 2018: Ivan Manojlović) Beograd
UMEĆE POSMATRANJA - izložba (5.4.-3.5.2018.)
MILENA ARSENIĆ
BOŠKO ĐORĐEVIĆ
TEODORA IVKOV
MARIJANA JANKOVIĆ
MILUTIN MARKOVIĆ
MAJA MEDIĆ
MATEJ MILENKOVIĆ
MILOVAN MILENKOVIĆ
ANĐELA PETROVSKI
EMILIJA POPOVIĆ
IVANA TEŠIĆ
JELENA ŽIGIĆ
izbor: Klaudio Sluban
- 12:00 Artterror - Fragmenti dualnosti, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Podroom, Trg Republike 5
ARTTERROR (Milica Lapčević, Vladimir Šojat): FRAGMENTI DUALNOSTI - izložba (5.4.-3.5.2018)
kustos: Vladimir Bjeličić
- 13:30 Daniela Fulgosi, BG
-
Galerija Drina, Andrićev venac 4, Beograd
DANIELA FULGOSI (1967, Beograd): MERA OPSTANKA - izložba (5.4.-5.5.2018.)
- 11:00 Formula čula, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
FORMULA ČULA - izložba djela iz Zbirke marginalne umjetnosti i zbirki MSU-a (6.4.-15.9.2018.)
kustosica izložbe: Daniela Bilopavlović Bedenik
- 12:00 Rođendanska izložba: Devet veličanstvenih, BG
-
Grad, Beograd
Rođendanska izložba: DEVET VELIČANSTVENIH (9-21.4.2018.)
- 09:00 Klarxy, ZG
-
Oris Kuća arhitekture, Kralja Držislava 3, Zagreb
KLARXY (Zagreb): Kamo ljudi odlaze nakon smrti? (Where Do People Go After They Die?) - izložba ilustracija, grafičkog romana u obliku mape zagrobnog života (10-28.4.2018.)
- 09:00 Cvetko Lainović, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
CVETKO LAINOVIĆ (1931, Podgorica - 2006, Beograd): OSVAJANJE BELINE - izložba slika (10-22.4.2018.)
- 10:00 Tomislav Stošić, SO
-
Kulturni centar Laza Kostić, Sombor
TOMISLAV STOŠIĆ - izložba slika (10-26.4.2018.)
- 10:00 Zoran Vujović Vuja, BG
-
Galerija Prozor, Koče Popovića 9, Beograd
ZORAN VUJOVIĆ VUJA (Ljubljana, 1962): DECA SREBRNE EMULZIJE - izložba fotografija (10-23.4.2018.) iz istoimene monografije, na kojima se nalaze kultni bendovi “Novog talasa”, kao što su Partibrejkersi, EKV, Električni orgazam, Haustor, Azra, Figure ili Kandinski, i protagonisti i kultne figure tog vremena Pera Ložač, Đole Trip, Dragan Lubarda, Sonja Savić, Džoni Racković, Biljana Trifunović Bezideja, Satan Panonski, Fleka, Tanja Haj, Aleksandra Ilić Aki, Slobodan Nedeljković Žonki…
odabir muzike: Jasna Mark - Akademija Desire
organizacija: Galerija Prozor, Galerija Štab, Službeni glasnik
- 10:00 Đorđe Sokolovski, PA
-
Galerija savremene umetnosti Kulturnog centra Pančeva, Vojvode Živojina Mišića 1, Pančevo
ĐORĐE SOKOLOVSKI (1963, Beograd) - izložba slika (10-20.4.2018.)
- 12:00 Ana Milenković, BG
-
Galerija Novembar, Kursulina 22, Beograd
ANA MILENKOVIĆ: BOGOVI SU PALI NA TEME - izložba (10.4.-3.6.2018.)
- 14:00 Ante Kuduz, ZG
-
Academia moderna, Šenoina 11 (dvorište), Zagreb
ANTE KUDUZ: IZVAN KADRA - izložba serigrafija (10-21.4.2018.)
- 17:00 Objektiv, BG
-
Art galerija Beti Ford, Zetska 2, Beograd
Autorski projekat: Umetnikov otisak Ane Marinović
OBJEKTIV - kolektivna izložba 20 umetnika (10-20.4.2018.)
- 08:00 Branimir Karanović, SU
-
Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica
BRANIMIR KARANOVIĆ (Beograd, 1950): DVE STRANE GRAFIKE - izložba (11.4.-7.5.2018.) i razgovor sa umetnikom
kustos izložbe: Jasmina Jovančić Vidaković, muzejska edukatorka SGSU
autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga: Boris Cupać, Refresh
autorka teksta ilustrovanog kataloga: Jasmina Jovančić Vidaković
- 10:00 Proleće 2018, BG
-
Klub Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd
PROLEĆE 2018 - grupna izložba slika (11.4.-7.5.2018.)
- 12:00 Život smeća, NI
-
Regionalni centar za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju u Nišu, Pariske komune bb, Niš
Karavan za klimu u Nišu - praktična rešenja u borbi protiv globalnog zagrevanja
ŽIVOT SMEĆA - izložba (11-20.4.2018.)
- 12:00 Priče, privremene, ZG
-
Galerija Nova, Teslina 7, Zagreb
PRIČE, PRIVREMENE - grupna izložba (11.4.-2.6.2018.)
Ana Dana Beroš i Matija Kralj - novi rad
Goran Dević: Buffet Željezara - dokumentarni film
Tonči Vladislavić, Lea Vene, Ivana Čuljak: Pričam ti priču ... iglom i koncem - projekt
organizacija: Galerije Nova i kustoski kolektiva WHW
- 09:00 Vladimir Tatarević, BG
-
Prodajna galerija Beograd, Kosancicev venac 19, Beograd
VLADIMIR TATAREVIĆ: PORTRETI UMETNIKA - izložba fotografija (12-30.4.2018.)
- 09:00 FreeDom, SA
-
Historijski muzej BiH, Zmaja od Bosne 5, Sarajevo
Modul Memorije 2018.
FreeDom - izložba fotografija bh. i internacionalnih fotografa i fotografkinja (12-22.4.2018.)
RON HAVIV
MORTEN HVAAL
ALESSIO PADUANO
NATALIA JIDOVANU
DARKO BANDIĆ
AMEL EMRIĆ
VELIJA HASANBEGOVIĆ
ZIYAH GAFIĆ
DAVID VERBERCKT
- 10:00 Wilanów Genius Loci | Agnieszka Cieslinska, BG
-
Galerija FLU, Galerija Izlozi, Knez Mihailova 53, Beograd
WILANÓW GENIUS LOCI - DVA UGLA POSMATRANJA - izložba studenata Departmana grafike Akademije lepih umetnosti, Varšava, Poljska (12-25.4.2018.)
Centar za grafiku i vizuelna istrazivanja Akademija, Pariska 16, Beograd
AGNIESZKA CIESLINSKA (1964, Poljska): HOMOBOTANICUS - izložba (12-25.4.2018.)
- 10:00 Ulaz - Izlaz, NI
-
Oficirski dom Niš, Orlovića Pavla 28a, Niš
ULAZ - IZLAZ - izložba aktuelne grafičke scene Bugarske (12.4.-1.5.2018.)
kustos: dr. Desislava Hristova
umetnici/ce: Zoran Miše, Ivan Ninov, Kamen Starčev, Sonja Kovačeva, Daniel Lekov, Cveta Petrova, Branko Nikolov, Rosen Tošev, Marija Duhteva, Sašo Stoicov, Kapka Kuneva, Elina Mihailova, Stefan Gadrovski…
- 10:00 Učešće Jevreja u razvoju dobrovoljnog vatrogastva u Zemunu, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
UČEŠĆE JEVREJA U RAZVOJU DOBROVOLJNOG VATROGASTVA U ZEMUNU - izložba (12.4.-11.5.2018.), na dan kada se u Izraelu obeležava Dan Holokausta, ili kako ga oni nazivaju Jom Hašoa
kustos: Biljana Dimkić Krčmar, istoričarka umetnosti u Narodnom muzeju Zrenjanin
- 10:00 Monika Moteska i Robert Jankuloski, NS
-
Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad
MONIKA MOTESKA (1971, Prilep) i ROBERT JANKULOSKI (1969, Prilep): SIMULACIJE - izložba (12.4.-6.5.2018.)
kustoskinja: Sanja Kojić Mladenov
- 10:00 Gustav Klimt - Preteča moderne, TR
-
Muzej pri Narodnog Univerziteta, Kneginje Milice 16, Trstenik
GUSTAV KLIMT - PRETEČA MODERNE - izložba (12.4.-10.5.2018.)
- 10:00 Prag i srpski slikari (1989-1939), BG
-
Galerija RTS, Takovska 10, Beograd
PRAG I SRPSKI SLIKARI (1989-1939) - izložba (12.4.-13.5.2018.)
- 11:00 Katarina Velika - carica svih Rusa, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
KATARINA VELIKA - CARICA SVIH RUSA - izložba iz Državnog muzeja Ermitaž iz St. Peterburga (12.4.-29.7.2018.)
kustosice izložbe: Natalia Bakhtareva, Iva Sudec Andreis, Danijela Marković
- 11:00 Tomislav Gotovac, LJ
-
Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana
TOMISLAV GOTOVAC: NE SPRAŠUJTE, KAM GREMO / DON’T ASK WHERE WE’RE GOING - retrospektivna razstava (12.4.-10.6.2018.)
kustosinji: Ksenija Orelj & Nataša Šuković
- 12:00 Jovan Pantić, BG
-
Galerija Lucida, Čika Ljubina 11/I, Beograd
JOVAN PANTIĆ (1950, Valjevo): CRTEŽI, RETROSPEKTIVA 70-te i 80-te - izložba (12.4.-2.5.2018.)
- 12:00 Hans Georg Hgesch, BG
-
Galerija Blanc, Dunavska 84/IV, Beograd
Belgrade Photo Month
HANS GEORG HGESCH: VEDUTE MUNDI - izložba fotografija (12-25.4.2018.)
- 12:00 Studenti Akademije umetnosti u Beogradu, BG
-
Dorćol Platz, Dobračina 59, Beograd
Belgrade Photo Month
STUDENTI AKADEMIJE UMETNOSTI U BEOGRADU SA KATEDRE FOTOGRAFIJA I KAMERA - grupna izložba (12-26.4.2018.)
- 12:00 Biserka Petrović, KG
-
Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac
BISERKA PETROVIĆ: JEDINSTVO SUPROTNOSTI - izložba crteža (12.4.-3.5.2018.)
- 13:00 Marija Nikolić, BG
-
Umetnički prostor U10, Kosovke devojke 3, Beograd
MARIJA NIKOLIĆ (1993, Beograd): TRI GLAVNE ANALOGIJE - izložba (12-28.4.2018.)
www.behance.net/LucyTheDiclonius
www.linkedin.com/in/marija-n-b58037153
- 16:00 Skupina KairUs, RI
-
Filodrammatica, Korzo 28/1, Rijeka
Skupina KairUs (Linda Kronman i Andreas Zingerle, Finska/Austrija): FORENZIČKE FANTAZIJE - izložba (12-27.4.2018.)
- 10:00 Crno i belo - priča o čokoladi, BG
-
Opština Vračar, Njegoševa 77, Beograd
CRNO I BELO - PRIČA O ČOKOLADI - gostujuća izložba Prirodnjačkog muzeja (13.4.-4.5.2018.)
autori izložbe: dr Desa Đorđević Milutinović i mr Olga Vasić, muzejske savetnice Prirodnjačkog muzeja
- 10:00 David Lynch, LJ
-
Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
DAVID LYNCH: OGENJ NA ODRU - razstava (13.4.-29.7.2018.)
kustos razstave: Božidar Zrinski
- 10:00 Berislava Picek, ZG
-
Galerija ULUPUH, Zagreb
BERISLAVA PICEK (Zagreb): POSMRTNO RUHO - foto-esej (13-27.4.2018.)
