• Search form

Zagrevanje za Slobodnu zonu - Rex - Na sopstveni pogon

/ NA SOPSTVENI POGON

Zagrevanje za Slobodnu zonu - Rex - Na sopstveni pogon

Kulturni centar REX
28.10. 20h
Muzičko zagrevanje za Slobodnu zonu: BORIS KOVAČ (Srbija) & DAVID YENGIBARJAN (Jermenija)
Susret dva muzičara istraživača, nadahnuta izvođača autorske world muzike

Kulturni centar Rex, organizator filmskog festivala SLOBODNA ZONA, i ove godine  otvara prostor za muziku koji prati aktuelne teme i društveni angažman. Publici SLOBODNE ZONE, koja neprestano traži nove izazove, predstavlja dvojicu radoznalih muzičara koji rado sarađuju sa drugima, eksperimentišu sa novim izrazima. Njihovu muziku odlikuju specifični izrazi koji kombinuju klasičnu, jazz i kamernu muziku, improvizaciju i elemente bogatih nacionalnih tradicija.

Borisa Kovača ne treba mnogo predstavljati - instrumentalista, aranžer, kompozitor i teoretičar muzike - jedna od najsvestranijih ličnosti naše muzičke scene u poslednjih dvadesetak godina.

Kovač je nastupao na preko 250 festivala, u više od 30 zemalja na četiri kontinenta, izvodeći sopstvenu muziku sa orkestrima koje je vodio, ili u okviru pozorišnih i plesnih predstava za koje je pisao muziku. Njegovih 12 autorskih albuma je objavljeno u inostranstvu i distribuirano u čitavom svetu, a poslednjih godina dobio je značajne nagrade za primenjenu muziku u Srbiji: Sterijinu i nagrade festivala Cinema City za najbolju filmsku muziku za filmove «Na lepom plavom Dunavu» Darka Bajića i « Beli beli svet» Olega Novkovića.

David Yengibarjan je rođen u Jermeniji, gde je započeo svoje muzičke studije harmonike, a od 1995. godine, nastavlja svoje muzičko obrazovanje u Mađarskoj. Svirao i komponuje muziku za nekoliko filmova i pozorišnih predstava. Član je nekoliko etno i jazz grupa, a vodi Yengibarian Trio, sa kojim je nastupao širom Evrope. Nastupao je i snimao sa Ferencom Szenterbergerom, Frankom Londonom i drugima.

Kada je Boris Kovač u pitanju, koncert uvek predstavlja svojevrsni muzički ritual: brilijantni muzičari uz njega, izuzetna muzika, performans na pozornici i šarmantna komunikacija sa publikom. Muzika za njega predstavlja slobodu u kojoj ljudsko biće može biti ono što želi. U toj slobodi Kovač komponuje osluškujući ceo svet iz svoje Panonije, iz kuće na brdu Bukovac sa kojeg se može videti sa jedne strane Balkan i sa druge strane Centralna Evropa.

Cena karte je 100 dinara, a prihod od ulaznica namenjen je Svratištu za decu koja žive i/ili rade na ulici.

Koncert je deo programa "Beogradska nezavisna kultura - Na sopstveni pogon", koji predstavlja od 25. oktobra do 5. novembra oko 80 programa širom grada - od Zemuna do Krnjače, uz učešće gotovo 30 organizacija, kulturnih centara, neformalnih grupa i inicijativa.

Na svim lokacijama posetioci mogu da kupe ulični magazin u Srbiji “Liceulice”.

Učesnici programa “Na sopstveni pogon” su: ApsArt, Bazaart, BIGZ, Cirkusfera, CZKD, Centar za razvoj fotografije, Dah teatar,  Dez org, ERGstatus, Hop.la!, Kiosk, Kontekst u mesnoj zajednici, Kornet, Kulturni front / KC Grad, Liceulice, Magacin, Mimart, nKA, O3one, Plavo pozorište, KC Reks, Remont, SEEcult.org, Stanica Treći Beograd i ZMUC.

Partneri u projektu su Remont - nezavisna umetnička asocijacija, Kulturni front/Kulturni centar Grad, ZMUC - Zemunski mali umetnički centar, SEEcult.org, Liceulice i Dah teatar - Centar za pozorišna istraživanja, u saradnji sa svim ostalim učesnicima programa “Na sopstveni pogon”.

Projekat je podržala Agencija za evropske integracije i saradnju sa udruženjima Gradske uprave Beograda.

Medijski sponzori: Tanjug, Beograd 202, B92, Studio B, Politika, Mondo, Izlazak.com, Mreža kreativnih ljudi, Ogledalce.co.rs i SEEcult.org, koji je i jedan od organizatora.

Program prati i publikacija "Na sopstveni pogon" sa opisom organizacija i kontaktima, objavljena na srpskom i engleskom jeziku. Elektronsku verziju publikacije moguće je besplatno preuzeti, a štampana će biti uskoro dostupna u prostorima u kojima je organizovan program širom grada. 

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i