- 10:00 Mladinini proglasi in portreti, MB
-
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor
MLADININI PROGLASI IN PORTRETI - razstava (13.4.-9.5.2018.)
20 let proglasa - angažirani oglasi v tedniku Mladina
Uroš Abram: Dialoški portreti - portreti slovenskih sodobnih umetnikov za tednik Mladina
- 11:00 diSTRUKTURA, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
diSTRUKTURA (Milan Bosnić i Milica Milićević) - izložba akvarela i ulja na platnu (13.4.-5.5.2018.)
- 11:00 Mateo Đirola, BG
-
Italijanski institut za kulturu, Kneza Miloša 56, Beograd
MATEO ĐIROLA: SAMO USPOMENA - izložba fotografija (13-27.4.2018.)
- 12:00 Jovana Marjanović, GR
-
Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka
JOVANA MARJANOVIĆ (1993, Beograd): BUVLJA PIJACA - samostalna izložba crteža (13-28.4.2018.)
- 12:00 Đorđe Ivačković, BG
-
Galerija Rima, Pariska 8, Beograd
ĐORĐE IVAČKOVIĆ (1930-2012) 1961/1962 - izložba (13.4.-25.5.2018.)
- 12:00 Arhitektonska grupa MEČ, BG
-
Muzej savremene umetnosti Beograd/Legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Rodoljuba Čolakovića 2, Beograd
Arhitektonska grupa MEČ: MUSTAFA MUSIĆ, DEJAN EĆIMOVIĆ (1948-2002), MARJAN ČEHOVIN, STEVAN ŽUTIĆ, SLOBODAN MALDINI - retrospektivna izložba (13.4.-26.5.2018.)
kustos izložbe: Biljana Tomić
urednici knjige o grupi MEČ: Biljana Tomić i Zoran Erić
dizajner knjige: Andrej Dolinka
lektor knjige: Dušan Đorđević Mileusnić
tekstovi u knjizi: Biljana Tomić, Miško Šuvaković, Ljiljana Blagojević, Jurij Kobe, Nikola Polak
izložbu otvara: Ljiljana Blagojević
- 10:00 Vlasta Zorko, MB
-
UGM, Strossmayerjeva 6, Maribor
VLASTA ZORKO (1934, Maribor) - razstava del iz Zbirke UGM po izboru kiparke + brunch (14.4.-17.6.2018.)
- 12:00 Zimoun, ZG
-
Pogon Jedinstvo, Trnjanski nasip bb, Zagreb
ZIMOUN (Švicarska): ZID OD ZVUKA - site-specific zvučna instalacija (14-27.4.2018.)
organizacija: Udruženje za razvoj kulture URK + Klub Močvara i Kontejner | biro suvremene umjetničke prakse
partner: Pogon - Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade
20/10 kn
- 17:00 Vladimir Knežević, LB
-
Lamparna, Labin
Ciklus: V.I.T.R.I.O.L.
VLADIMIR KNEŽEVIĆ: TIRANSKA PRISUTNOST PREDMETA - izložba (14-28.4.2018.)
- 10:00 Goran Jureša, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
Mali likovni salon KCNS, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
GORAN JUREŠA: ODEĆA ZA LJUDE ILI KOLAŽNA DEGENERACIJA SVETA - izložba (16-28.4.2018.)
- 10:00 Istorija toksikologije, BG
-
SANU, Beograd
Galerija nauke i tehnike SANU
ISTORIJA TOKSIKOLOGIJE - izložba (16-21.4.2018.)
organizacija: Udruženja toksikologa Srbije
- 10:00 Amela Hadžimejlić, SA
-
Akademija likovnih umjetnosti Sarajevo, Obala Maka Dizdara 3, Sarajevo
AMELA HADŽIMEJLIĆ: PRIČA SA LOKALNIM FILOZOFOM - izložba (16-24.4.2018.)
- 10:00 Milica Denković, NS
-
Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
MILICA DENKOVIĆ: IŠČAŠENI GRAD - izložba (16-27.4.2018.)
- 10:00 Putovanje kroz kulturno nasleđe, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
PUTOVANJE KROZ KULTURNO NASLEĐE - izložba fotografija (16-28.4.2018.), u okviru obeležavanja Evropske godine kulturnog nasleđa
organizacija: Delegacija EU u Srbiji i EU info centar i Zadužbina Ilije M. Kolarca
- 10:00 Fermijevo nasleđe, BG
-
Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd
FERMIJEVO NASLEĐE - izložba (17-30.4.2018.), posvećene začecima nuklearne fizike u Italiji, povodom Dana italijanske nauke
- 11:00 Tolerancija, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
TOLERANCIJA - međunarodna izložba plakata (16.4.-16.5.2018.)
Milton Glaser (SAD), Felipe Taborda (Brazil), Sue Coe (SAD/Velika Britanija), Saki Mafundikwa (Zimbabve), Jianping He (Kina), New Collectivism (Slovenija, država NSK), David Tartakover (Izrael), Fons Hickmann (Njemačka), Chaz Maviyane-Davies (Zimbabve), Istvan Orosz (Mađarska), Michel Bouvet (Francuska), Yuko Shimizu (Japan), Paula Scher (SAD), Sarp Sozdinler (Turska), Hamzah Abdelal (Jordan), Anette Lenz (Francuska), Tarek Atrissi (Libanon), Alejandro Magallanes (Meksiko), Manuel Estrada (Španjolska), Reza Abedini (Iran/Nizozemska), Peter Bankov (Rusija/Češka), Srđa Dragović (Crna Gora), Slavimir Stojanović (Srbija), Xiao Yong (Kina), Anur Hadžiomerspahić (Sarajevo, BiH), Niklaus Troxler (Švicarska), Katarzyna Zapart (Poljska), Hoon-Dong Chung (Koreja), Aleksandar Maćašev (Yugoslavia), Seymour Chwast (SAD), Rodrigo Sánchez (Šanjolska), Steff Geissbuhler (SAD/Švicarska), Un Mundo Feliz (Šanjolska), Drew Hodges (SAD), Dan Reisinger (Izrael), Marian Bantjes, Pekka Loiri (Finska), Ovidiu Hrin (Rumunjska), Uwe Loesch (Njemačka), Alex Jordan (Francuska), Garth Walker (Južna Afrika), Pepijn Zurburg/Gorilla (Nizozemska), Jessica Hische (SAD), Tom Geismar (SAD), Boris Bućan (Hrvatska), Kit Hinrichs (SAD), Fares Cachoux (Sirija), Alain Le Quernec (Francuska), Eric Belousov (Rusija), Nancy Stahl (SAD), Chago Garcia (Dominikanska Republika), Grafprom Studio (Ukrajina), Armando Milani (Italija), Yue Chen (Kina/SAD), Elizabeth Resnick (SAD), Edel Rodriguez (Kuba/SAD), Bob Gill (SAD), Viktor Koen (Grčka), Brandt Botes (Južna Afrika), Tomato Košir (Slovenija), Parisa Tashakori (Iran/SAD), George Tscherny (SAD), Mehmet Ali Türkmen (Turska), Shino Suefusa (Japan), Gyula Molnár (Mađarska), Srdja Dragović (Crna Gora), Ed Fella (SAD), Jose Munoz (Argentina), Yuri Gulitov (Rusija), Marshall Arisman (SAD), Dejan Kršić (Hrvatska, EU)
- 12:00 Jugoslovensko slikarstvo druge polovine XX veka, SM
-
Galerija Lazar Vozarević Sremska Mitrovica, Gradski Park 4, Sremska Mitrovica
JUGOSLOVENSKO SLIKARSTVO DRUGE POLOVINE XX VEKA, iz fonda Umetničke galerije Nadežda Petrović Čačak - izložba (16.4.-18.5.2018.)
autorka izložbe: Julka Marinković, muzejska savetnica Umetničke galerije Nadežda Petrović Čačak
Petar Lubarda, Ivan Tabaković, Milan Konjović, Stojan Ćelić, Peđa Milosavljević, Mića Popović, Vera Božičković Popović, Vladimir Veličković, Radomir Damljanović Damnjan, Predrag Nešković, Oton Gliha, Andrej Jemec, Miljenko Stančić, Edo Murtić, Zlatko Prica, Zmago Lenardič, Milovan Vidak, Vojislav Stanić, Olga Vujadinović, Đorđe Ilić, Kosa Bokšan, Ferdinand Kulmer, Velizar Krstić, Gordana Jocić, Marija Dragojlović, Branko Filipović Filo, Klavdij Tuta, Slobodan Trajković, Milan Blanuša, Miroslav Đorđević, Vladimir Dunjić, Raša Todosijević, Uroš Đurić…
- 12:00 Šta se krije u knјiževnim časopisima, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
ŠTA SE KRIJE U KNЈIŽEVNIM ČASOPISIMA - izložba knјiga (16-30.4.2018.)
autor izložbe: Rastko Marković
- 12:00 Sonja Jankov, UŽ
-
Galerija Reflektor, Užice
Sonja Jankov - Projektovana arhitektura (16-27.4.2018)
Izložba obuhvata četiri autorska video rada koja su nastala u okviru četiri projekta koja se tiču arhitekture: Pokretni motel (2015), Pinktogrami Novog Sada (2017), GIF i arhitektura: vizuelna praksa kao kritika (od 2014) i Studija slučaja: SPENS (2014).
- 12:00 Hadži Dušan M. Glušac, BG
-
Centar za likovno obrazovanje Šumatovačka/Galerija Stepenište, Šumatovačka 122, Beograd
HADŽI DUŠAN M. GLUŠAC: U SREDIŠTU SREDE - samostalna izložba kolaža (16-22.4.2018.)
- 13:00 Ivan Kocić, BG
-
Galerija SULUJ, Beograd
IVAN KOCIĆ (1982, Trstenik): RECIKLAŽA IGRE - izložba asamblaža (16-28.4.2018.)
- 14:00 9 Veličanstvenih, BG
-
Grad, Beograd
9 VELIČANSTVENIH - rođendanska izložba (16-22.4.2018.) povodom 9 godina KC Grada
MARIJA MAKSIMOVIĆ
NATAŠA KOKIĆ
DALIBORKA ĐURIĆ
MARIJA ŠEVIĆ
SANJA ĆOPIĆ
IZABELA MAŠIĆ
ALEKSANDRA STRATIMIROVIĆ
ZAGORKA STOJANOVIĆ
ANA VUJOVIĆ
- 17:00 ULU Svetionik - Umetnici Pančevu, PA
-
Galeriju Milorada Bate Mihailovića Kulturnog centra Pančeva, Žarka Zrenjanina 1, Pančevo
ULU SVETIONIK - UMETNICI PANČEVU - izložba (16-27.4.2018.)
- 10:00 Bojana Ristevski, BG
-
Mala galerija ULUPUDS, Uzun Mirkova 12, Beograd
BOJANA RISTEVSKI: TALISMAN - izložba nakita (17-25.4.2018.)
- 10:00 Muzej Kozara iz Prijedora, BG
-
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd
MUZEJ KOZARA IZ PRIJEDORA - izložba iz kolekcije (17-28.4.2018.)
- 10:00 Grafičke vizije 5, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
GRAFIČKE VIZIJE 5 - izložba meksičkih umetnika (17-27.4.2018.)
Monika Gutieres Martines (Mónica Gutiérrez Martínez)
Eneida Ernandes Dominges (Eneida Hernández Domínguez)
Itsel Kasimiro Krus (Itzel Casimiro Cruz)
Dijana Morales Galisia (Diana Morales Galicia)
Marta Munjos Aristisabal (Martha Muñoz Aristizabal)
- 10:00 Jelena Šalinić Tezić | Zoran Kostić, NI
-
Paviljon u Tvđavi, Niš
JELENA ŠALINIĆ TEZIĆ (Kraljevo,1976) - izložba crteža (17.4.-6.5.2018.)
ZORAN KOSTIĆ (Niš, 1963) - izložba grafika (17.4.-6.5.2018.)
- 10:00 Tradicije Slovena, BG
-
Ruski dom, Kraljice Natalije 33, Beograd
Beogradski mesec fotografije
ILMAR (Rusija/Srbija): TRADICIJE SLOVENA - izložba fotografija o tradicionalnim srpskim zanatima (17-30.4.2018.)
- 10:00 Željko Jančić Zec, RI
-
Galerija Principij, Pod voltun 4, Rijeka
ŽELJKO JANČIĆ ZEC (1969, Rijeka): MEMORIES - izložba fotografija (17-28.4.2018.)
- 10:00 Živeo Kavandoli, NI
-
Univerzitetska biblioteka Nikola Tesla, Kej Mike Paligorića 2a, Niš
ŽIVEO KAVANDOLI - izložba (17.4.-1.5.2018.)
- 10:00 New talents, BG
-
EU Info centar, Kralja Milana 7, Beograd
Beogradski Mesec Fotografije
NEW TALENTS, Young Culture, our Future Heritage - izložba (17.4.-5.5.2018.) pobedničkih radova međunarodnog takimičenja Novi Talenti iz prethodne tri godine
- 10:00 Antanasije Punoševac, KŠ
-
Umetnička galerija, Majke Jugovića 12, Kruševac
ANTANASIJE PUNOŠEVAC (1992, Kruševac): (SAMO)POSMATRANJE - izložba (17.4.-10.5.2018.)
- 10:00 Ko je Malvina Hofman, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
Srbija, rat i plakat 1914-1918, u okviru obeležavanja stogodišnjice Velikog rata
KO JE MALVINA HOFMAN - izložba (17-23.4.2018.)
autor izložbe: Vladimir Čeh
organizacija: Institut za istoriju oglašavanja, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu
- 10:00 Rešetke nisu prepreke, ZG
-
HDD galerija, Boškovićeva 18, Zagreb
Treći primjer sa studija dizajna: REŠETKE NISU PREPREKE - izložba (17.4.-3.5.2018.)
organizatori projekta: RODA - Roditelji u akciji i Studij dizajna Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
autorica koncepcije izložbe: Andrea Hercog
dizajn postava: Ivana Hrabar, Ivana Bačanek, Andrea Hercog
grafički dizajn: Ivana Hrabar, Ivana Bačanek
fotografije: Domagoj Kunić, Ivana Zanze
inicijator ciklusa: Marko Golub
organizacija izložbe: Hrvatsko dizajnersko društvo / HDD galerija u suradnji sa Studijem dizajna, Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
- 11:00 Paulina Jazvić, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
PAULINA JAZVIĆ (1973, Zagreb): SWEET DREAMS - izložba (17.4.-13.5.2018.)
- 12:00 Nemanja Milenković, NS
-
MMC Led Art/Šok zaDruga, Novi Sad
NEMANJA MILENKOVIĆ (1996): VRZINO KOLO / NEPOZNATI - izložba (17.4.-5.5.2018.)
https://sokzadruga.com/2018/04/11/nemanja-milenkovic-vrzino-kolo-nepoznati
- 14:00 Miodrag Baždar, BG
-
Bartselona koncept galerija, Čumićevo sokače 96, Beograd
Beogradski Mesec Fotografije
MIODRAG BAŽDAR: MY PARIS IN POLAROIDS - izložba fotografija (17-28.4.2018.)
- 08:00 Ikonostas svetlosti, VŠ
-
Kulturni Centar Vršac, Sterijina 62, Vršac
IKONOSTAS SVETLOSTI. IKONOPISNI VITRAŽ ADAMA STALONI-DOBŽANJSKOG - izložba (18-30.4.2018.)
organizacija: Ambasada Republike Poljske u Beogradu
- 09:00 Name: Mine is smaller than yours, MB
-
Kibla, Maribor
NAME: MINE IS SMALLER THAN YOURS - razstava (18.4.-19.5.2018.)
avtor projekta: Name:
izdelava nanografitov: dr. Gregor Kapun
programiranje video instalacije: Igor Trupina
elektroinženiring video instalacije: Vedran Budinski
video montaža: Plateauresidue
kuriranje razstave: Anja Zver
koprodukcija zin publikacije Kos 8: KOS
tehnična podpora: Društvo za sodobno kulturo Fotopub
produkcija: KID KIBLA 2018 - 09:00 All That We Have in Common, SK
-
Contemporary Art Museum of Macedonia, Самоилова бб, Skopje
ALL THAT WE HAVE IN COMMON / СÈ ШТО НИ Е ЗАЕДНИЧКО (18.4.-5.6.2018.)
куратори на проектот: Мира Гаќина и Јованка Попова
учесници: Ана Адамовиќ (Србија), Маја Бајевиќ (Босна и Херцеговина), Жанета Вангели (Македонија), Велимир Жерновски (Македонија), Христина Иваноска (Македонија), Славица Јанешлиева (Македонија), Ѓорѓе Јовановиќ (Македонија), Шејла Камериќ (Босна и Херцеговинa), Албан Муја (Косово), Ахмет Огут (Турција), Мариа Пападимитриу (Грција), Рената Пољак (Хрватска), Анри Сала (Албанија/Франција), Флака Халити (Косово), Ибро Хасановиќ (Босна и Херцеговина), Иштван Ист Хузјан (Словенија), Јане Чаловски (Македонија), Билјана Џурџевиќ (Србија)
- 10:00 Branislav Makeš, BG
-
Galerija ULUS, Beograd
BRANISLAV MAKEŠ (1938, Šabac): POKLONJENJE - izložba slika (18.4.-1.5.2018.)
- 10:00 Vladislav Mišić, BG
-
Galerija ULUS, Beograd
VLADISLAV MIŠIĆ (1965) - izložba slika (18.4.-2.5.2018.)
- 10:00 Zoran Hebar, ZG
-
Hrvatski muzej arhitekture HAZU, Ivana Gorana Kovačića 37, Zagreb
ZORAN HEBAR: REVITALIZACIJA PROSTORA UZ RIJEKU SAVU U ZAGREBU S OSVRTOM NA UREĐENJE TOKA U CJELINI - izložba (18.4.-9.5.2018.) i predstavljanje knjige
govore: akademik Branko Kincl, recenzent, Sandra Jakopec, d.i.a, Udruga hrvatskih urbanista, Zlatko Blažević, Udruga Slap, Zoran Hebar, d.i.a, autor
Prezrena rijeka - dokumentarni film
režija: Radovan Ivančević i Bogdan Žižić
produkcija: Zagreb filma iz 2003. godine
- 10:00 Draško Bošnjak, LK
-
Centar za kulturu i obrazovanje Laktaši, Karađorđeva 58, Laktaši
DRAŠKO BOŠNJAK (1989, Banja Luka) - izložba grafičkog dizajna (18.4.-18.5.2018.)
- 11:00 Patricia Esquivias, PR
-
Boxing Club, Mark Isaku 2, Priština
Patricia Esquivias, "Folklor. Budućnost je bila kada?" (18.4-19.5.2018)
Kustoskinja: Vala Osmani
- 14:00 Igor Čoko, BG
-
Eurocentar Jela Art, Makedonska 30, Beograd
Belgrade Photo Month
IGOR ČOKO: KARABURMA MOJ GETO / KARABURMA, MY GHETTO - izložba fotografija (18-25.4.2018.)
- 09:30 Kuhinje sveta, BG
-
Hotel Royal Inn, Kralja Petra 56, Beograd
KUHINJE SVETA - festival nacionalnih kuhinja, hrane i opreme za pripremu i serviranje namirnica (20/21.4.2018.)
- 09:30 Engagement for Social change: Moving Beyond Resistance, BG
-
ENGAGEMENT FOR SOCIAL CHANGE: MOVING BEYOND RESISTANCE / ANGAŽOVANOST ZA DRUŠTVENU PROMENU: ISKORAK IZ OTPORA - međunarodna konferencija Grupe za studije angažovanosti Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, Univerziteta u Beogradu (19-21.4.2018.) Beograd
Institute for Philosophy and Social Theory, Kraljice Natalije 45
09.30-10.30 Plenary Presentation
Donatella della Porta, Scuola normale superiore, Florence
Movements in Institutions: When contentious politics meets electoral politics
Chair: Gazela Pudar Draško, Institute for Philosophy and Social Theory10.30-12.30 Session III
Panel 5: ACTIVISM AND ACADEMY: FROM INDIFFERENCE TO ENGAGEMENT
Discussant: Krisztina Rácz, Institute for Philosophy and Social Theory
Inga Hajdarowicz, Solidarity with refugees without refugees? Initiative ‘Welcome to Krakow’ and its relation with academia
Sanja Petkovska, The Revolutionary Potential of Nomadic Academic Proletariat/Precariat in the Context of Post-socialism
Tamar Katriel, Knowledge-Based Practices as Activist Engagement
Caterina Bonora, Professionalization of activism: is there a way back? Examples from the post-Yugoslav space
Panel 6: PUBLIC SPHERE REVISITED
Discussant: Aleksandar Pavlović, Institute for Philosophy and Social Theory
Intro: Judith Vay, Welcome Initiatives in Germany as new actors in civil society
Cisem Gunduz-Arabaci, Deliberating in Difficult Times: Lessons from Public Forums in Turkey
Jelisaveta Petrović, Digitalizing Urban Movements –the case of the “We won’t let Belgrade D(r)own Initiative”
Waldemar Bulira, A Possibility of Social Change and the Problem of Redefining of the Political by Media
Panel 7: YES, WE CAN(‘T): WOMEN’S ENGAGEMENT
Discussant: Jelena Ćeriman, Institute for Philosophy and Social Theory
Mónica Cano Abadía, Risking Vulnerability in Feminist Activism: The #metoo Case
Anna Bednarczyk, Safer cites as women’s movement agenda. Case study of Córdoba, Argentina
Kathleen Zeidler, “But it is up to us now…” – Making war time rape a crime under international criminal law
Polona Sitar, Menstrual Movements and Feminist Spirituality: The Red Tent Case Study
14.30-17.00 Parallel events
WHERE DID REVOLUTION GO? - workshop on the book
by/with Donatella della Porta
Chair: Gazela Pudar Draško, Institute for Philosophy and Social Theory
participants:
Danijela Dolenec, Faculty of Political Sciences, University of Zagreb
Barbara Turk Niskac, University of Ljubljana, CAS SEE
Tiziano Toracca, University of Perugia, CAS SEE
Filip Milačić, Humboldt University of Berlin, CAS SEE
Jelena Vasiljević, Institute for Philosophy and Social Theory
Srđan Prodanović, Institute for Philosophy and Social Theory
Marjan Ivković, Institute for Philosophy and Social Theory
Irena Fiket, Institute for Philosophy and Social Theory
STEP BY STEP TOWARDS SUSTAINABLE SOCIETIES - workshop Environmental movements
Chair: Deana Jovanović, Institute for Philosophy and Social Theory
participants:
Ratko Kadović, Faculty of Forestry, University of Belgrade
Darko Nadić, Faculty of Political Sciences, University of Belgrade
Marko Vujić, Faculty of Political Sciences, University of Belgrade
Vladimir Đurdjević, Faculty of Physics, University of Belgrade
Jelisaveta Petrović, Faculty of Philosophy, University of Belgrade
Iva Marković, Platform for Theory and Pratice of Common Goods - zajednicko.org, Green Youth of Serbia
Predrag Momčilović, Federation of Young European Greens, Organisation for Political Ecology Polekol
Damjan Rehm Bogunović, Heinrich Böll Stiftung
Cultural Centre Belgrade/Artget
18.00-20.30 WHERE DID 1968 GO? PARADIGM OF (UN)SUCCESSFUL CHANGE IN EX-YUGOSLAVIA - panel discussion
follow for more - 10:00 Erih Salomon i Barbara Klem, PG
-
Centar savremene umjetnosti Crne Gore, Dvorac Petrovića, Kruševac bb, Podgorica
ERIH SALOMON (1886-1944) i BARBARA KLEM (1939): VREMENSKI SKOK - izložba fotografija (19.4.-16.5.2018.)
- 10:00 Svedočanstvo. Komemoracija. Blagostanje., SA/BG
-
SVEDOČANSTVO. KOMEMORACIJA. BLAGOSTANJE. - konferencija (20-24.4.2018.) Sarajevo | (26/27.4.2018.) Beograd
Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, Franje Račkog 1, Sarajevo
20.4.
10:00-10:15 Dobrodošlica
10:15-12:30 Sesija I: Pamćenje-sjećanje i zajednica
Kulture i politike sećanja u Bosni i Hercegovini
Ljupka Mandić Kelijašević, Odsek za sociologiju na Univerzitetu u Novom Sadu, RS
Religija između subjektivnog pamćenja i „licencirano zapamćenog“ u iskustvu etničkih zajednica Bosne i Hercegovine
Tomislav Tadić, Odsjek za sociologiju, Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, BiH
Nenacionalna kultura sjećanja na žrtve rata u Tuzli
Dino Šakanović, Univerzitet u Tuzli, BiH
Diskusija
12:30-13:00 pauza za kafu
13:00-14:30 Suočavanje žrtve sa izvršiocima zločina - Salih Fočo
14:30-15:30 ručak
15:30-18:00 Sesija II: Svjedočanstvo i društvo
Alternativna istina - svjedočanstvo u „Komisiji za istinu“
Jacqueline Nießer, Leibniz Institut za studije Istočne i Jugoistočne Evrope (IOS) u Regensburgu, DE
Internaliziranje svjedočenja i intersubjektivno djelovanje. Mogućnost korektivnog društvenog djelovanja i društvene činjenice?
Vedad Muharemović, Odsjek za sociologiju, Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, BiH
Kulturna trauma kao predmet društvene reprodukcije: slučaj Makedonije
Marija Dimitrovska, Institut za sociologiju, Filozofski fakultet Univerziteta ”Sv. Ćirila i Metodija” u Skoplju, MAK
Diskusija
21.4.
10:00-12:30 Sesija I: Istorija i pamćenje-sjećanje
Manipuliranje sjećanjem u/izvan književnog tekstaEdisa Gazetić, Odsjek za BHS jezike i književnosti, Filozofski fakultet u Zenici, BiH
Dajte šansu ‘prekomernom’ antifašizmu: Suprotstavljanje istorijskim revizionizmima u post-jugoslovenskom prostoru
Ana Dević, Katolički univerzitet u Luvenu - Univerzitet Leuven, BE/RS
Poklapajući se sa sobom
Smilja Janković aka Brawn, samostalna israživačica, BiH
Diskusija
12:30-13:00 pauza za kafu
13:00-14:30 Svjedočanstva o kontinuiranom nasilju u Evropi 21. stoljeća: kontraverzni govor Erri de Luca protiv TAV-a i njegovog pištoljdžisjkog socijalnog iscrpljivanja
Cornelia Gräbner, Univerzitet u Lankasteru, UK
14:30-15:30 ručak
15:30-18:00 Sesija II: Duhovi i mašine kao svjedoci
Proganjanje duha - krvavi korijeni koncepta modernog blagostanja
Ramiz Huremagić, kriminolog i pjesnik
“Da ponovo čujemo zvuk mašina“ - radnici DITA-e od samoupravljanja do okupacije fabrike
Zoran Vučkovac, Univerzitet Justas Liebig u Giessenu, DE/BiH
Zbog čega svedočimo? Za šta svedočimo? O čemu svedočimo? - Uspostavljanje društvenog (odnosa) arhiva svjedočenja
Bogdan Golubović, Darko Lazić, Noa Treister
Diskusija
22.4.
Obilazak Sarajeva i poseta Istorijskom muzeju Bosne i Hercegovine
23.4.
10:00-12:30 Sesija I: Svedočenje i posredovanje
Negiranje, mistifikacija i politička instrumentalizacija početkom devedesetih. Rumunski slučaj političke rehabilitacije maršala Iona Antoneskua i negiranje i razaranja mesta masovnih ubistava. Studija slučaja Pogroma u Jašiju
Iulian Alexandru Muraru, Univerzitet „Alexandru Ioan Cuza” u Jašiju, RU
Posredovano sećanje novosadske racije: Holokaust ili ne?
Nevena Daković, Katedra za teoriju i istoriju, Fakultet dramskih umetnosti Univeziteta u Beogradu, RS
Upotreba simbola i mitova
Senadin Musabegović, načelnik Odsjeka za istoriju umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, BiH
Diskusija
12:30-13:00 pauza za kafu
13:00-14:30 Memorije i istorija, posvećeno Mosesu I. Finleyju
Sylvian Lazarus, Profesor emeritus antropologije, Univerzitet u Parizu 8, FR
14:30-15:30 ručak
15:30-18:00 Sesija II: Iskustvo kao književnost i performans
Komemorativno kao ideologija
Đokica Jovanović, Odsek za socijologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, RS
Od otvorenosti iskustva do čvrstog Gestalta: književnost, stereotip i traumatsko pamćenje
Andrea Lešić-Thomas, Odsjek za komparativnu književnost i bibliotekarstvo Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, BiH
Reprezentacija rata u scenskim umetnostima i različite forme svedočenja
Darija Davidović, Odsek za teatar, film i medije, Univerzitet u Beču, AU
Diskusija
24.4.
10:00-12:30 Sesija I: Žaljenje prošlosti i otvaranje prema budućnosti
Muzika nade: Dokumentarna istorija nenasilne, muzičke kontrakulture u regionu Bajo Lempa, Salvador, 1970-2020.Andrew Redden, Latinoamerička istorija, Univerzitet u Liverpoolu, GB
Svjedočanstvo i „suočavanje sa prošlošću“
Peyman Amiri, Amsterdamska škola za kulturnu analizu, Univerzitet u Amsterdamu, Iran/NL
Postsocijalističke transformacije i aproprijacije spomenika Korčanica
Mišo Kapetanović, Centar za napredne studije Jugoistočne Europe, Sveučilište u Rijeci, HR
Diskusija
12:30-13:00 pauza za kafu
13:00-14:30 Sjećajte se budućnosti: Nenasilna komemoracija kao predviđanje zajedničkog života
Michael Eskin, Philosophers of the Upper West Side, Inc., SAD
14:30-15:30 ručak
15:30-17:30 Sesija 2: Pedagogija i proizvodnja društva
Kosovski rat tokom 1998-1999. u udžbenicima istorije na Kosovu i Srbiji
Shkëlzen Gashi, nezavisni istraživač, Kosovo
Svedočenje o nastanku kapitalizma u Jugoslaviji - Fenomenologija (pre)vladanja srednje klase ili malo/građanizacije Jugoslavije
Dragomir Olujić Oluja, Udruženje ReEX, politikolog, novinar, komunista, Beograd, RS
Diskusija
25.4.
Putovanje u Beograd
26.4.
Centar za kulturnu dekontaminaciju, gornja sala, Birčaninova 21, Beograd
Predavanja I: Svedočenje i blagostanje
10:00-10:45 Sećajte se budućnosti: Nenasilna komemoracija kao predviđanje zajedničkog života
Michael Eskin, Philosophers of the Upper West Side, Inc., SAD
10:45-11:30 Tuning In, Tuning Out and Tuning Past: Svedočenje i rezonancija na Tom Satu McCarthyju „Satin Island“ i Erri De Luca „Zločin vojnika“
Cornelia Gräbner, Univerzitet Lankaster, UK
11:30-12:15 Negiranje, mistifikacija i politička instrumentalizacija početkom devedesetih. Rumunski slučaj političke rehabilitacije maršala Iona Antoneskua i negiranje i razaranja mesta masovnih ubistava. Studija slučaja Pogroma u Jašiju
Iulian Alexandru Muraru, Univerzitet „Alexandru Ioan Cuza” u Jašiju, RU
12:15-12:45 pauza za kafu
12:45-14:15 Proganjanje duha - krvavi korijeni koncepta modernog blagostanja
Ramiz Huremagić, kriminolog i pjesnik
14:15-15:15 ručak
Predavanja II: Komemoracija i proizvodnja društva
15:15-16:00 Alternativna istina - svedočanstvo u „Komisiji za istinu“
Jacqueline Nießer, Leibniz Institut za studije Istočne i Jugoistočne Evrope (IOS) u Regensburgu, DE
16:00-16:45 “Da ponovo čujemo zvuk mašina“ - radnici DITA-e od samoupravljanja do okupacije fabrike
Zoran Vučkovac, Univerzitet Justas Liebig u Giessenu, DE/BiH
16:45-17:30 Svedočenje o nastanku kapitalizma u Jugoslaviji - Fenomenologija (pre)vladanja srednje klase ili malo/građanizacije Jugoslavije
Dragomir Olujić Oluja, Udruženje ReEX, politikolog, novinar, komunista, Beograd, RS
17:30-19:00 pauza za kafu
19:00 Svedočenje, demokratija i budućnost humanističkih nauka - specijalno gostujuće predavanje
Sara Guyer, predsednica Konzorcijuma humanističkih centara i instituta, direktor Centra za humanističke nauke Univerziteta u Viskonsinu-Medison
27.4.
Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45/I, Beograd
Predavanja I: Budućnost komemoracije
10:00-10:45 Muzika nade: Dokumentarna istorija nenasilne, muzičke kontrakulture u regionu Bajo Lempa, Salvador, 1970-2020.
Andrew Redden, Latinoamerička istorija, Univerzitet u Liverpoolu, GB
10:45-11:30 Manipuliranje sjećanjem u/izvan književnog teksta
Edisa Gazetić, Odsjek za BHS jezike i književnosti, Filozofski fakultet u Zenici, BiH
11:30-12:15 Svedočanstvo i „suočavanje sa prošlošću“
Peyman Amiri, Amsterdamska škola za kulturnu analizu, Univerzitet u Amsterdamu, Iran/NL
12:15-12:45 pauza za kafu
12:45-14:15 Upotreba simbola i mitova
Senadin Musabegović, načelnik Odsjeka za istoriju umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, BiH
14:15-15:15 ručak
Predavanja II: Pedagogija i revizionizam
15:15-16:00 Svjedokinje Drugoga svjetskog rata: dnevnička svjedočanstva hrvatskih intelektualki
Marijana Kardum, Suvremena povijest na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, HR
16:00-16:45 Kosovski rat tokom 1998-1999. u udžbenicima istorije na Kosovu i Srbiji
Shkëlzen Gashi, nezavisni istraživač, Kosovo
16:45-17:30 Dajte šansu ‘prekomernom’ antifašizmu: Suprotstavljanje istorijskim revizionizmima u post-jugoslovenskom prostoru
Ana Dević, Katolički univerzitet u Luvenu - Univerzitet Leuven, BE/RS
20:00 Ramiz Huremagić: Poema beogradske pobjednice - poetski performans
- 10:00 Gali Tibon, BG
-
Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd
GALI TIBON (Izrael): LALIBELA - PUTOVANJE U JERUSALIM AFRIKE - izložba fotografija na otvorenom (19.4.-20.5.2018.)
- 10:00 Suki Medenčević, SA
-
Umjetnička galerija BiH, Zelenih beretki 8, Sarajevo
Modul Memorije 2018.
SUKI MEDENČEVIĆ (ASC): PROZORI U SVIJET, PROZORI U DUŠU / WINDOWS TO THE WORLD, WINDOWS TO THE SOUL - izložba fotografija (19.4.-5.5.2018.)
- 10:00 21. Slovenski dnevi knjige v Mariboru 2018
-
21. SLOVENSKI DNEVI KNJIGE V MARIBORU 2018 (20-26.4.2018.)
- 10:00 Pasteli Marka Čelebonovića, NS
-
Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad
PASTELI MARKA ČELEBONOVIĆA - izložba (19.4.-3.6.2018.)
autori izložbe: Aleksandra Tomić, Milica Orlović Čobanov
- 10:00 Танц фест, СК
-
ТАНЦ ФЕСТ / DANCE FEST SKOPJE 2018 (4-23.4.2018.)
Сцена Зебра/Kино Култура
10.00 Танцуваме со Виталиа! - работилници на "Share" програмата
Дом на културата, Штип
20.00 Share (Австрија - Виена/Латвија/Унгарија)
- 10:00 Sjaj renesanse, NS
-
Muzej grada Novog Sada, Petrovaradin, Novi Sad
SJAJ RENESANSE - izložba (19.4.-15.6.2018.)
organizacija: Muzej grada Novog Sada, Italijanski institut za kulturu u Beogradu i King Studio Fausta Fornazarija
- 10:00 Dušan B. Marković, BG
-
Galerija '73, Beograd
DUŠAN B. MARKOVIĆ (1948, Beograd): KOLIKO GORE TOLIKO DOLE - izložba skulptura i objekata (19.4.-1.5.2018.)
- 10:00 Antička Grčka u Muzeju Jugoslavije, BG
-
Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd
Grčki dani u Beogradu (20-29.4.2018.)
ANTIČKA GRČKA U MUZEJU JUGOSLAVIJE - izložba
- 10:00 Dušica Pejić, KM
-
Galerija Fakulteta umetnosti u Prištini/Zvečan, Drvarska 6, Kosovska Mitrovica
DUŠICA PEJIĆ: KRETANJA - izložba (19.4.-3.5.2018.)
- 11:00 JAM 2018 - mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori
-
JAM 2018 - mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori: ŽENE U DŽEZU (3-30.4.2018.)
Ministarstvo kulture, Cetinje
11:00 ZAŠTO NAM JE UMJETNOST POTREBNA VIŠE NEGO IKADA - predavanje
predavač: John Edvard Hasse, ekspert za američku muziku, muzikolog, pisac, urednik, osnivač međunarodnog Mjeseca poštovanja džeza, kustos emeritus u muzeju Smitson u Vašingtonu
KIC Budo Tomović, Podgorica
13:00 KREATIVNA RECIKLAŽA - MJUZIKLAŽA - radionica za djecu
vođa radionice: Jasna Jovićević
21:00 JASNA JOVIĆEVIĆ SEXTET: Jasna Jovićević (saksofon, bas klarinet, spacedrum), Filip Krumes (violina), Rastko Popović (viola), Dejan Božić (violončelo), Nemanja Mihailović (fagot), Uroš Šećerov (udaraljke)
- 11:00 SOMUS, SO
-
SOMUS - SOMBORSKE MUZIČKE SVEČANOSTI (14-20.4.2018.) Narodno pozorište Sombor, Trg Koste Trifkovića 2, Sombor
Narodno pozorište Sombor
11.00 DEČIJA POSLA
Lidija Bizjak (Francuska) - klavir
Mihajlo Zurković (Srbija) - klavir
Darko Karlečik (Srbija) - udaraljke
Branislav Jerković (Srbija) - glumac
program: Klod Debisi: Kutija za igračke
20.00 U RANU ZORU
Bojan Zulfikarpašić (Francuska) - klavir
Vasil Hadžimanov (Srbija) - klavir
- 11:30 Prirodoslovna zbirka Kabineta Grgura Bučića, HV
-
Ljetnikovac Hanibala Lucića, Hvar
Stalni postav PRIRODOSLOVNE ZBIRKE KABINETA GRGURA BUČIĆA MUZEJA HVARSKE BAŠTINE - izložba, u sklopu obilježavanja 150. obljetnice organiziranoga turizma u Hvaru
Grgur Bučić, prvi hvarski meteorološki motritelj
- 12:00 7. Resonate, BG
-
7. RESONATE - festival analogno-digitalnih umetnosti (18-21.4.2018.) Beograd
- 13:00 3. Beogradski mesec fotografije
-
3. BEOGRADSKI MESEC FOTOGRAFIJE (29.3.-30.4.2018.)
- 14:00 5. Kurja polt, LJ
-
5. KURJA POLT Festival žanrskega filma: KO NARAVA PODIVJA (18-22.4.2018.) Ljubljana
Kinodvor
14:00-17:30 Konferenca kultnega filma: OKUŽBA, POGUBA IN PREKLETSTVO! KULTNI FILM V NACIONALNEM KONTEKSTU
En, dva, tri, štiri, okužba zombijev se širi: italijanska zombi manija
dr. Russ Hunter (Univerza Northumbria, Newcastle, VB)
Peklenska skala: pošastna pokrajina avstralske grozljivke
dr. Alexia Kannas (Univerza RMIT, Melbourne, Avstralija)
Dežela nižin na višku žanra? Belgijska grozljivka kot nacionalna katarza
prof. Ernest Mathijs (Univerza Britanske Kolumbije, Vancouver, Kanada)
Sodobni
18.00 BRAWL IN CELL BLOCK 99 / RAVS V ZAPORNIŠKEM KRILU (ZDA, 2017, DCP, 2.35, barvni, 132′, SP)
režija: S. Craig Zahler
scenarij: S. Craig Zahler
fotografija: Benji Bakshi
montaža: Greg D’Auria
glasba: Jeff Herriott, S. Craig Zahler
igrajo: Vince Vaughn, Jennifer Carpenter, Don Johnson, Udo Kier, Marc Blucas, Tom Guiry
produkcija: Jack Heller, Dallas Sonnierhttps://www.youtube.com/watch?v=5hfAExhHTMM
Retrospektiva: Ko narava podivja
20.45 CREATURE FROM THE BLACK LAGOON 3D / POŠAST IZ ČRNE LAGUNE 3D (ZDA, 1954, 3D DCP, 1.85, čb, 79′, SP)
režija: Jack Arnold
scenarij: Harry Essex, Arthur A. Ross (po zgodbi Mauricea Zimma)
fotografija: William E. Snyder
montaža: Ted J. Kent
maska: Bud Westmore, Milicent Patrick
igrajo: Richard Carlson, Julia Adams, Richard Denning, Antonio Moreno
produkcija: William Alland (Universal Pictures)https://www.youtube.com/watch?v=e7uIsGCXojw
Sodobni
22.30 SAN SHAO YE DE JIAN 3D / MOJSTER MEČA 3D (Hongkong/Kitajska, 2016, 3D DCP, 1.85, barvni, 108′, SP/AP)
režija: Derek Yee
scenarij: Hark Tsui, Derek Yee, Chun Tin Nam
fotografija: Chan Wai Lin, Chan Chi Ying
montaža: Hongyu Zu
glasba: Peter Kam
igrajo: Kenny Lin, Peter Ho, Yiyan Jiang, Mengjie Jiang
produkcija: Hark Tsui (Film Unlimited, Bona Film Group) - 17:00 Skopje film festival
-
SKOPJE FILM FESTIVAL (19-26.4.2018.)
Кино Милениум
17:00 ПСИХО / PSYCHO (United States, 1960, 109 min)
режија: Alfred Hitchcock
улоги: Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles
19:00 КОБРА / COBRA (Macedonia, 2018, 55 min
режија: Igor Ivanov
21:00 И ТОА Е ЖИВОТ / C’EST LA VIE! (France, 2017, 100 min)
режија: Olivier Nakache, ÉricToledano
улоги: Jean-Pierre Bacri, Gilles Lellouche, Jean-Paul Rouve
Кино Фросина
17:00 ДОЛИНА НА СЕНКИТЕ / VALLEY OF SHADOWS (Norway, 2017, 91 min)
режија: Jonas Matzow Gulbrandsen
улоги: Adam Ekeli, Kathrine Fagerland, Jørgen Langhelle
20:00 ТАКСИМ ХОЛДЕМ / TAKSIM HOLD’EM (Turkey, 2017, 90 min)
режија: Michael Önder
улоги: Kenan Ece, Damla Sönmez, Berk Hakman, Nezih Cihan Aksoy
Q&A со екипата на филмот
22:00 ВО ЖИВО ОД ДАКА / LIVE FROM DHAKA (Bangladesh, 2016, 91 min)
Режија: Abdullah Mohammad Saad
улоги: Mostafa Monwar, Tasnova Tamanna, Tanvir Ahmed Chowdhury
- 17:30 10. Festival srpske kulture u Istri
-
10. FESTIVAL SRPSKE KULTURE U ISTRI (19.4.-3.5.2018.)
Srpski kulturni centar u istri, Maksimijanova 12, Pula
17.30 izložba fotografija o Milanu Mladenoviću: PisMejker
Milek & Web gallery od EKV
DEČAK IZ VODE - TV film
Panel o Milanu Mladenoviću i EKV
moderator: Aleksandar Šarčević
učestvuju: rok kritičar i publicista Petar Peca Popović, Branimir Lokner, Nenad Marjanović Fric
Kino Valli
20.00 Minan Nikodijević: ZAROBLJENO VREME - premijera dokumentarnog filma o Peci Popoviću
Rok kafe
22.00 EKV Tribute Benda DECA IZ VODE - koncert
http://starmediaserbia.wix.com/decaizvode
www.facebook.com/groups/893065240761861
Oči boje meda (Beograd) www.youtube.com/watch?v=BQhC_lWAIBI
Par godina za nas (Skoplje) https://www.youtube.com/watch?v=C-cOUFLGYyI
Novac u rukama (Novi Sad) https://www.youtube.com/watch?v=pv3198hYt5M
7 dana (Zagreb) https://www.youtube.com/watch?v=t70y4q41Ma0
https://www.youtube.com/watch?v=LxoGmPYUUVA
- 17:30 Festival fantastike: Povratak u bioskop 5, BG
-
FESTIVAL FANTASTIKE: POVRATAK U BIOSKOP 5 (20-26.4.2018.)
20.4.
17:30 SOLARIS (SAD, 2002)
Solaris
ul. Džordž Kluni (George Clooney), Nataša Makelhon (Natascha McElhone)
r. Stiven Soderberg (Steven Soderbergh)
19:30 Otvaranje festivala i izložbe plakata
20:00 ODISEJA U SVEMIRU 2001 (VB/SAD, 1968)
2001: A Space Odyssey
ul. Kir Dulea (Keir Dullea), Gari Lokvud (Gary Lockwood)
r. Stenli Kjubrik (Stanley Kubrick)
21.4.
15:00 TIHO BEŽANJE (SAD, 1972)
Silent Running
ul. Brus Dern (Bruce Dern), Klif Pots (Cliff Potts)
r. Daglas Trumbil (Douglas Trumbull)
17:00 ZAROBLJENICI SVEMIRA (SAD, 1969)
Marooned
ul. Gregori Pek (Gregory Peck), Ričard Krena (Richard Crenna)
r. Džon Stardžis (John Sturges)
19:00 Tribina: Artur Klark
20:30 ODISEJA U SVEMIRU 2010 (SAD, 1984)
2010
ul. Roj Šajder (Roy Scheider), Džon Litgou (John Lithgow)
r. Piter Hajms (Peter Hyams)
22.4.
15:00 LEGENDA O ČUVARIMA (SAD/AU, 2010)
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
animirani film
r. Zek Snajder (Zack Snyder)
17:00 PET LEGENDI (SAD, 2012)
Rise of the Guardians
animirani film
r. Piter Remzi (Peter Ramsey)
19:00 Tribina: Čudesni svet Hajao Mijazakija
20:00 PRINCEZA MONONOKE (JP, 1997)
Mononoke-hime
animirani film
r. Hajao Mijazaki (Hayao Miyazaki)
23.4.
17:00 OPASAN PRONALAZAK (ČSSR, 1958)
Vynález zkázy
ul. Lubor Tokoš (Lubor Tokos), Arnost Navratil (Arnost Navrátil)
r. Karel Zeman (Karel Zeman)
19:00 ZELENA OPASNOST (SAD/JP, 1968)
The Green Slime
ul. Robert Horton (Robert Horton), Lučijana Paluci (Luciana Paluzzi)
r. Kindži Kukasaku (Kinji Fukasaku)
21:00 SENKA (SAD, 1994)
The Shadow
ul. Alek Boldvin (Alec Baldwin), Džon Lon (John Lone)
r. Rasel Malkejhi (Russell Mulcahy)
24.4.
17:00 DARKMEN - ČOVEK IZ MRAKA (SAD, 1990)
Darkman
ul. Liam Nison (Liam Neeson), Franses Makdormand (Frances McDormand)
r. Sem Rejmi (Sam Raimi)
19:00 VRANA (SAD, 1994)
The Crow
ul. Brendon Li (Brandon Lee), Majkl Vinkot (Michael Wincott)
r. Aleks Projas (Alex Proyas)
21:00 V KAO VENDETA (NEM/SAD, 2005)
V for Vendetta
ul. Hjugo Viving (Hugo Weaving), Natali Portman (Natalie Portman)
r. Džejms Maktajg (James McTeigue)
25.4.
17:00 TAJANSTVENA MOĆ (SAD, 1982)
The Sender
ul. Ketrin Harold (Kathryn Harrold), Željko Ivanek (Zeljko Ivanek)
r. Rodžer Kristijan (Roger Christian)
19:00 DODIR MEDUZE (VB/FR, 1978)
The Medusa Touch
ul. Ričard Barton (Richard Burton), Li Remik (Lee Remick)
r. Džek Gold (Jack Gold)
21:00 BITI DŽON MALKOVIČ (SAD, 1999)
Being John Malkovich
ul. Džon Kjuzak (John Cusack), Kameron Dijaz (Cameron Diaz)
r. Spajk Džounz (Spike Jonze)
26.4.
17:00 PRITAJENO ZLO (NEM/VB, 2002)
Resident Evil
ul. Mila Jovović (Milla Jovovich), Mišel Rodrigez (Michelle Rodriguez)
r. Pol Anderson (Paul W.S. Anderson)
19:00 ARMIJA MRAKA (SAD, 1993)
Army of Darkness
ul. Brus Kembel (Bruce Campbell), Embet Dejvic (Embeth Davidtz)
r. Sem Rejmi (Sam Raimi)
21:00 ZORA ŽIVIH MRTVACA (SAD, 1978)
Dawn of the Dead
ul. Dejvid Emgi (David Emge), Ken Fori (Ken Foree)
r. Džordž Romero (George A. Romero)
- 18:00 Emocionalni razvoj - da li zaostajemo za sobom, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
EMOCIONALNI RAZVOJ - DA LI ZAOSTAJEMO ZA SOBOM - predavanje
predavač: dr Jelica Petrović, doktor psiholoških nauka, psihoterapeut i edukator
- 18:00 Sve za svakog, svaki za sve, ZG
-
Hrvatsko dizajnersko društvo, Boškovićeva 18, Zagreb
Indra Kupferschmid: SVE ZA SVAKOG, SVAKI ZA SVE - predavanje
- 18:00 Hiljadu i druga arapska noć, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
Ciklus: Hiljadu i druga arapska noć (u saradnji sa Arapskim kulturnim centrom Malasala)
- 18:00 Bikini Mun, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
18.00/20.00 BIKINI MUN (SAD, 2018, 102 min)
r: Milčo Mančevski
ul: Kondola Rašad, Sara Goldberg
200 dinara
- 18:00 Mostarski dani Orisa 2018
-
Hrvatski domi Herceg Stjepan Kosača, Trg hrvatskih velikana bb, Mostar
MOSTARSKI DANI ORISA 2018. (20-22.4.2018.)
20.4.
18:00 Arhitektura kao društveno odgovorna djelatnost
Joachim Granit, Muhamed Serdarević, Zoran Ćatić
21.4.
09:00 Registracija
10:00 Otvaranje programa
Alen Jašarević (Njemačka)
Han Tümertekin (Turska)
Promocija zlatnog sponzora AlukönigStahl
Dva Arhitekta (Hrvatska)
SNØHETTA (Norveška)
22.4.
Fakultativni izleti
organizacija: Centar za arhitekturu, dijalog i umjetnost ADA Mostar i Oris kuća arhitekture iz Zagreba
- 18:00 Natalija Šeruga Golob, MB
-
Lutkovno gledališče Maribor, Vojašniški trg 2a, Maribor
NATALIJA ŠERUGA GOLOB: SALVE REGINA - razstava (20.4.-2.6.2018.)
kustosinja razstave: Nataša Juvan
- 18:00 Uspavanka za miša, BG
-
Delfi Café (SKC) Beograd
Dečji dani kulture
Jelica Greganović: USPAVANKA ZA MIŠA - promocija knjige
izdavač: Laguna
govore: spisateljica i novinarka Gorica Nešović, ilustrator Bob Živković, i autorka
- 18:30 Ko je Malvina Hofman, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
Srbija, rat i plakat 1914-1918, u okviru obeležavanja stogodišnjice Velikog rata
KO JE MALVINA HOFMAN - izložba (17-23.4.2018.)
autor izložbe: Vladimir Čeh
organizacija: Institut za istoriju oglašavanja, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu
Stručno vođenje kroz izložbu: Vladimir Čeh
- 18:30 Muzički kutak Gabriele Dinić, PA
-
Muzička škola Jovan Bandur Pančevo, Vojvode Živojina Mišića 3, Pančevo
Muzički kutak mr Gabriele Dinić - koncert
program: J.S. Bah, J. Hajdn, J. Brams…
- 18:30 17. Antifa fest, LJ
-
Gromka - AKC Metelkova, Ljubljana
17. ANTIFA FEST - Antifašistični festival (19-21.4.2018.)
18:30 Ženski pevski zbor KOMBINAT
https://www.facebook.com/Kombinatke
20:00 FRŠLUS (Slo)
https://www.facebook.com/FrslusPunkBand
STRATEGIA TENSIE (Slo)
APSURD (Srbija)
https://www.youtube.com/watch?v=j7EZ9Fqmod4&feature=share
KALASHNIKOV COLLECTIVE (It)
https://www.facebook.com/KalashnikovCollective/
https://kalashnikovcollective.bandcamp.com/
http://kalashnikovcollective.orgJAY TERRESTRIAL (Firespit Collective, Inner Terrestrials, UK)
http://www.innerterrestrials.co.uk
http://www.firepitcollective.co.uk
https://www.reverbnation.com/musician/jayterrestrialPo koncertu muziko vrti DJ URBAN
- 19:00 Autorske bure: Tea Tulić, Bekim Sejranović, ML
-
Muzej Apoksiomena, Mali Lošinj
Autorske bure - književna događanja u sklopu programskog pravca Lungomare Rijeke 2020 - Europske prijestolnice kulture
TEA TULIĆ (rezidencija u Malom Lošinju)
BEKIM SEJRANOVIĆ (rezidencija na Susku)
- 19:00 Začarani vremeplov, BG
-
Kulturni Centar Čukarica, Turgenjeva 5, Beograd
ZAČARANI VREMEPLOV (45 min) - premijera dečije predstave (4-12 godina)
produkcija: Andrija Milošević i Klan
režija: Jana Maričić
uloge: Vladan Milić, Milena Živanović i Nikola Malbaša
- 19:00 Okupljanje povodom izlaska 1001. broja Kikindskih, BG
-
CZKD, Beograd
Okupljanje povodom izlaska 1001. broja KIKINDSKIH
- 19:00 Never leave me, SA
-
Cinema City Sarajevo
Modul Memorije 2018
NEVER LEAVE ME - evropska premijera filma
režija: Aida Begić
- 19:00 Rijeka miniart, BA
-
Galerija-atelje Paulić, Primorje bb, Bakar
RIJEKA MINIART - međunarodna izložba umjetničkih djela maloga formata iz Zbirke Prvog salona Rijeka mini art 2017.
- 19:00 Na zemlji, BG
-
Knjigodrom,Topolska 18, Beograd
Stevan Bradić: NA ZEMLJI - promocija knjige pesama
govore: Dejan Matić (urednik, pesnik), Ivan Radenković (filozof, aktivista), Jelena Anđelovska (pesnikinja, kolumnistkinja), i autor
- 19:00 Eva spava, ZG
-
Booksa, Martićeva 14d, Zagreb
Francesca Melandri: EVA SPAVA - predstavljanje knjige
razgovor s autoricom Francescom Melandri i prevoditeljicom Anom Badurinom na engleskom jeziku vodi: Dunja Kučinac
- 19:00 Revija srpskog filma, PU
-
Kino Valli, Giardini 1, Pula
REVIJA SRPSKOG FILMA (20-29.4.2018.)
20.4.
19.00 ZAROBLJENO VRIJEME / ZAROBLJENO VREME (Srbija, 2017, 105') - dokumentarni
režija: Milan Nikodijević
https://www.youtube.com/watch?v=O_qpQyRFzck
25.4.
19.00 REKVIJEM ZA GOSPOĐU J. (Srbija, 2017, 91') - drama
režija: Bojan Vuletić
glume: Mirjana Karanović, Danica Nedeljković, Jovana Gavrilović, Mira Banjachttps://www.youtube.com/watch?v=2vpjsHHGYvE
26.4.
18.50 AFTERPARTY (Srbija, 2017, 101') - koimedija
režija: Luka Bursać
glume: Rade Ćosić, Nikola Šurbanović, Jana Milosavljević, Vladimir Gvojić
https://www.youtube.com/watch?v=Kmu1eoSs9_M
27.4.
18.50 KOZJE UŠI (Srbija, 2017, 120') - komedija/drama
režija: Marko Kostićglume: Gorica Popović, Slobodan Ćustić, Nikola Kojo, Milica Spasojević, Sergej Trifunović
https://www.youtube.com/watch?v=NnMrfY7iXDw
28.4.
17.00 SLATKO OD NIŠTA (Srbija, 2017, 78') - dokumentarni
režija: Boris Mitić
narator: Iggy Pop
https://www.youtube.com/watch?v=un3-h2HiBsM
29.4.
19.00 VJETAR / VETAR (Srbija, 2016, 80') - drama
režija: Tamara Drakulić
glume: Tamara Stajić, Eroll Bilibani, Darko Kastratović, Tamara Pjević
- 19:00 Imaginarno putovanјe - prostori za naseljavanјe, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
3. Beogradski mesec fotografije (29.3.-30.4.2018.)
IMAGINARNO PUTOVANЈE - PROSTORI ZA NASELJAVANЈE - izložba (20.4.-8.5.2018.)
EVA BARTON (Mađarska)
JORGE FABIÁN CASTILLO (Meksiko)
JORDI VIC (Katalonija)
- 19:00 Dobrivoj Rajić, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
DOBRIVOJ RAJIĆ: UNUTRAŠNJA SLIKA - izložba (20.4.-10.5.2018.)
- 19:00 RPDR Balkan Viewing Party, BG
-
Grad, Beograd
RPDR Balkan Viewing Party
- 19:00 Životne informacije i zdravlje, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
ŽIVOTNE INFORMACIJE I ZDRAVLJE - predavanje
predavač: akademik prim. dr med. Boro M. Vujasin
- 19:00 Prisotnosti, MB
-
Kibla, Maribor
Kibla Portal, Valvasorjeva 40, Maribor
PRISOTNOSTI - skupinska razstava akademske slikarke Metke Krašovec in umetnic in umetnikov - njenih študentov na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) v Ljubljani (20.4.-7.7.2018.)
Razstavljajo Metka Krašovec in umetniki (po abecednem redu): Karmen Bajec, Viktor Bernik, Saša Bezjak, Gigo de Brea, Andrej Brumen Čop, Mitja Ficko, Dušan Fišer, Marija Flegar, Milan Golob, Marko Jakše, Anja Jerčič Jakob, Barbara Jurkovšek, Jurij Kalan, Maja Kastelic, Aleksij Kobal, Robert Lozar, Izar Lunaček, Mojca Oblak, Rok Predin, Arjan Pregl, Irena Romih, Zvonka Simčič, Matic Sonnenwald, Natalija Šeruga, Katarina Toman Kracina, Petra Varl, Sebastijan Vojvoda, Marij Vrenko, Mojca Zlokarnik, Živa Žitnik
kuratorja razstave: Nina Jeza (KID Kibla) in Arne Brejc (Galerija Equrna)
- 19:00 Baština, RI
-
OKC Palach, pod Voltun 4, Rijeka
Nikola Čelan: Baština - kako sam preživio splitske devedesete i prvih 10 godina TBF-a - predstavljanje knjige
govore: autor Nikola Čelan, sociolog Krešimir Krolo i članovi TBF-a Luka Barbić i Mladen Badovinac
- 19:00 Nezaboravne uloge Ivice Vidovića, ZG
-
Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb
Portreti: NEZABORAVNE ULOGE IVICE VIDOVIĆA (19-22.4.2018.)
19:00 RITAM ZLOČINA (Jugoslavija, 1981, c/b, 89 min)
režija: Zoran Tadić
fotografija: Goran Trbuljak
21:00 W. R. MISTERIJE ORGANIZMA (Jugoslavija/SR Njemačka, 1971, boja, 85 min)
režija: Dušan Makavejev
fotografija: Pega Popović, Aleksandar Petković
- 19:00 11. HT nagrada za hrvatsku suvremenu umjetnost, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
11. HT NAGRADA ZA HRVATSKU SUVREMENU UMJETNOST (20.4.-13.5.2018.)
Babić, Vanja, Rad u kutiji
Bavoljak, Darko, Izlozi
Bratoš, Mara, Ljubav i Život Žene/In Utero
Deman, Tanja (aka. Tanja Freifrau Von Ketehodt), Potopljeni vrtovi
Dragičević, Edvin, Iluzija sigurnosti
Durić, Dajana, Boravište praznine
Fišer, Robert, Crvotočina 2
Golub, Momčilo, Četverokuti
Ivković, Tea, Arhiv praznine
Katušić, Krešimir, Spona
Kipke, Željko, Antiprogetto turistico per l'acquatorio di Rovigno (Turistički antiprojekt za rovinjski akvatorij)
Knežević, Vladislav, Završni krug
Kožul, Kristian, Forensic Folklore///Pathogenesis
Križanović, Viktorija, Three Voices
Malčić, Ivica, Ten Years Later, 366 dnevničkih crteža od 1.1.2016.-31.12.2016.
Martinis, Dalibor, Data Recovery - Postavljanje izložbe Daniela Burena u Gsu 1974./fragment
Matijević, Tihomir, Platon gleda Simpsone
Mihaljević, Niko, Need Your Love So Bad
Mijač, Toni, Vezu ni/je moguće uspostaviti
Mitrov, Hrvoje, Duhovi
Pavelić, Zoran i Zlatec, Katarina, Osunčana mjesta
Perkov, Vedran, Smetnje
Priselac, Dino i Zaplatić, Silvia Roberta, 4 godišnja doba
Rasol, Jasenko, Blijeda slika
Sobota, Damir, Naan
Šolman, Dario, Obilazak galerije s publikom
Škofić, Goran, Na plaži
Todorović, Predrag, Utisnuto 4
Tudek, Ivan, Arhitektura
Vehabović, Zlatan, Galena Sarkofagen / Tamno bijela Zemlja
Vidmar, Vinko, „17. studeni 2017.“
Vodopija, Mirjana, Tranzicija
Živković Kuljiš, Loren, Studije automatskog modeliranjaPozvani umjetnici koji, prema odabiru stručnog povjerenstva, izravno sudjeluju na izložbi su: Mihael Giba, Dunja Janković i Zlatan Vrkljan
- 19:00 Umetnička zbirka SANU - likovni umetnici akademici, LE
-
Leskovački kulturni centar, Bulevar Oslobodjenja 101, Leskovac
UMETNIČKA ZBIRKA SANU - LIKOVNI UMETNICI AKADEMICI - putujuća izložba (20.4.-17.5.2018.)
- 19:00 Nedelja finskog filma, BG
-
Kulturni centar Beograda
NEDELJA FINSKOG FILMA: TOPLI / WARM (19-23.4.2018.)
19.00 KAISA I ČAROBNA ŠUMA / KAISA AND THE ENCHANTED FOREST
r. Katja Gauriloff
21.00 EUTANAZISTA / EUTHANIZER
r. Teemu Nikki - 19:00 Plesni dijalozi, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
PLESNI DIJALOZI - snimci baleta renomiranih baletskih kuća na velikom platnu u susret Svetskom Danu Igre (20-22.4.2018.)
20.4.
19.00 DON KIHOT - balet u 3 čina, po motivima istoimenog Servantesovog klasika, Don Kihot
Opéra National de Paris
koreografija: Rudolf Nurejev
21.4.
12.00 KOPELIJA - fransucki balet
Teatro La Fenice, Venice
16.00 ANA KARENJINA, SEĆANJA VRONSKOG - igrani film
režija: Karen Šahnazarov
igraju: Elizaveta Boyarskaya, Kirill Grebenshchikov
https://www.youtube.com/watch?v=tWyVJTZCoRw
19.00 USPAVANA LEPOTICA - balet
New Adventure
koreografija: Metju Born
22.4.
12.00 KONJIĆ GRBONJIĆ - balet u 2 čina po motivima ruske bajke
Mariinsky Theatre St-Petersburg
16.30 MATILDA (Rusija, 2017, 108 min) - igrani film
režija: Aleksej Učitel
https://www.youtube.com/watch?v=iflRh3c7brM
19.30 ANA KARENJINA - balet u 2 čina, po motivima čuvenog romana Lava Tolstoja
Mariinsky Theatre St-Petersburg
- 19:30 Miloš Tomić, BG
-
New Moment galerija, hilandarska 14, Beograd
MILOŠ TOMIĆ (1976): PRECIOUS TRASH Vol.1 (DRAGOCENI OTPAD) - izložba (20.4.-20.5.2018.), u saradnji sa Ivanom Zupancom i Dejanom Živadinovićem
kustos: Nataša Radojević
- 19:30 Milica Živadinović, BG
-
Nacionalna Galerija, Dositejeva 1, Beograd
MILICA ŽIVADINOVIĆ (1975, Beograd): ČAROBNO DRVO - izložba (20-28.4.2018.)
- 19:30 Peer Gynt, ZG
-
Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu, Trg Republike Hrvatske 15, Zagreb
Henrik Ibsen: PEER GYNT - premijera drame
adaptacija: Erik Ulfsby, Carl Morten Amundsen
prijevod: Mišo Grundler
režija: Erik Ulfsby
dramaturgija: Carl Morten Amundsen, Sanja Ivić
scenografija: Arne Nøst
kostimografija: Ingrid Nylander
skladatelj: Mitja Vrhovnik Smrekar
oblikovatelj svjetla: Aleksandar Čavlek
koreografija: Belinda Braza
igraju: Siniša Popović, Alma Prica, Silvio Vovk, Nikša Kušelj, Slavko Juraga, Ivan Colarić, Luka Dragić, Filip Vidović, Ksenija Marinković, Luca Anić, Nina Violić, Lana Barić, Ivana Boban, Vanja Matujec, Slavko Juraga, Roko Grbin, Višnja Kiš
- 20:00 35. Nušićevi dani, SD
-
Centar za kulturu Smederevo
35. NUŠIĆEVI DANI (16-28.4.2018.)
Pretfestivalski program
Hadi Kurić: EDMUND KIN
Narodno pozorište Sterija (Vršac)
režija: Irfan Mensur
igraju: Srđan Radivojević, Ivan Đorđević, Neda Grubiša, Vanja Radošević, Dragan Džankić, Tamara Tamči Toskić
lektor: Radovan Knežević
koreografija: Marina Lazarević
scenografija i kostimografija: Sofija Lučić
izbor muzike: Irfan Mensur i Momir Cvetković
- 20:00 Kod šejtana ili jedna dobra žena, BG
-
UK Vuk Karadžić, Beograd
KOD ŠEJTANA ILI JEDNA DOBRA ŽENA - premijera predstave
UK Vuk, KC Pančevo, Puls teatar
- 20:00 A Weill Ago, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
A WEILL AGO - elektroakustični kabare/koncert, uz muziku Kurta Vajlda i Ane Gnjatović
nastupaju: Tijana Đurić - sopran, Ana Gnjatović - glas/elektronika, Miloje Veljić - klavir
organizacija: Kulturni centar Zrenjanin i Narodni muzej Zrenjanina
besplatno
- 20:00 23. Modul memorije, SA
-
23. MODUL MEMORIJE (30.3.-9.5.2018.) Sarajevo
- 20:00 Beogradska filharmonija, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
Vatra 5
Beogradska filharmonija - koncert posvećen uspomeni na Zorana Đinđića
dirigent: Danijel Rajskin
solista: Aleksandar Gavrilјuk - klavirprogram: Aleksandar Gavrilјuk, klavir Vatromet, S. Rahmanjinov: Koncert za klavir i orkestar br. 3, I. Stravinski: Žar-ptica (1910)
- 20:00 Jazavac pred sudom, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
Petar Kočić: JAZAVAC PRED SUDOM
Beogradsko dramsko pozorište
režija, adaptacija, dizajn, izbor muzike: Žanko Tomić
igraju: Daniel Sič, Ivan Tomić, Ervin Hadžimurtezić, Stevan Mrđenović
200 din
- 20:00 Marijan Sobula, BG
-
Guarnerius, Beograd
MARIJAN SOBULA (Poljska) - klavir
program: F. Šopen, I. J. Paderevski
- 20:00 Punktumi: Zbirka inostrane umjetnosti MSURS, BL
-
Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka
PUNKTUMI: ZBIRKA INOSTRANE UMJETNOSTI MSURS - izložba (20.4.-30.8.2018.)
Oto Pine (Otto Piene), Ginter Iker (Günther Uecker) i Hajnc Mak (Heinz Mack) iz grupe ZERO, Fridensrajh Hundertvaser (Friedensreich Hundertwasser), Hans Hartung (Hans Hartung), Pjer Alešinski (Pierre Alechinsky), Stenli Vilijem Hajter (Stanley William Hayter), Žan Mesažije (Jean Messagier), Zao Vu-Ki (Zao Wou-Ki), Šoići Hasegava (Shōichi Hasegawa), Jase Tabući (Yasse Tabuchi), Antonino Virduco (Antonino Virduzzo)…
Izložbu će otvoriti Šef Delegacije Evropske unije u BiH i specijalni predstavnik Evropske unije u BiH Ambasador Lars-Gunar Vigemark
- 20:00 15. Mostarska liska 2018
-
Narodno pozorište Mostar, Brkića 2, Mostar
15. Međunarodni festival komedije MOSTARSKA LISKA 2018 (20-27.4.2018.)
20.4.
Ivo Brešan: PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA
Hrvatsko narodno kazalište Mostar
režija: Ivan Leo Lemo
igraju: Slaven Knezović, Robert Pehar, Ivan Skoko, Angela Bulum, Sanda Krgo Soldo, Miro Barnjak, Jelena Kordić Kuret, Bojan Beribaka, Nikolina Marić Danica Džidić, Stana Šuman, Sofija Vrljić, Mario Bošnjak, Zorislav Galić
21.4.
Eugène Ionesco: ĆELAVA PJEVAČICA
Narodno pozorište Mostar
režija: Lajla Kaikčija
igraju: Emir Sejfić, Maja Zećo, Emir Spahić, Dina Mušanović, Andrea Aković, Saša Oručević
22.4.
Dušan Kovačević: SABIRNI CENTAR
Narodno pozorište Republike Srpske i Pozorišta Prijedor
režija: Marko Misirača
igraju: Đorđe Marković, Nataša Ivančević, Ljubiša Savanović, Slađana Zrnić, Boris Šavija, Miljka Brđanin, Zlatan Vidović, Bojan Kolopić, Snježana Štikić, Siniša Vučićević, Aleksandar Stojković, Goran Jokić, Boško Đurđević, Dean Batoz
23.4.
Boris Lalić: MIRNA BOSNA
Kamerni teatar 55, Sarajevo
režija: Saša Peševski
igraju: Feđa Štukan, Gordana Boban, Vanesa Glođo, Davor Golubović
24.4.
Aleš Kurt i Nejra Babić: JEDVANOSIMSOBOAKALOMISTOBO
Sarajevski ratni teatar SARTR, Sarajevo
režija: Aleš Kurt
igraju: Mirela Lambić, Maja Salkić, Ana Mia Milić, Alban Ukaj, Sead Pandur, Jasenko Pašić, Adnan Kreso, Davor Sabo, Saša Krmpotić, Lejla Čaušević k.g.
25.4.
Ante Tomić i Rajko Grlić: USTAV REPUBLIKE HRVATSKE
Satiričko kazalište Kerempuh, Zagreb
režija: Vinko Brešan
igraju: Borko Perić, Nikša Butijer, Ana Maras Harmander, Damir Poljičak, Matija Šakoronja, Vedran Mlikota/Hrvoje Kečkeš
26.4.
Aleksandar Galin: SIRENA I VIKTORIJA
Ferzeng teatar Beograd
režija: Radoslav Milenković
igraju: Tatjana Kecman, Milena Pavlović, Radoslav Milenković
27.4.
Christopher Durang: ZA UMRIJET OD SMIJEHA - predstava u čast nagrađenih
Teatar Rugantino, Zagreb
režija: Mario Kovač
igraju: Gordana Gadžić, Marko Torjanac
- 20:00 Turneja Slobodne zone 2018
-
TURNEJA SLOBODNE ZONE 2018
DAN OSLOBOĐENJA (Latvia/Norveška/Slovenija, 2016, 100 min) - dokumentarni film
režija: Morten Traavik, Uģis Olte
uloge: Milan Fras, Janez Gabrič, Luka Jamnik, Rok Lopatič, Ivan Novak, Mina Špilerprodukcija: VFS FILMS, Traavik.Info
distribucija: Five Stars Film Distributionfestivali i nagrade: IDFA filmski festival Amsterdam, 2016, Ljubljana internacionalni festival dokumentarnog filma, 2017, DocAviv internacionalni filmski festival, 2017, Geteborg Film Festival, 2017, Skoplje Film Festival, 2017
www.liberationday.filmČAVELA (USA, 2017, 93 min) - dokumentarni film
režija: Catherine Gund, Daresha Kyi
uloge: Pedro Almodóvar, Elena Benarroch, Miguel Boséproducija: Aubin Pictures
distribucija: Latido Filmsfestivali i nagrade: Berlinale, 2017, Nagrada publike, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Počasna nagrada, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Nagrada publike, L.A. Outfest , 2017, Glavna nagrada žirija, L.A. Outfest , 2017, Sidnej međunarodni filmski festival, 2017, Sheffield Doc/Fest, 2017
www.chavelavargasfilm.comhttps://www.youtube.com/watch?v=XKyj5Tzrumo
ĆAMBRA (Italija/Brazil/Nemačka/Francuska/SAD/Švedska, 2017, 120 min) - igrani film
režija: Jonas Carpignano
uloge: Pio Amato, Koudous Seihon, Iolanda Amato, Damiano Amatoproducija: Stayblack Productions, RT Features, Sikelia Productions, Rai Cinema
distribucija: Five Stars Film Distributionfestivali i nagrade: Label Europa Cinemas, Filmski festival u Kanu, 2017, CPH PIX , 2017, International Confederation of Art Cinemas Award, Jameson CineFest - Miskolc međunarodni filmski festival, 2017, Filmski festival u Minhenu, 2017
www.peccapics.com/product/a-ciambraCRVENI PAS: PRAVI PLAVI (Australia, 2016, 88 min) - igrani film
režija: Kriv Stenders
uloge: Jason Isaacs, Levi Miller, Bryan Brown, Hanna Mangan Lawrence, Thomas Cocquerel
produkcija: Woss Group Film Productions
distribucija: Five Stars Film Distributionfestivali i nagrade: Nagrada udruženja filmskih kritičara Australije, 2017, Berlinale, 2017, Pula filmski festival, 2017, Sundance, 2017, Međunarodni filmski festival u Torontu, 2017
www.facebook.com/reddogau500 GODINA (Guatemala, 2017, 108 min) - dokumentarni film
režija: Pamela Yates
montaža: Peter Kinoy
uloge: Irma Alicia Velásquez Nimatuj, Matilde Terraza Gallego, Daniel Pascual Hernándezprodukcija: Skylight Production
distribucija: Skylight Productionfestivali i nagrade: Traverse City Film Festival, 2017, Human Rights Watch Film Festival, London, 2017, Seattle international Film Festival, 2017, Sundance Film Festival, 2017, International Film Festival and Forum on Human Rights, Geneva, 2018
500years.skylight.is - 20:00 43. NOMUS 2018, NS
-
43. NOMUS 2018 (19-26.4.2018.) Novi Sad
Sinagoga, Jevrejska 9
Irena Grafenauer, Mate Bekavac & Kronberg Academy
IRENA GRAFENAUER (Slovenija) - flauta
MATE BEKAVAC (Slovenija) - klarinet
KVARTET AKADEMIJE KRONBERG (Nemačka)
program: W.A. Mozart: Kvartet za flautu, violinu, violu i violončelo u D- duru, K.285, Kvartet za klarinet, violinu, violu i violončelo u A-duru, K.581 *** Divertimento, za dve violine, violu i violončelo u D-duru, K.136/125a
800 din
- 20:00 3. Pozorišno proleće, ŠA
-
Šabačko pozorište, Karađorđeva 22, Šabac
3. Teatarski festival POZORIŠNO PROLEĆE (16-23.4.2018.)
Ninoslav Đorđević: RUBIŠTE
Šabačko pozorište
- 20:00 Alice in WonderBand, BG
-
Dorćol Plac, Dobračina 59b, Beograd
Alice in WonderBand: DA I RE, TELO KAO INSTRUMENT - hibrid koncerta, predstave, fizičkog teatra i umetničkog performansa (body percussion - telesna perkusija)
režija: Višnja Obradović
https://web.facebook.com/events/1916382165338783
https://web.facebook.com/events/420152628428702
https://drive.google.com/open?id=1Za71vXP_m4l6pETTT0tcuMcqZcHKa94t
https://drive.google.com/open?id=1FmYieOPH0Sp8Dcy9sZ7Lp7RBUCQ5ybtI
https://drive.google.com/open?id=0B5mUrUjHj9mYMFc4OXFrSHhnX2s
https://drive.google.com/open?id=0B5mUrUjHj9mYRWhLWkhOaEU2VTA
- 20:00 Ciganin, ali najljepši, ZB
-
Zelena dvorana, Trg Dragutina Domjanića 6, Zabok
Kristian Novak: CIGANIN, ALI NAJLJEPŠI - predstavljanje nagrađivanog romana
specijalni gost: Novakov prijatelj Ramiz Ajdani, Rom čija je životna priča slična 'njegovom Ciganinu'
moderatorica: Ljiljana Pavlina
- 20:30 Hunjoo Jung, Lina Rica, LJ
-
osmo/za, Slovenska 54, Ljubljana
friformAV
HUNJOO JUNG (Seul) - elektronika, glas
https://soundcloud.com/user-908544503
LINA RICA (Makarska) - video v živo
https://linarica.com5 eur
https://www.facebook.com/events/218669038883463
- 20:30 Garažni Punk Malakas, ZG
-
Močvara, Trnjanski nasip bb, Zagreb
Garažni Punk Malakas
VOODOO HEALERS (Grčka)
https://www.youtube.com/watch?v=Y6AkMH6JvrE
THEE MELOMEN (Zagreb)
MOJO MEN FROM MARS (Zagreb)
30 kn
- 21:00 Attic Mist, Tetrapank, Po Kratkom Postupku, IZ
-
Hangar Bar, Tomažičeva 10a, Izola
ATTIC MIST (Kranj)
TETRAPANK (Novi Sad)
PO KRATKOM POSTUPKU (Novi Sad)
- 21:00 Let3, KR
-
TrainStation SubArt, Kolodvorska cesta 8, Kranj
LET 3 (Rijeka)
https://www.facebook.com/LET3ri
https://www.youtube.com/watch?v=VPXCWXsoY-0
https://www.youtube.com/watch?v=stZT7w6DpS0
12 eur
- 21:00 Tribute David Bowie GIFT / Massimo Savić, BG
-
BitefArtCafe, Mitropolita Petra 8, Beograd
TRIBUTE DAVID BOWIE GIFT
specijalni gost: MASSIMO SAVIĆ
- 21:00 Darko Rundek & Ekipa, NS
-
SKC Fabrika, Bulevar Despota Stefana 5, Novi Sad
DARKO RUNDEK & EKIPA - prolećna mini turneja
https://www.facebook.com/darko.rundek.official
https://www.youtube.com/watch?v=Y1-0w2VFptU
- 21:00 Cheap Moonshine i Leaf, NS
-
CK13, Novi Sad
CHEAP MOONSHINE (Novi Sad) - stoner bend
predgrupa: LEAF (Kula)
250 din
- 21:00 Wille & the Bandits, JA
-
Gimnazija Svetozar Marković u Jagodini
WILLE AND THE BANDITS (UK) - koncertna promocija novog studijskog albuma Steal
https://www.youtube.com/watch?v=Kb4N7LMWH4A
https://www.youtube.com/watch?v=RNngQlGJ7cY
https://www.youtube.com/watch?v=bERAh-KGrYA
https://www.willeandthebandits.com
https://en.wikipedia.org/wiki/Wille_And_The_Bandits
https://www.facebook.com/willeandthebandits.official
https://www.youtube.com/user/willeandthebandits
https://www.instagram.com/willeandthebandits
https://open.spotify.com/artist/0TBTCmsm3UDvlFvksSiEWD
- 22:00 19. Orto fest 2018, LJ
-
Orto bar, Ljubljana
19. ORTO FEST 2018 (29.3.-28.4.2018.)
10 €
- 22:00 Pero Defformero, PA
-
Dom omladine Pančevo
PERO DEFFORMERO (Novi Sad) - koncert
www.facebook.com/Pero.Defformero.band
www.youtube.com/user/PeroDefformero
https://www.facebook.com/events/445252965916746/
https://www.facebook.com/dom.pancevo/
500/700 din
- 23:00 Refresh: Local Action, LJ
-
Channel Zero - AKC Metelkova, Ljubljana
LOCAL ACTION aka. TOM LEA (UK)
3/5 €
- 23:00 Synt & Pop w/ DJ Moe, BG
-
Grad, Beograd
SYNT & POP w/ DJ MOE (Austria)
200/300 din
- Okupirani bioskop prvi put u Čačku
- Aleksandar Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu u Veneciji
- Objavljeni rezultati konkursa MKI za savremeno stvaralaštvo za 2022.
- Marijana Cvetković: Raste bes u svim sektorima kulture
- Praviti se lud ili otvoriti oči
- A1 Kinoteka letnji bioskop ponovo na krovu Doma Vojske
- Uži izbor za Politikinu nagradu za 2023.
- Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za 2022.
- Preminula Jasna Tijardović Popović
- Nadežda Petrović u Narodnom muzeju
- Otisak vremena
- Pasaž – paradoks pravde
- Metamorfoze lutka
- Preminuo Ričard Sera
- Omaž Lauševiću na 71. Martovskom festivalu
- Godišnja nagrada UKRS Vesni Kapor
- Otvoren 71. BFDKF, Zafranoviću nagrada za životno delo
- Triptih Infinitas - omaž baštini
- Uhapšen upravnik Ateljea 212 Novica Antić
- Deset godina O S(a)vesti, ponovo 7. aprila u Bitefu
- Konkurs za Ukrštene umetničke rezidencije u oblasti stripa za 2024.
- Konkurs Miksera za mlade umetnike Black Box: Bez kompromisa
- Konkurs za nagradu Milutin Bojić za 2024.
- Poziv za učešće na radionici Interakcija: Teen Doc 2024.
- Novi konkurs Booke i OTP banke za neobjavljeni roman
- Produžen konkurs za Mangelos nagradu za 2024.
- Konkurs za učešće na 90. Prolećnoj izložbi ULUS-a
- Konkurs SKCNS za Omladinski teatar
Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture
Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i